هشداررييس انجمن آسم و آلرژي نسبت به آلودگي‌ هواي تهران

۱۳۸۹/۰۲/۰۷ - ۱۹:۰۳ - کد خبر: 19678
هشداررييس انجمن آسم و آلرژي نسبت به آلودگي‌ هواي تهران
به گزارش سلامت نیوز ، دكتر مصطفي معين در آستانه روز جهاني آسم با شعار «شما هم مي‌توانيد آسم خود را كنترل كنيد» در نشستي با خبرنگاران، آسم را يك بيماري مزمن تنفسي عنوان كرد و گفت: شيوع اين بيماري طي 40 سال گذشته در سطح جهان رو به افزايش بوده است.

به گفته وي، طي سال‌هاي اخير شيوع آسم در كشورهاي توسعه يافته كنترل و ثابت شده و در كشورهاي درحال توسعه از جمله ايران، هنوز روند شيوع آن ادامه دارد.

دكتر معين با استناد به تحقيقات مركز تحقيقات آسم و آلرژي در سال گذشته، گفت: بر اساس اين تحقيق شيوع علايم آسم در كودكان كشور 14/13 درصد بوده، اين در حالي است كه تحقيقات پيش از آن شيوع علايم آسم در كودكان را 10 درصد نشان مي‌دادند.

دود سيگار مضرترين آلاينده در محيط‌هاي سربسته است

دكتر معين از دود سيگار به عنوان مضرترين آلاينده‌ها در محيط‌هاي سربسته نام برد و گفت: در حال حاضر حدود 300 ميليون نفر در دنيا به بيماري آسم مبتلا هستند كه پيش بيني شده تا سال 2020 تعداد مبتلايان به اين بيماري به 400 ميليون نفر در دنيا برسد. اما در سطح كشور آمار قطعي در مورد تعداد مبتلايان به آسم وجود ندارد و تنها در سطح كودكان مطالعاتي صورت گرفته است.

حدود 90 درصد آسم در كودكان، نوعي آلرژي تنفسي است

وي حدود 80 تا 90 درصد آسم در كودكان را نوعي آلرژي تنفسي عنوان كرد و گفت: حدود 50 درصد آسم در بزرگسالان نيز نوعي آلرژي تنفسي است. آلرژي‌هاي مختلف مي‌توانند همزمان با يكديگر در يك فرد وجود داشته باشد كه درمان در اين موارد بايد بسيار دقيق باشد. از طرف ديگر آسم يك بيماري ارثي است كه عوامل محيطي مي‌توانند در بروز آن بسيار موثر باشند.

دكتر معين، عوامل آلرژي‌زا مانند گرده‌هاي گياهان، حيوانات اهلي، قارچ‌ها، مايت‌ها، حشرات، انواع سوسك‌ها، برخي مواد غذايي و ... را از عوامل آلرژي‌زا در محيط طبيعي عنوان كرد و گفت: محيط‌هاي مرطوب و غيربهداشتي آلرژي‌ها هم بيشتر است.

وي از آلاينده‌هاي شيميايي و دود به عنوان عوامل اجتماعي تشديد كننده آسم نام برد و افزود: گرده‌هاي گل‌ها و گياهان در تهران تحت تاثير آلودگي‌هاي شيميايي مي‌توانند آلرژي زايي بيشتري پيدا كنند. استرس نيز از عوامل تشديد كننده آلرژي است. تغيير سبك زندگي طبيعي به سبك زندگي مدرن شهري نيز افزايش آلرژي‌ها و آسم و بيماري‌هايي مانند بيماري‌هاي قلب و عروق و سرطان‌ها را سبب مي‌شود. سرماخوردگي نيز در تشديد بيماري و حملات آسم بسيار موثر است.

استفاده از ماسك در مقابل آلاينده‌هاي شيميايي هواي تهران موثر نيست

رييس انجمن آسم و آلرژي استفاده از ماسك را براي آلاينده‌هاي شيميايي در هواي تهران موثر ندانست و گفت: اما استفاده از ماسك در فضاي گردوغبار و گرده‌ها موثر است.

آموزش حرف اول در كنترل بيماري آسم است

دكتر معين، آموزش بيمار و خانواده وي نسبت به ماهيت بيماري، پرهيز از عوامل خطر محيطي در آسم، آموزش مصرف صحيح دارو در مبتلايان به آسم، همكاري بيمار و خانواده وي با پزشك را چهار اصل مهم در بيماري آسم عنوان كرد و گفت: آسم عليرغم شيوع زياد، يك بيماري مزمن ريه است كه قابل كنترل و پيشگيري است و مي‌توان طوري درمان كرد كه بيمار از زندگي طبيعي برخوردار باشد.

 ادعاي اعتياد و گشادي قلب با استفاده از داروهاي استنشاقي آسم مبناي علمي ندارد

وي با تاكيد بر نقش آموزش در كنترل بيماري آسم، ادامه داد: مباحثي نظير كوتاهي قد، اعتياد و گشادي قلب در اثر استفاده از داروهاي استنشاقي آسم، هيچ مبناي علمي ندارد و داروهاي ضد التهابي آسم بايد به صورت مداوم تحت نظر پزشك استفاده شود.

دكتر معين با اشاره به تدوين و انتشار راهنماي ملي آسم در سال گذشته افزود: به اين ترتيب استانداردهاي تشخيصي، درماني و كنترلي آسم براي جامعه پزشكي مشخص شده است. پزشكان عمومي در اين زمينه نقش مهمي دارند.

وي با اشاره به مطالعات انجام شده از سه سال گذشته در جهت تدوين اولين برنامه ملي كنترل آسم در كشور، گفت: هدف از اين برنامه آن است كه با ادغام مسائل آسم در شبكه بهداشت و درمان كشور تلاش شود تا با همكاري ساير دستگاه‌ها به صورتي هدفمند در جهت كنترل آسم اقدام شود.

دكتر معين در ادامه درمان‌هاي به كار گرفته شده در كشور براي آسم را درمان‌هايي استاندارد عنوان كرد و گفت: اما در اين زمينه همكاري بيماران بسيار مهم است؛ چرا كه در اغلب موارد بيمار پس از مدتي از درمان خسته مي‌شود. بنابراين بايد ارتباط تنگاتنگي ميان بيمار، خانواده وي و پزشك وجود داشته باشد تا انگيزه كافي براي درمان در بيمار ايجاد شود. از طرف ديگر استفاده نادرست از داروها به دليل فقدان آموزش‌ها نيز مطرح هستند. داروهاي آسم نيز داروهايي گران قيمت هستند و برخي از داروهاي جديد مقداري كميابند و تحت پوشش بيمه نيستند. داروهايي هم كه از پوشش بيمه‌اي برخوردارند آنقدر گرانند كه باز هم بيمار در پرداخت سهم خود ناتوان است.

همايش روز جهاني آسم 13 ماه جاري برگزار مي‌شود

80 درصد موارد آسم قبل از پنج سالگي آغاز مي‌شود

 تنگي نفس در شب مي‌تواند از علايم آسم باشد

در ادامه دكتر فضل الهي، دبير همايش روز جهاني آسم با اشاره به برگزاري اين همايش در 13 ارديبهشت ماه و در تالار امام مجتمع بيمارستاني امام خميني (ره) گفت: اين همايش با مشاركت انجمن آسم و آلرژي، مركز تحقيقات آسم و آلرژي دانشگاه تهران و كميته كشوري آسم و آلرژي برگزار مي‌شود.

به گفته فضل الهي، افراد مي‌توانند در روزهاي 12 و 14 ارديبهشت ماه و از ساعت 9 تا 12 با استفاده از شماره تلفن 66933357 سوالات مربوط به آسم خود را با انجمن آسم و آلرژي مطرح كنند.


وي با اشاره به اهميت آسم در كودكان گفت: 80 درصد موارد آسم قبل از پنج سالگي آغاز مي‌شود كه در صورت درمان مناسب، آينده بهتري براي كودك رقم خواهد خورد.

دكتر فضل الهي، آسم و آلرژي را يك بيماري مزمن عود كننده دانست كه يك بار بروز علايم در فرد نشانه بيماري نيست و گفت: علايمي مانند سرفه و خس خس سينه در كودكان بيشتر از 4 هفته و در بزرگسالان بيشتر از هشت هفته بايد جدي گرفته شوند؛ زيرا مي‌توانند علامت آسم باشند. تنگي نفس بويژه در شب از علايم مهم آسم است.
نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
نظرات
یاقوت تاب
باسلام خدمت شما

آقای دکترخانمی 32ساله هستم که حدود10سال است که چهارفصل آلرژی دارم 3سال اول تحت نظرکلینیک آلرژی تهران بودم ولی متاسفانه خوب نشدم به تعدادزیادیازهمکاران شمامراجعه کردم گفتندکه فوق شدیداست آلرزی من اینگونه است که صبح باعطسه های شدیدوپشت سرهم ریزش آب بینی درچهارفصل همراه است الان به قدری شدیدترهم شده است که کارمندهم هستم سرکارزندگی برام واقعاسخت شده خواهش میکنم راهنمایی کنیداگرهم لازم میدانیدبیام حضورتان ومزاحمتان بشم .متاسفانه جایی که هستم دسترسی به پزشکان مجربی همچون شماوجودندارد
کیومرث رضائی
باعرض سلام وخسته نباشید از اطلاع رسانی خوب شما بسیار ممنون ومتشکرم.
0.18605s, 21q