«آسم»، اولين دليل مراجعه کودکان به مراکز پزشکي

۱۳۸۹/۰۲/۱۳ - ۱۲:۰۰ - کد خبر: 19730
«آسم»، اولين دليل مراجعه کودکان به مراکز پزشکي
دکتر مصطفي معين در گفت‌وگو با ایسنا افزود: روند فرآيند شيوع، بيماري‌زايي و مرگ و مير آسم در چهار دهه گذشته که اپيدمي جهاني آسم نام گرفته است، در کشورهاي توسعه يافته متوقف شده است.

وي اولين دليل مراجعه و بستري شدن کودکان در مراکز فوريت‌هاي پزشکي و بيمارستان‌ها و غيبت از مراکز آموزشي را ابتلا به اين بيماري التهابي و مزمن تنفسي عنوان و با اشاره به شعار روز جهاني آسم "شما مي توانيد آسم خود را کنترل کنيد" بر نقش مهم بيماران در تشخيص و درمان به هنگام و پيشگيري از عوارض اين بيماري تاکيد کرد.

به گفته معين، ايفاي اين نقش سرنوشت ساز فقط از طريق آموزش و کسب آگاهي در زمينه مواد حساسيت زا و عوامل خطرزاي محيطي به ويژه دود سيگار و پرهيز از آنها، چگونگي مصرف داروها و روش‌هاي پيشگيري و پايش بيماري با اشتراک ميان پزشک، بيمار و خانواده وي انجام پذير است.

رئيس انجمن آسم و آلرژي در خصوص اهداف پنج ساله آتي مبارزه با اين بيماري گفت: هدف اعلام شده براي 5 سال آينده، اهتمام دولت‌ها، دستگاه‌هاي مسئول بهداشت، درمان و جامعه پزشکي نسبت به کنترل بهتر آسم و کاهش تعداد بيماران بستري در بيمارستان‌ها به ميزان 50 درصد است.

معين با تاکيد بر اولويت اين مساله خطير بهداشتي و اجتماعي در نظام بهداشت و سلامت کشورها گفت: سلامتي شاخص مهم عدالت اجتماعي، توسعه و پيشرفت و مديريت علمي و کارآمد در هر جامعه‌ايست که تحقق آن در گروي برنامه ريزي و يک عزم ملي جدي مي باشد.

رييس انجمن آسم و آلرژي در خاتمه از تدوين نهايي اولين برنامه ملي کنترل آسم توسط کميته کشوري آسم و آلرژي در سال جاري خبر داد و ابراز اميدواري کرد: با پشتيباني دستگاه‌ها و مسئولان اجرايي، تعهد کادرهاي تخصصي پزشکي و آموزش پزشکان عمومي و آگاهي بيماران و خانواده‌ها بتوان به هدف نهايي که رسيدن به جامعه اي سالم و توانمند است، نائل شد.
نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
0.13323s, 18q