30 درصد افراد به درجاتي از کبد چرب مبتلا هستند

۱۳۸۹/۰۱/۲۸ - ۱۱:۱۳ - کد خبر: 19589
30 درصد افراد به درجاتي از کبد چرب مبتلا هستند
دکتر شهرام آگاه در گفت وگو با ایسنا، ضمن بيان مطلب فوق گفت: مصرف روزانه بيش از 70 گرم الکل در مردان و بيش از 40 گرم در زنان منجر به کبد چرب ناشي از الکل مي‌شود و در موارد غيرالکلي نيز ديابت و افزايش چربي‌هاي خون علل شايع و چاقي بدون علت زمينه و بيماري‌هاي ژنتيکي و ارثي از ديگر موارد منجر به کبد چرب است.

وي تصريح کرد: گاهي کبد چرب علت شناخته شده‌اي ندارد. بنابراين توصيه مي‌شود، هر فردي به صورت روتين آزمايشات مربوط به آنزيم‌هاي کبدي را انجام داده و از وضعيت کبد خود آگاه شوند.

اين فوق تخصص گوارش و کبد در ادامه افزود: در افرادي که بيماري زمينه‌اي ندارند، کبد چرب به طور تصادفي در سونوگرافي يا آزمايشات مشخص مي‌شود و بدون علامت خاصي است در صورتي که بيمار با مشکل افزايش آنزيم کبدي يا شک به کبد چرب به پزشک مراجعه مي‌کند. در ابتدا بررسي ساير بيماري‌ها در وي ضروري است و بايد تست چربي خون و قند خون در آنها انجام شود.

دکتر آگاه ادامه داد: بعد از بررسي علل ثانويه کبد چرب، درمان علل و بيماري‌هاي زمينه مهمترين امر در روند درماني محسوب مي‌شود و تنظيم رژيم غذايي و ورزش از ديگر راه‌هاي درماني هستند. بنابراين به همه بيماران توصيه مي‌شود حداقل يک روز در ميان، نيم ساعت ورزش كنند.
نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
2.69878s, 18q