براي رهايي از بيماري، به بيماران نگاه كنيد

۱۳۸۹/۰۱/۲۸ - ۱۱:۰۱ - کد خبر: 19581
براي رهايي از بيماري، به بيماران نگاه كنيد
مارك شالر روانپزشك دانشگاه بيريتيش كلمبيا در كانادا و دستياران وي در مطالعات خود به اين فرضيه رسيده‌اند كه مشاهده سرنخ‌هاي حاكي از بيماري در ديگران واكنش سيستم ايمني را در بدن افراد تشديد مي‌كند. براي آزمايش اين فرضيه دانشمندان از گروهي افراد خواستند كه 10 دقيقه تصاوير اسلايد از چندين بيمار مبتلا به آبله مرغان يا در حالت عطسه و سرفه را تماشا كنند. از گروه ديگري نيز خواسته شد به تصاوير افرادي در حال چرخاندن اسلحه در دست نگاه كنند.

بررسي‌ها نشان داد: كساني كه تصاوير افراد اسلحه به دست را ديده بودند، بيشتر دچار استرس و پريشاني شده بودند اما با بررسي نمونه‌هاي خوني افراد قبل و بعد از تماشاي اسلايدها معلوم شد كه واكنش‌هاي بدن در اين دو خصلت بسيار متفاوت هستند.

محققان نمونه‌هاي خوني اين افراد را در معرض يك عفونت باكتريايي قرار دادند و سپس مقدار يك ماده ايمني را كه از گلبولهاي سفيد خون ترشح مي‌شود و«IL-6» نام دارد، اندازه گيري كردند.

آنها دريافتند: افرادي كه به تصاوير بيماران نگاه كرده بودند، مقدار توليد اين ماده ايمني IL-6 در بدنشان افزايش پيدا مي‌كرد. محققان در حال حاضر هيچ ايده‌اي درباره علت وقوع اين واكنش در بدن ندارند، اما تاكيد دارند كه اين واكنش يك مكانيسم نجات بخش است.

اين پژوهش در مجله سايكولوژي تودي منتشر شده است.
نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
1.84917s, 18q