300 ميليون نفر در جهان به آسم مبتلا هستند

۱۳۸۹/۰۲/۱۳ - ۱۲:۱۰ - کد خبر: 19738
300 ميليون نفر در جهان به آسم مبتلا هستند
‌موضوع روز جهاني آسم در سال 2010 تحت عنوان «شما مي‌توانيد آسم خود را كنترل كنيد» تعيين شده و برنامه جهاني آسم نيز در نظر دارد، يك برنامه رقابتي در جهت كاهش نرخ بستري شدن در بيمارستان بر اثر ابتلا به آسم را تا 50 درصد در ظرف 5 سال آينده، راه‌اندازي كند.

پايگاه اينترنتي آليتوس در گزارشي به مناسبت روز جهاني آسم در سال جاري ميلادي مصادف با 14 ارديبهشت آورده است: آسم يك بيماري ماندگار است كه مهمترين ويژگي‌هاي آن شامل حملات مكرر تنگي نفس و خس خس سينه هستند و به لحاظ شدت و ميزان تكرر حملات از فردي به فرد ديگر متفاوت است.

نشانه‌هاي بيماري در هر فردي در زمانهاي كاملا متفاوت از يك روز گرفته تا هفته‌ها بروز مي‌كنند و براي برخي افراد كيفيت فعاليت‌هاي جسمي و حتي خواب شبانه را بر هم مي‌زند.

طبق تخمين‌هاي سازمان جهاني بهداشت هم اكنون 300 ميليون نفر به اين بيماري مبتلا هستند و در سال 2005 دويست و پنجاه و پنج هزار نفر بر اثر اين بيماري جان خود را دست دادند.

اين گزارش مي‌افزايد: آسم معمول‌ترين بيماري مزمن در بين كودكان است. آسم فقط يك مشكل بهداشتي شهرنشيني مختص كشورهاي ثروتمند نيست بلكه در تمام كشورها بدون توجه به رشد آنها بروز مي‌كند و قربانيان قابل توجهي دارد. اما قابل ذكر است كه بيش از 80 درصد مرگ و ميرهاي ناشي از اين بيماري در كشورهاي فقير يا با درآمد متوسط رخ مي‌دهد.

بر اساس اين گزارش، آسم معمولا كمتر تشخيص داده شده و كمتر درمان مي‌شود و از اين رو فشار قابل ملاحظه‌اي را به افراد و خانواده‌هاي آنها تحميل مي‌كند و شايد حتي فعاليت مبتلايان را در طول زندگي محدود مي‌سازد. برنامه جهاني آسم با حضور متخصصان مراقبت‌هاي بهداشتي و مقامات بهداشتي شهري در سراسر جهان راه اندازي و كنترل مي‌شود تا نرخ ابتلا به آن، از كار افتادگي ناشي از آن و نرخ تلفات جاني اين بيماري كاهش پيدا كند. از اين روز برنامه GINA براي پيشبرد زندگي مبتلايان به آسم در هر نقطه از جهان تلاش مي‌كند.

هدف اصلي از برگزاري روز جهاني آسم، گسترش دانش و آگاهي درباره اين بيماري،‌ مراقبت صحيح از اين بيماران، روش‌هاي دفاعي جهت بهداشت عمومي و ارائه كنندگان خدمات مراقبت‌هاي بهداشتي،‌ كاركنان و نيز مقامات دولتي هستند.

اين گزارش مي‌افزايد: برخي از اهداف اصلي كه به طور معمول براي دستور كار اين روز در نظر گرفته مي‌شوند عبارتند از؛

- ايجاد برنامه‌اي براي تشخيص آسم در كودكان زير 5 سال

- آموزش والدين درباره آسم بويژه در زمينه موضوع اطلاع رساني كه نبايد ناديده گرفته شود.

- ارائه راه‌كارهاي زودهنگام با هدف برطرف كردن تاثيرات اجتماعي، رشدي، ‌تحصيلي و پزشكي آسم.
نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
1.41584s, 18q