سالانه 350 تا 500 هزار زن در جهان حين زايمان، جان خود را از دست مي‌دهند

۱۳۸۹/۰۱/۲۸ - ۱۱:۰۲ - کد خبر: 19582
سالانه 350 تا 500 هزار زن در جهان حين زايمان، جان خود را از دست مي‌دهند
بر اساس گزارش اخير سازمان بهداشت جهاني(WHO)، اين موضوع مشخص شد كه هر ساله 350 تا 500 هزار زن حين عمل زايمان طبيعي و سزارين جان خود را به دلايل مختلف به ويژه رعايت نكردن اصول بهداشتي از دست مي‌دهند، در حالي كه در اين ميان سه ميليون و 600 هزار كودك هم پس از تولد و يا در زمان تولد مي‌ميرند.

همچنين پنج ميليون و 200 هزار كودك پيش از رسيدن به پنج سالگي به دليل ابتلا به بيماري‌هاي واگيردار و عفوني جان خود را از دست مي‌دهند.

به گزارش ايسنا، سازمان بهداشت جهاني تخمين زده است كه براي مقابله با اين مساله و كاهش مرگ ومير مادران و نوزادان در سطح جهان به ويژه در مناطق محروم و فقير نظير كشورهاي آفريقايي و آسيايي و حتي آمريكاي جنوبي، 20 ميليارد دلار اعتبار نياز است. همچنين قرار است در ماه ژوئن سال جاري ميلادي يك كنفرانس با حضور رهبران كشورهاي جهان در كانادا و با موضوع مشكلات زايمان و تولد برگزار شود.

گفتني است، در سال 2005 ميلادي با حضور 185 كشور عضو سازمان ملل متحد اين موضوع مطرح شد كه يكي از راه‌هاي دستيابي به اهداف توسعه هزاره همين مقابله و كاهش مرگ و مير مادران حين زايمان و نوزادان پس از تولد است.

همچنين بر اساس صندوق حمايت از كودكان سازمان ملل متحد (يونيسف) در 135 كشور جهان شاهد نرخ مرگ و مير كودكان كمتر از 40 نفر در هر يكهزار تولد هستيم و دولت‌هاي اين كشورها و ساير كشورهاي جهان در تلاشند تا پنج سال آينده يا به عبارتي تا سال 2015 ميلادي اين ميزان به دو سوم كاهش يابد.

گفتني است، «كاتلين سبليوس» رييس دپارتمان بهداشت آمريكا، خاطرنشان كرد: اين موضوع يكي از بزرگترين و مهمترين عوامل در توسعه انساني و رعايت حقوق بشر است. مرگ صدها هزار زن حين وضع حمل و يا در دوران بارداري توسعه جوامع را با مشكل مواجه مي‌كند.
نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
0.13403s, 19q