حدود 15هزار شكايت از پزشكان در سال گذشته

۱۳۸۹/۰۲/۱۶ - ۱۱:۴۶ - کد خبر: 19753
حدود 15هزار شكايت از پزشكان در سال گذشته
دكتر سيد شهاب الدين صدر در چهارمين سمينار سراسري اخلاق پزشكي با تاكيد بر لزوم جلوه‌گر شدن اخلاق پزشكي در رفتار آحاد جامعه پزشكي، گفت: بدخلقي حتي يك نفر از آحاد جامعه پزشكي را مردم نمي پسندند؛ با خشكي و بداخلاقي موضوعي حل نمي‌شود. جلوه‌گر شدن اخلاق پزشكي در رفتار طبيب علاوه بر آن كه در موفقيت بيشتر آن پزشك موثر است، شكايت بيماران از اطبا را نيز كاهش مي‌دهد.

وي ادامه داد: ممكن است در برخي مواقع نتيجه مورد نظر بيمار در درمان حاصل نشود كه بي‌توجهي پزشك به بيمار و همراهان وي و كوتاهي در همدردي با آنها قطعا مشكلات را بيشتر مي‌كند و در نهايت به شكايت از پزشك مربوطه منجر مي‌شود.

به گفته رييس كل سازمان نظام پزشكي، برخورد مطلوب پزشك با بيمار و آگاه كردن بيمار از چگونگي درمان، 50 درصد از شكايات بيماران از پزشكان را كاهش مي‌دهد. همچنين اخلاق پزشكي در توفيقات حرفه‌اي پزشكان نيز موثر است.

وي در تعريف تفاوت ميان حقوق پزشكي و اخلاق پزشكي، گفت: حقوق پزشكي بايدها و نبايدهايي است كه در قانون آمده و عدم رعايت آنها پزشك را با مشكلات قانوني مواجه مي‌كند. اما اخلاق پزشكي فراتر از قانون است و بايدها و نبايدهايي را شامل مي‌شود كه ضامن آنها وجدان پزشك است.

رييس كل سازمان نظام پزشكي اكثريت آحاد جامعه پزشكي را افرادي با اخلاق دانست و گفت: فرهنگ خدمت در اغلب آحاد جامعه پزشكي حاكم است.

وي با اشاره به تعرفه‌هاي درمان اعلام شده در بخش دولتي و خصوصي، گفت: هر پزشكي كه تعرفه‌ها را رعايت كند، قانون را رعايت كرده و عبور از سقف تعرفه‌هاي اعلام شده به عنوان خلاف قانون مطرح و به صورت جدي با آن برخورد مي‌شود. اگر هر ريالي خارج از چارچوب از بيمار دريافت شود، بي‌تعهدي پزشك به اخلاق پزشكي است.

دكتر صدر در ادامه گفت: افراد معدودي در جامعه پزشكي هستند كه ادعاهاي زيادي دارند اما اين ادعاهايشان نه در تعاملات مالي و نه در تعامل با بيماران و همراهان وي جلوه‌گر نيست و تعهدي ندارند.

وي با بيان اين كه در مباحث كلي اخلاق پزشكي ارتباط پزشك با خدا،‌ مردم، بيمار و همچنين ارتباط وي با ديگر همكارا ن خود بايد مورد توجه قرار گيرد، افزود: هر كدام از اين موارد مخدوش شود پزشك مربوطه توفيق لازم را در كار خود نخواهد داشت. از سوي ديگر، بسياري از پرونده‌هاي شكايات پزشكي كه رسيدگي به آنها طولاني و مزمن مي‌شود قطعا يك پزشك ديگر قرار دارد. بنابراين ارتباط طبيب با همكاران خود بسيار مهم است.

صدر كسب مهارت و دانش پزشكي، ‌دقت در تشخيص بيماري و انتخاب بهترين روش درماني، امانت و درستكاري و همچنين توكل بر خدا در كنار تمام تلاش‌ها را از ويژگي‌هاي طبيبان عنوان كرد و گفت: طبيب بصير بايد باسواد و علم آن به روز باشد. همچنين تواضع و فروتني لازمه كار پزشكان است؛ چرا كه تكبر به امر طبابت آسيب مي‌رساند.

رييس كل سازمان نظام پزشكي در جمع خبرنگاران نيز به حدود 15 هزار شكايت صورت گرفته از پزشكان طي سال گذشته اشاره كرد.
نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
نظرات
fatemeh
سلام پسرخواهرشوهرم 6سالشه ازروی دوچرخه خورد زمین دست راستش موم برداشت.دکترعبدالله پور به جای اینکه گچ بگیره دستش را عمل کرد باعث شدموم بردگی 2سانت بازشودوگفت تا3هفته بایدباشد.دکترش را که بلافاصله عوض کردیم دکترسالاری گفت که بایک گچ ساده مشکل حل میشد.نیازی به عمل نبود.دوباره عمل شدومتاسفانه دست یک بچه 6ساله باسهل انگاری یک پزشک پلاتین انداختن.اگه دکترش عوض نمیکردیم تایک هفته بعدش دستش سیاه میشد ومیبایست قطع شود.دکترسالاری گفته احتمال خوب شدنش کمه.مامیخواهیم از این پزشک شکایت کنیم درضمن این پزشک قبلا هم سابقه خرابکاری دارد.لطفا مارو راهنمایی کنیدچطور شکایت کنیم
طناز
سلام.من سال 1387 برای ارتودنسی پیش دکتر پرویز ریاض داوودی رفتم ایشون به من گفت ارتودنسی شما نهایتا 2 سال طول می کشد و الان سال 1390 هست و ارتودنسی من تموم نشده ایشون از من مبلغ دو میلیون و پانصد هزار تومان گرفت و این مدت هم خودشون کار انجام نمیدادند یا خارج از کشور بودند یا اگر هم بودند منشی هاشون کارو انجام میدادند من از این اقا میخوام شکایت کنم میخواستم بدونم کجا باید برای شکایت برم؟
عدنان بحرانی
دکتر سید حسین رزاز متخصص ارتوپدی من پیش ان رفته بودم که ان بخاطر بد بوی جوراب من که ایشان بخاطر بدبو من را با خشونت جلوی مردم بیرون کر وسلام
3.82209s, 21q