رایانه های مولکولی با تواناییهایی برابر مغز انسان

۱۳۸۹/۰۲/۰۹ - ۱۱:۵۹ - کد خبر: 19698
رایانه های مولکولی با تواناییهایی برابر مغز انسان
این مدار کوچک که از مولکولهای ارگانیکی بر روی لایه ای از طلا ساخته شده است می تواند محاسبات همزمان را با سرعتی بسیار بالا انجام دهد که این توانایی شباهت زیادی به شلیکهای نرونی در مغز انسانها دارد.

در زمینه انجام چند فعالیت به صورت همزمان، سریعترین رایانه ها همچنان مایلها از انسانها فاصله دارند. نرونها تنها هزار بار در ثانیه شلیک می شوند که این میزان با وجود اینکه نسبت به حجم پتافلابی سریعترین فرایندهای دیجیتالی در جهان بسیار کند به شمار می رود، هنوز انسانها نسبت به رایانه ها بسیار هوشمندتر هستند.

به گفته دانشمندان انسانها می توانند ببینند، چهره دیگران را تشخیص دهند، صحبت کنند، راه بروند و به صورت همزمان به سخنان فردی نیز گوش دهند، فعالیتهایی که برای سریعترین رایانه ها بسیار پیچیده خواهد بود. این به آن دلیل است که رایانه ها اطلاعات را به شکل متوالی پردازش می کند، در حالی که مغز شبکه ای پیچیده است. ضربه های الکترونیکی در مغز از شبکه پیچیده نرونی پیروی می کند که از چندین فعالیت همزمان برخوردار است، توانایی که رایانه ها از آن محرومند.

به منظور ساختن رایانه های هوشمند تر محققان از مولکولهای ارگانیکی متشکل از نیتروژن، اکسیژن، کلورین، و کربن به نام DDQ استفاده کردند. این رایانه می تواند در میان چهار وضعیت 0، 1، 2 و 3 تغییر حالت دهد در حالی که این کدها در سیستم رایانه های دیجیتالی تنها 0 و 1 است. بخش جالب توجه این رایانه این است که در هنگام پردازش اطلاعات در حدود 300 مولکول با یکدیگر صحبت می کنند. به بیانی دیگر رفتاری مشابه رفتار نرونها از خود نشان داده و به صورت همزمان با یکدیگر ارتباط برقرار می کنند.

این پردازشگر ارگانیک هوشمند و خود ترمیم شونده بوده و می تواند چندین مسئله را بر روی یک شبکه حل کند. همچنین در صورتی که دچار نقص یا آلودگی شود به صورت خودکار خود را ترمیم می کند. درست مشابه مغز انسان که می تواند چندین مسئله را در آن واحد حل کرده و در صورتی که نرونی بمیرد، نرونی دیگر جای آن را خواهد گرفت. پردازشگر ارگانیک می تواند پاسخ سئوالاتی را بیابد که رایانه های کنونی قادر به پاسخ دادن به آنها نیستند.

بر اساس گزارش پاپ ساینس، الگوی این مدار به عملکرد مغز شباهت زیادی دارد و تصاویر میکروسکوپی از این مدار شباهت ترسناکی با تصاویر MRI مغز انسان دارند.
نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
5.79251s, 18q