اجراي برنامه ملي پيشگيري و كنترل آسم از سال جاري

۱۳۸۹/۰۲/۱۳ - ۱۲:۱۱ - کد خبر: 19741
اجراي برنامه ملي پيشگيري و كنترل آسم از سال جاري
دكتر مهدي نجفي در آستانه روز جهاني آسم و آلرژي در گفت‌و‌گو با ايسنا با اشاره به برنامه‌هاي وزارت بهداشت براي كنترل و درمان اين بيماري در كشور گفت: تدوين برنامه ملي پيشگيري و كنترل آسم از حدود يك سال گذشته در كشور آغاز شده و اكنون مراحل نهايي خود را مي‌گذراند.

وي از تدابير در نظر گرفته شده براي اجراي اين برنامه از سال جاري خبر داد و گفت: از آنجا كه آسم يك بيماري مولتي فاكتوريال است و عوامل مختلفي در بروز آن نقش دارند، در طراحي برنامه كشوري پيشگيري و كنترل آسم نقش تمام سازمان‌ها و ارگان‌هاي مسئول در كاهش عوامل خطر موثر در بيماري آسم در نظر گرفته شده است.

آموزش ركن اصلي كنترل و پيشگيري از آسم

نجمي نقش آموزش در برنامه‌هاي پيشگيري و كنترل آسم را بسيار پراهميت دانست و گفت: آموزش در ميان مردم و سياست‌گذاران به منظور پيشگيري و كنترل عوامل ايجاد كننده بيماري‌ها و از جمله بيماري آسم بسيار مهم است. بر اين اساس برنامه ملي پيشگيري و كنترل آسم كشور نيز تاكيد ويژه‌اي بر آموزش دارد.

تدوين راهنماي باليني ارزيابي و تشخيص آسم در سال گذشته

وي از تدوين راهنماي باليني ارزيابي و تشخيص آسم در سال گذشته خبر داد و گفت: تشخيص و درمان‌هايي كه گاهي به صورت اشتباه براي آسم انجام مي‌شود از مشكلات مربوط به اين بيماري است. گاهي ممكن است تشخيص‌هاي افتراقي در مورد آسم داده ‌شود. تشخيص‌هاي افتراقي در سنين مختلف براي اين بيماري متفاوت است. آسم در سنين كودكي ممكن است با يك سري عفونت‌هاي تنفسي اشتباه گرفته شود. در سنين بزرگسالي نيز ممكن است با بيماري‌هاي انسدادي ريه اشتباه گرفته شود. در اين زمينه راهنماي باليني ارزيابي و تشخيص آسم در سال گذشته براي پزشكان منتشر شد. اين دستورالعمل علاوه بر پزشكان عمومي براي متخصصان نيز كاربرد دارد و با استفاده از آن معمولا اشتباهي در تشخيص بيماري آسم صورت نمي‌گيرد.

ادعاي اعتيادآوري و گشادي دريچه‌هاي قلب با مصرف داروي استنشاقي آسم مبناي علمي ندارد

پوشش بيمه‌اي داروهاي آسم از اهداف برنامه ملي پيشگيري و كنترل اين بيماري

نجمي نسبت به توصيه‌هاي افراد غيركارشناس به بيماران مبتلا به آسم در مورد چگونگي مصرف داروها هشدار داد و گفت: بيمار و خانواده بيمار بايد آگاهي كافي داشته باشند كه از درمان‌هاي آسم به صورت سليقه‌اي و دوره‌اي استفاده نكنند. گاها مشاهده مي‌شود افرادي غيركارشناس كه از صلاحيت لازم برخوردار نيستند توصيه‌هايي به بيماران مي‌كنند. برخي تصور مي‌كنند كه داروهاي آسم به ويژه داروهاي استنشاقي در گشادي دريچه‌هاي قلب موثر بوده و همچنين ادعا دارند كه اين داروها اعتيادآورند. اين در حالي است كه اين ادعاها از هيچ پايه علمي برخوردار نيستند و به غلط در ميان جامعه ترويج يافته است. در مجموع بيماران مبتلا به آسم بايد بدانند كه ميزان و مدت زمان مصرف داروهايشان تنها بايد زير نظر پزشك باشد.

وي قيمت گران برخي داروهاي بيماران مبتلا به آسم را از دلايل عدم دسترسي بيماران به داروها عنوان كرد و گفت:‌ يكي از اهداف برنامه ملي كنترل و پيشگيري از آسم آن است كه داروهاي موثر در درمان آسم تحت پوشش بيمه قرار گيرند.

ابتلاي 300 ميليوني و مرگ سالانه حدود 250 هزار نفر در دنيا به دليل آسم

نجمي در ادامه افزايش زندگي شهرنشيني و سبك زندگي غربي را از عوامل شيوع رو به افزايش آسم عنوان كرد و گفت: حدود يك و نيم ميليارد نفر در دنيا به بيماري‌هاي مزمن ريوي مبتلا هستند كه از اين ميان حدود 300 ميليون نفر به بيماري آسم دچارند. همچنين پيش بيني شده تا سال 2025 حدود يكصد ميليون نفر به مبتلايان فعلي آسم اضافه شوند. سالانه حدود250 هزار مرگ در دنيا به آسم ارتباط داده شده است.

شيوع 14/13 درصدي علايم آسم در كودكان ايران

افزايش آلودگي هوا و مصرف دخانيات از اصلي‌ترين عوامل شيوع آسم در كشور

وي آسم را از شايع‌ترين بيماري‌هاي التهابي در دوران كودكي دانست و با اشاره به شيوع 14/13 درصدي علائم آسم در كودكان كشور، گفت: اين در حالي است كه پيش از اين شيوع آسم در كودكان كشور 8 تا 12 درصد و به طور متوسط 10 درصد تخمين زده شده بود كه بررسي‌هاي اخير از افزايش شيوع علائم آسم در كودكان كشور حكايت دارد. در حال حاضر شيوع آسم در كشورهاي پيشرفته دنيا متوقف شده اما بررسي‌ها در ايران افزايش شيوع علائم آسم را نشان مي‌دهد كه اين امر به عوامل ايجاد كننده اين بيماري مربوط مي‌شود.

مسوول واحد آسم و آلرژي وزارت بهداشت، آلودگي هوا و مصرف دخانيات را از جمله عوامل ايجاد كننده آسم دانست و گفت: به اين ترتيب مي‌توان از افزايش آلودگي هوا و مصرف دخانيات در چند سال گذشته به عنوان اصلي‌ترين عوامل شيوع آسم نام برد. در مجموع اطلاع رساني صحيح به عموم جامعه مي‌تواند در كنترل و پيشگيري از بيماري آسم نقش بسزايي داشته باشد.
نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
1.80444s, 18q