تشخيص زودهنگام بيماري آب سياه،قابل درمان است

۱۳۸۹/۰۲/۱۳ - ۱۲:۰۱ - کد خبر: 19731
تشخيص زودهنگام بيماري آب سياه،قابل درمان است
دكتر حيدر اميني در آستانه برپايي شانزدهمين سمينار ساليانه چشم فارابي در نشست خبري با بيان اينكه در مطالعه خوشه‌اي در مناطق مختلف تهران، ميزان بروز آب سياه 44/1 درصد گزارش شد، اظهار كرد: اين ميزان بروز در كشور در سنين بيش از 80 سال، 5 درصد و در سنين 40 تا 49 سالگي 5/0 درصد نشان داده شده است.

وي غربالگري آب سياه (گلوكوم) را مقرون به صرفه ندانست و افزود: با ابداع روش‌هاي ساده‌تر غربالگري مي‌توان برنامه بيماريابي را در كشور اجرا كرد.

دبيرعلمي شانزدهمين سمينار ساليانه چشم فارابي با بيان اينكه 50 درصد از بيماران مبتلا به گلوكوم در كشورهاي غربي از ابتلاي خود بي‌خبرند در ادامه به تشخيص پيچيده اين بيماري اشاره كرد و افزود: 25 درصد از اين افراد سابقه مراجعه به اپتومتريست و چشم پزشك را داشته‌اند.

دكتر اميني اندازه‌گيري فشار مايع داخل چشم و بررسي سرعصب بينايي را از روش‌هاي تشخيصي آب سياه برشمرد و افزود: معاينه ساليانه در افراد پرخطر نظير مبتلايان به ديابت، مبتلايان به عيوب انكساري چشم با نمرات چشم زياد، ميگرن، آپنه (وقفه تنفسي در خواب) و سابقه ابتلا به آب سياه در بستگان درجه اول توصيه مي‌شود.

وي با بيان اينكه آب سياه دومين علت شايع نابينايي در دنيا و نخستين علت نابينايي قابل پيشگيري در دنيا است، گفت: تشخيص زودهنگام آب سياه به مداواي آن منجر مي‌شود.

دبيرعلمي شانزدهمين سمينار ساليانه چشم فارابي با بيان اينكه آمار دقيق و روشني از ميزان مبتلايان به آب سياه در كشور نيست، افزود: براساس تعريف سازمان بهداشت جهاني به ديد كمتر از 05/0 در چشم بيمار، نابينا گفته مي‌شود كه 75 درصد از اين نابينايي‌ها در دنيا قابل پيشگيري است.

دكتر اميني براساس آخرين آمار سازمان بهداشت جهاني از كم بينايي و نابينايي منتشر شده در سال 2002 ميلادي، گفت: 124 ميليون نفر در دنيا مبتلا به كم بينايي و 37 ميليون نفر (معادل جمعيت سه كلان شهر بزرگ) نابينا هستند. البته اين آمار افراد نابينا به علت نداشتن عينك را شامل نمي‌شود.

وي با بيان اينكه 90 درصد از مبتلايان به آب سياه دركشورهاي در حال توسعه است، افزود: برخي از بيماري‌ها به علت فقر مداوا نمي‌شوند كه آب سياه از آن جمله است.

دبيرعلمي شانزدهمين سمينار ساليانه چشم فارابي اگرچه آب مرواريد شايع‌ترين علت نابينايي در دنياست، اما" آتروفي ماكولا" در كشورهاي پيشرفته شايع‌ترين علت نابينايي است.

دكتر اميني با بيان اينكه 5/4 ميليون نفر در دنيا به علت آب سياه قدرت بينايي خود را از دست مي‌دهند، گفت: در حالي كه نابينايي ناشي از آب مرواريد قابل درمان است، نابينايي ناشي از آب سياه قابل برگشت نيست.

وي شيوع آب سياه در دنيا را 5/1 تا 2 درصد برشمرد و افزود: گاهي شيوع آب سياه در سنين بيش از 80 سال به 10 درصد هم مي‌رسد.

دبيرعلمي شانزدهمين سمينار ساليانه چشم فارابي درباره پاتوژنز بيماري آب سياه، گفت: در چشم طبيعي مايع زلاليه از زوايد جسم مژگاني ترشح و از منافذي واقع در بخش قدامي چشم خارج مي‌شود و در صورت برقراري تعادل فشار طبيعي 12 تا 20 ميلي متر جيوه را ايجاد مي‌كند.

دكتر اميني گفت: اگر به هرعلتي خروج مايع زلاليه دچار اختلال شود، بيماري آب سياه را سبب مي‌شود كه در نوع غالب آن (گلوكوم با زاويه باز) علت اصلي ناشناخته اما وراثت نقش مهمي دارد.

وي با بيان اينكه افزايش فشار مايع داخل چشم به تخريب سرعصب بينايي منجر مي‌شود، افزود: در مواردي هم بدون افزايش فشار داخل چشم، سرعصب بينايي تخريب مي‌شود. از اين رو تشخيص آن به آساني امكانپذير نيست.

دبير علمي شانزدهمين سمينار ساليانه چشم فارابي گلوكوم زاويه باز علامت مشخصي ندارد، گفت: با بروز حمله در گلوكوم بسته علايم و نشانه‌هاي درد چشم، تهوع و استفراغ، قرمزي چشم تظاهر مي‌كند كه از اورژانس‌هاي چشم پزشكي به شمار مي‌آيد و در صورت عدم درمان، طي 1 تا 2 هفته به كوري فرد منجر مي‌شود.

گفتني است، شانزدهمين سمينار ساليانه چشم فارابي با موضوع گلوكوم (آب سياه) 15 تا 17 ارديبهشت ماه 89 در هتل المپيك تهران برگزار مي‌شود و تازه‌ترين يافته‌ها و دستاوردهاي نوين چشم پزشكي تشخيص، درمان بيماري گلوكوم ارايه مي‌شود.
نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
4.81265s, 18q