هيچ دليل علمي براي پايين بودن كيفيت داروي داخلي «دسفوناك» وجود ندارد

۱۳۸۹/۰۲/۱۱ - ۱۱:۱۸ - کد خبر: 19714
هيچ دليل علمي براي پايين بودن كيفيت داروي داخلي «دسفوناك» وجود ندارد
دكتر محمد عقيقي در پاسخ به اظهارات مديرعامل انجمن تالاسمي ايران كه نامرغوب بودن داروي «دسفوناك» را دليل عدم استقبال بيماران تالاسمي از آن دانسته بود گفت: مسئولان انجمن تالاسمي تاكنون نتوانسته‌اند با مطالعه‌اي آماري طبق اصول علمي، دليل و مدرك ارائه كنند كه داروي توليد داخل «دسفوناك» از داروي سوييسي «دسفرال» نامرغوب‌تر است و اظهارات ايشان مبني بر عدم تمايل بيماران تالاسمي به تزريق «دسفوناك» جنبه احساسي دارد.

وي افزود: اگر داروي «دسفوناك» نسبت به «دسفرال» كيفيت پايين‌تري دارد بايد با يك مطالعه دقيق باليني، آن را ثابت كرد كه راه اثبات آن انجام مطالعات دقيق باليني در يك دانشگاه معتبر پزشكي است نه صرفا توجه كردن به اظهارات عده محدودي از بيماران تالاسمي كه به تزريق دسفرال عادت كرده‌اند و از تزريق دسفوناك پرهيز مي‌كنند.

دكتر عقيقي همچنين تأكيد كرد: طبق اظهارات مستند شركت داخلي توليد كننده دسفوناك، تأثير اين دارو هيچ تفاوتي با مشابه خارجي‌اش «دسفرال» ندارد.

يادآور مي‌شود، داروي «دسفوناك» توسط شركت توليد داروي داخل «روناك» توليد شده و جايگزين «دسفرال» شده است و از نظر كيفيت با مشابه خارجي آن تفاوتي ندارد.
نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
2.52189s, 19q