استعمال دخانيات، موجب حملات حاد قلبي مي‌شود

۱۳۸۹/۰۲/۱۳ - ۱۲:۰۴ - کد خبر: 19736
استعمال دخانيات، موجب حملات حاد قلبي مي‌شود
دكتر سيد امير کسائي در گفت وگو با ایسنا، با بيان اينکه دخانيات موجب چسبندگي و غلظت خون مي‌شود، اظهار کرد: دخانيات باعث شکل‌گيري، فعال شدن و شکافته شدن تنگي‌هاي عروق که مملو از چربي هستند، مي‌شود.

وي ادامه داد: بدين ترتيب آزاد شدن چربي‌ها در جريان خون موجب اضافه شدن لخته خون به مولکول‌هاي چربي و تشکيل لخته در محل‌هاي نابجا و به تبع آن انسداد رگ‌ها و در پي اين امر، بروز حملات حاد قلبي مي‌شود.

اين عضو هيات علمي دانشگاه علوم پزشکي زنجان، مصرف غذاهاي حاوي کلسترول و اسيد چرب بالا را در بروز بيماري‌هاي قلبي عروقي مؤثر ارزيابي کرد و يادآور شد: به طور کلي کلسترول و اسيدهاي چرب اشباع شده به دليل رسوب در جداره رگها، ريسک ابتلاء به بيماري‌هاي قلبي عروقي را به ميزان قابل توجهي افزايش مي‌دهند.

کسائي با يادآوري اينکه کليه غذاهاي طبخ شده با روغن‌هاي حيواني و اشباع شده براي سلامت قلب و عروق مضر هستند، خاطرنشان كرد: علاوه بر فست فودها، حتي غذاهاي طبيعي و خانگي نيز در صورت طبخ با چربي فراوان و سنگين، مي‌توانند سلامت قلب و عروق را تهديد كنند.

وي با بيان اينکه سن ابتلاء بيماري‌هاي قلبي و عروقي کاهش يافته است، عنوان كرد: با تغيير سبک زندگي در جوامع، به طور متوسط بيماري هاي قلبي و عروقي در جوامع صنعتي و در سنين پائين‌تر و با شدت بيشتري بروز مي‌کند.

اين پزشک متخصص قلب و عروق افزود: با تغيير اخلاق در جوامع و روند صنعتي شدن زندگي افراد، به تبع استفاده از ماشين آلات و تکنولوژي و کاهش تحرک و فعاليت‌هاي فيزيکي، افزايش هيجانات روحي و فعاليت‌هاي پر استرس به مرور سن بروز اکثر بيماري‌ها از جمله بيماري‌هاي قلبي و عروقي در حال کاهش است.

کسائي با تأکيد بر اينکه هيچ منبع علمي مصرف مشروبات الکلي را توصيه نمي‌کند، خاطرنشان کرد: اگرچه مصرف متوسط الکل از فعال شدن تنگي‌هاي عروق جلوگيري مي‌کند، اما به طور کلي مضرات آن طبق تأکيدات علمي و شرعي بسيار بالاتر است و عوارض متعددي را براي مصرف کنندگان به بار مي آورد.

وي تنظيم سبک زندگي با معيارهاي طبيعي را در جلوگيري از بروز بيماري‌ها مؤثر دانست و تصريح کرد: استفاده از غذاهاي سالم، طبيعي و کم چرب، مصرف مستمر و مداوم ميوه و سبزي تازه، خودداري از استعمال دخانيات، افزايش تحرک و فعاليت‌هاي فيزيکي و همچنين کاهش سطح استرس و تنش‌هاي رواني در زندگي روزمره از بروز بسياري از بيماري‌ها از جمله بيماري‌هاي قلبي و عروقي جلوگيري مي‌كند.
نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
0.14065s, 18q