تاثير گذاري هوميوپاتي در درمان بيماري‌هاي مزمن تاييد شده است

۱۳۸۹/۰۲/۰۶ - ۱۱:۴۷ - کد خبر: 19667
تاثير گذاري هوميوپاتي در درمان بيماري‌هاي مزمن تاييد شده است
پدرام معيني، عضو جامعه بين‌المللي هوميوپاتي در گفت وگو با ایسنا،گفت: درطب هوميوپاتي تلاش مي‌شود تا با تقويت سيستم‌هاي ايمني، هورموني، عصبي و مکانيسم‌هاي فيزيولوژيک، بدن انسان را در شرايط ايده‌ال نگه داشت.

وي اظهار كرد: هوميوپاتي با تقويت عملکرد سيستم‌هاي بدن و تنظيماتي که ميان آنها وجود دارد باعث مي‌شود تا بدن درمان خود را شروع کرده و عامل به وجود آورنده بيماري را از بين ببرد.

وي افزود: طب هوميوپاتي از نظر لغوي به معناي مشابه بيماري يا مشابه درمان است و در اين نوع طب، دارو صرفا جهت تسکين علايم بيماري کاربرد نداشته بلکه سبب تقويت بدن شده و ريشه بيماري را در بدن درمان مي کند.

اين عضو جامعه بين المللي هوميوپاتي، توجه به ويژگي‌هاي شخصيتي و سرشت بيمار را در درمان يکي از ويژگيهاي طب هوميوپاتي دانست و گفت: هوميوپاتي به دليل توجه به سرشت بيمار، ريشه مشترکي با طب سنتي دارد به همين دليل در دسته بندي در گروه طب‌هاي مکمل و جايگزين قرار مي‌گيرد.

معيني افزود: توجه به سرشت و طبع افراد اين امکان را در هوميوپاتي فراهم مي‌آورد تا بتوان احتمال ابتلا افراد به برخي از بيماري‌ها را پيش بيني نمود.

وي تصريح کرد: طب هوميوپاتي مي تواند مکمل خوبي در کنار پزشکي باشد، به طوري‌که بسياري از بيماراني که عادت کرده‌اند از داروهاي شيميايي براي تسکين علايم بيماري استفاده كنند مي‌توانند از طب هوميوپاتي بهره برند چرا که هوميوپاتي در برخي از موارد جايگزين و در کنار طب رايج مورد استفاده قرار مي‌گيرد.

معيني بيان كرد: بر خلاف نظر رايج در ذهن پزشکان، طب هوميوپاتي در تقابل با پزشکي رايج نيست و در کنار پزشکي رايج مي‌تواند بسيار موثر و تاثير گذار باشد، چرا که هوميوپاتي محور تعادل و تنظيم بدن است.

عضو جامعه بين المللي هوميوپاتي در خصوص داروهاي مورد استفاده در طب هوميوپاتي، خاطرنشان کرد: بيشتر داروها در هوميوپاتي ريشه‌هاي گياهي و معدني دارند و به همين دليل هوميوپاتي جز درمان‌هاي طبيعي قرار گرفته و بيشترين تاثير را در درمان بيماري‌هاي مزمن دارا است.

معيني، ميزان مصرف کم دارو در هوميوپاتي را يکي از مزيت‌هاي اين روش درماني عنوان کرد و گفت: در طب هوميوپاتي، بيمار هر 3 هفته يک بار يک دوز پايين از دارو را مصرف مي‌کند و مانند داروهاي شيميايي لازم نيست تا هر روز حجم بسياري از داروها را براي کاهش علايم بيماري استفاده نمايد، زيرا همين مقدار کم دارو علاوه بر تسکين علايم به درمان ريشه‌اي بيمار ي نيز مي‌پردازد.

وي افزود: البته لازم به ذکر است که مصرف داروهاي هوميوپاتي هيچ منافاتي با مصرف داروهاي شيميايي ندارد و بيمار مي‌تواند همزمان با داروهاي هوميوپاتي، داروهاي شيميايي تجويز شده در طب رايج را نيز مصرف كند.

عضو جامعه بين المللي هوميوپاتي اظهار داشت: البته نبايد از ذهن دور داشت که مصرف داروهاي گياهي تجويز شده در طب هوميوپاتي جزء درمان‌هاي کم عارضه بوده و شاهد تاثير درمان طولاني تري خواهيم بود. علاوه بر اين‌که داروهاي هوميوپاتي ضمن کاهش علايم بيماري براي درمان ريشه‌اي بيماري نيز مناسب است.

وي ادامه داد: استفاده از داروهاي رقيق شده در طب هوميوپاتي سبب به وجود آمدن اين ابهام شده که داروهاي مورد استفاده در اين طب دارو نما هستند در صورتي که اين گونه نيست و در تحقيقات صورت گرفته مشخص شده که داروهاي هوميوپاتي در مقايسه با دارو نماها اثر بيشتري دارند.

معيني تصريح کرد: در حال حاضر هوميوپاتي در سطح دنيا به عنوان يک طب آکادميک پذيرفته شده به گونه اي که در سازمان بهداشت جهاني نيز به عنوان يک دپارتمان پذيرفته شده و پزشکان بدون مرز در اين حوزه مشغول به فعاليت هستند.

وي ادامه داد: در کشورهاي آسيايي نيز هند و پاکستان از کشورهاي پيشرو در اين طب هستند. به عنوان نمونه در هند بيش از 60 هزار پزشک هوميوپات مشغول به فعاليت هستند، اما در ايران حتي بسياري از پزشکان آشنايي با طب هوميوپاتي نداشته و آگاهي نسبت به آن ندارند.

عضو جامعه بين المللي هوميوپاتي بيان كرد: فرهنگ شناخت هوميوپاتي را بايد اول براي پزشکان و بيماران به وجود آورد و در مرحله دوم براي مردم فر هنگ سازي كرد تا اين تفکر اشتباه که درمان به روش هوميوپاتي تقابلي با درمان به روش پزشکي رايج ندارد در پزشکان و بيماران رفع شود. به عنوان نمونه بيمار سرطاني همزمان با مصرف داروهاي شيميايي براي کاهش علايم و تسکين از داروهاي هوميوپاتي استفاده كند.

وي افزود: اعضاي انجمن هوميوپاتي در ايران علاوه بر درمان بيماران در حوزه تحقيق، پژوهش و آموزش نيز فعاليت دارند.

معيني خاطرنشان کرد: به منظور بستر سازي براي معرفي و شناخت هوميوپاتي در ايران با تاييد و همکاري وزارت بهداشت و درمان از دو سال پيش انجمن هوميپاتي ايران فعاليت خود را آغاز كرده است. در اصفهان نيز انجمن هوميوپاتي به منظور معرفي و شناخت هرچه بيشتر اين روش طرح‌هاي تحقيقاتي گوناگوني را با همکاري دانشگاه علوم اصفهان انجام داده است.

وي اظهار داشت: براي نخستين بار دوره آموزشي طب هوميوپاتي با همکاري جهاد دانشگاهي اصفهان، گروه پزشکي اجتماعي دانشگاه اصفهان و انجمن هوميوپاتي اصفهان با هدف فرهنگ سازي و آموزش پزشکان در حال برگزاري است.

لازم به ذکر است در حال حاضر 30 پزشک هوميوپاتي در استان اصفهان مشغول به ارايه خدمت به بيماران هستند.

به گزارش ايسنا، هوميوپاتي روش درماني ويژه‌اي است که با تحريک دقيق سيستم ايمني و حياتي بيمار با داروهاي ويژه فرد را به سوي بهبودي سوق مي‌دهد.
نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
3.60531s, 18q