شيشه؛ كريستال‌هاي اعتيادآور

۱۳۸۹/۰۲/۰۴ - ۱۲:۱۸ - کد خبر: 19638
شيشه؛ كريستال‌هاي اعتيادآور
دكتر گيلاني‌پور در گفت‌وگو با ايسنا، گفت: ترك هر ماده‌ اعتيادزا مجموعه‌اي از علامت‌ها با عنوان علامت‌هاي «سندرم ترك» يا «سندرم محروميت» را به دنبال دارد. براي هر گروه از مواد مخدر يك سندرم محروميت خاص وجود دارد كه مي‌تواند علامت‌هاي جسمي و روانشناختي را شامل شود.

وي مواد محرك را بسيار اعتيادآور دانست و گفت: مواد محرك نيز مانند ديگر انواع مواد اعتيادآور بيماري‌ ايجاد مي‌كنند كه عود كننده و مزمن هستند و مطمئنا درمان آن‌ها درمان بسيار سختي است. ترك مواد محرك اعتيادآور نيز علامت‌هاي روانشناختي و جسمي خاص خود را دارند كه با درمان‌هاي غير دارويي سعي مي‌شود اين دوره به راحتي گذرانده شود و فرد بتواند با اين علايم مدارا كند. علايم جسمي ترك مواد محرك با علايم جسمي ترك ديگر مواد مخدر متفاوت است و درد و ... را شامل نمي‌شود و بيمار با تغييراتي مانند خستگي زياد، بي‌حوصلگي و ... روبروست.

گيلاني‌پور درمان با متادون، بوپرنورفين و ... را از جمله درمان‌هايي دانست كه براي سوء مصرف مواد مخدري شامل ترياك، هروئين و كراكي كه در ايران وجود دارد استفاده مي‌شوند و گفت: اين درمان‌ها از مشتقات مواد مخدر بوده و از جمله درمان‌هاي دارويي به شمار مي‌روند كه درمانگر بسته به شرايط بيمار روش درماني را انتخاب مي‌كند.

وي اعتياد را يك بيماري مزمن عود كننده عنوان كرد كه درمان آن آسان و كوتاه مدت نيست و با اشاره به تبليغات فريبنده در برخي آگهي‌هاي ترك اعتياد، گفت: در بسياري از آگهي‌ها اشاره مي‌شود كه ترك اعتياد به سرعت انجام مي‌شود؛ اين در حالي است كه درمان اعتياد مستلزم صرف وقت زياد براي درمان است. درمان اعتياد يك درمان مداوم و مستمر است. از طرف ديگر بايد توجه شود كه مركز مربوطه ترك اعتياد داراي مجوز از وزارت بهداشت يا سازمان بهزيستي باشند. مراكز داراي مجوز از وزارت بهداشت به صورت مستمر از طرف معاونت دانشگاه‌ها مورد بازديد قرار مي‌گيرند و عملكردشان پايش و ارزشيابي مي‌شود.

كارشناس درمان اداره اعتياد وزارت بهداشت در پايان گفت: اعتياد بيماري است كه عوامل مختلف بيولوژيك زيست شناختي، روانشناختي و اجتماعي روي آن موثر است. براي اين كه بتوان گفت درماني موفق است بايد روي هر سه قسمت اين موضوع كار شود. به همين دليل تاكيد بر آن است حتي در مورد مواد مخدر علاوه بر درمان دارويي مناسب، بر روي مداخلات روانشناختي هم كار شود. اصولا مراكز ترك اعتيادي كه مجوز وزارت بهداشت را دارند از بدو تاسيس لازم است در كنار پزشك از روانشناس هم استفاده كنند تا به طور خاص مداخلات روانشناختي مربوط به درمان اعتياد را نيز انجام دهند.
نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
4.922s, 18q