برنامه واكسيناسيون به دلايل قومي و امنيت دارويي با چالش روبه‌رو است

۱۳۸۹/۰۲/۰۶ - ۱۱:۲۲ - کد خبر: 19657
برنامه واكسيناسيون به دلايل قومي و امنيت دارويي با چالش روبه‌رو است
پال‌هوس‌هوف در همايش بزرگداشت ايمن سازي كه در تالار امام خميني(ره) دانشكده پزشكي دانشگاه علوم پزشكي شهيد بهشتي برگزار شد، افزود:‌ تلاش‌ها و همكاري‌هاي بي‌سابقه در 3 منطقه و شركت همزمان بيش از 100 كشور در هفته واكسيناسيون ارزشمند است.

وي گفت: ايمن سازي يكي از مداخلات مؤثر و مقرون به صرفه در عرصه سلامت است كه موجب پيشگيري از ابتلا به بيماري‌ها و ناتواني‌هاي تضعيف كننده مي‌شود و جان ميليون‌ها انسان را در سال نجات مي‌دهد.

نماينده يونيسف در ايران اضافه كرد:‌ براي دستيابي به اهداف توسعه هزاره سوم تعهدي كه رهبران كشورهاي جهان در سال 2000 براي كاهش فقر و بهبود توسعه انساني داشته‌اند و نقش ايمن‌سازي در دستيابي به هدف كاهش مرگ و مير كودكان زير 5 سال بسيار حياتي است.

‌هوس‌هوف گفت: 5 سال پيش يونيسف و سازمان جهاني بهداشت چشم‌انداز و برنامه استراتژيك ايمن سازي جهاني را براي دوره 10 ساله منتشر كردند كه اين برنامه با تأكيد بر حصول اطمينان از دسترسي برابر به واكسيناسيون و ايمن سازي مراحل مختلفي را براي مسئولان اجراي برنامه‌هاي واكسيناسيون به منظور مشاركت كامل در دستيابي هدف هزاره در كاهش مرگ و مير معين مي‌كند.

وي اضافه كرد: پوشش بيشتر، معرفي واكسن‌ها و فن‌آوري‌هاي جديد، ادغام ايمن سازي با ساير مؤلفه‌هاي نظام سلامت، ايمن سازي با مفهوم پيامدهاي متقابل در سطح جهان و تأمين ظرفيت‌هاي لازم براي پايش و ارزشيابي از برنامه‌هاي استراتژيك سازمان جهاني بهداشت است.

نماينده يونيسف در ايران گفت: ‌در كل تاريخ تلاش‌هاي علمي موجب برداشتن گام‌هاي خطيري براي كسب دستاوردهاي بزرگ و انقلابي در زمينه واكسيناسيون و ايمن سازي شده است اما مسير ايمن سازي در دنيا به دلايل قومي، سياسي،‌امنيت دارويي و مذهبي با چالش‌ها و تضادهايي روبه رو بوده است.

وي گفت: يونيسف در سال 1946 بعد از پايان جنگ جهاني دوم به منظور كمك رساني به كودكان آسيب ديده از جنگ تأسيس شده مأموريت گسترده‌اش را در جهت مديريت تلاش‌هاي جهاني براي ريشه‌كني بيماري‌هاي عفوني و در حمايت از ايمن سازي به عنوان يك مؤلفه اصلي آغاز كرد.

نماينده يونيسف در ايران اضافه كرد: يونيسف به عنوان يك سازمان جهاني كه در ترويج حقوق كودكان باور دارد كه تمام كودكان صرفنظر از مليت و از خواستگاهشان بايد در برابر بيماري‌هاي مسري مصون باشد.

‌هوس‌هوف گفت: در 20 سال گذشته وضعيت كودكان ايراني بهبود چشمگيري يافته است. امروزه ايران در شمار كشورهاي موفق در حوزه كشورهاي در حال توسعه در زمينه توسعه پوشش خدمات شبكه بهداشت و درمان در مناطق دور افتاده قرار دارد.
وي افزود: همچنين ايران با گسترش برنامه‌هاي ملي ايمن سازي به عنوان يكي از مؤلفه‌هاي اصلي مراكز اوليه خدمات بهداشتي درماني در سال 2009 به پوشش 98 درصدي واكسيناسيون دست يافت.
نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
5.72309s, 18q