عفونت گوش مياني کودکان مي‌تواند منجر به آبسه مغزي شود

۱۳۸۹/۰۱/۲۸ - ۱۱:۰۹ - کد خبر: 19585
عفونت گوش مياني کودکان مي‌تواند منجر به آبسه مغزي شود
دکتر شهناز آرمين عضو هيات علمي دانشگاه علوم پزشکي شهيد بهشتي در گفت وگو با ایسنا، با بيان اينکه عفونت گوشي که خوب درمان نشود و دوره آنتي بيوتيکي درمان آن کامل نشود، مي‌تواند عفونت را به مغز منتقل کند، توصيه کرد تا افراد عفونت‌هايي مانند سينوزيت،عفونت‌هاي دنداني و عفونت‌هاي گوش مياني را ساده تلقي نکنند؛ دوره درمان را کامل کرده و به محض قطع شدن تب کودک با فکر اينکه طفل بهبود يافته است، آنتي بيوتيک وي را قطع نکنند؛ زيرا ممکن است دچار عوارض شديدتري شود.

اين متخصص اطفال در مورد آبسه مغزي ادامه داد: از آنجا که بايد عامل عفوني به داخل مغز برسد تا بتواند التهاب و عارضه را ايجاد کند، بنابراين يکي از مناطقي که مي‌تواند عفونت را به داخل مغز برساند، مناطق عفوني مجاور مغز است.

دکتر آرمين گفت: متاسفانه از آنجا که اين بيماري هيچ علامت بارزي ندارد و تنها با مشاهده آن متوجه وجود آبسه مغزي مي‌شويم، گفت: گاهي اين موضوع مي‌تواند پزشک و بيمار را به گمراهي بکشاند و موجب تاخير تشخيص شده و عارضه بيشتر و درمان مشکل‌تر را در پي داشته باشد.

وي ادامه داد: گاه ناگزير به عمل بيماران يا انجام درمان‌هاي طولاني مدت هستيم كه ممکن است عارضه‌ آن باقي مانده و ديگر قابل جبران نيز نباشد.

اين فوق تخصص عفوني کودکان ادامه داد: در بيماري آبسه مغزي، قسمتي از مغز که دچار عفونت شده از بين مي‌رود و اين در حالي است که سلول‌هاي مغز قابل ترميم و بازسازي نيستند و ادم و التهاب دور آبسه مغزي نيز که سلول‌هاي مرده مغز را درميان گرفته، موجب فشار آمدن به قسمت‌هاي ديگر مغز مي‌شود.

وي گفت: ممكن است اين بيماري در قسمت‌هاي حياتي مغز درگيري‌هاي شديد ايجاد کند؛ به طوري که بيمار از دست برود و يا گاهي اين مشکل به صورت اختلال يادگيري يا اختلال در تعادل بروز كند.

اين عضو هيات علمي دانشگاه علوم پزشکي شهيد بهشتي با اشاره به اينکه علائم اين بيماري با توجه به اينکه کدام قسمت مغز درگير شود و فعاليتش را از دست بدهد، متفاوت است؛ افزود: اگر بيمار زود تشخيص داده شود به حالت اوليه برمي گردد، در حالي که هرجا آبسه جا افتاده‌تر باشد، درمان آن سخت‌تر است و اگر بيمار نياز به جراحي پيدا کرده باشد درمان مشکل‌تر خواهد بود.

دکتر آرمين همچينين افزود: شدت ضايعه در صورت ورود برخي ميکروب‌ها يا ارگانيسم‌ها، بيشتر است.
نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
1.85871s, 18q