غذاهاي دريايي بهترين منابع تامين يد در بدن هستند

۱۳۸۹/۰۲/۱۶ - ۱۲:۰۸ - کد خبر: 19760
غذاهاي دريايي بهترين منابع تامين يد در بدن هستند
دكتر فروزان صالحي كارشناس مسئول اداره بهبود تغذيه جامعه با بيان اين مطلب گفت: به علت مصرف كم غذاهاي دريايي در كشور معمولاً يد مورد نياز بدن از اين طريق تامين نمي‌شود. در صورتي كه يد يك ماده مغذي ضروري براي زندگي است كه بايد به طور روزانه مصرف شود و اين ماده مهمترين نقش را در ساختمان هورمون‌هاي تيروئيد دارد.

وي با بيان اهميت نقش هورمون تيروئيد در زندگي انسان‌ها افزود: هورمون‌هاي تيروئيد در رشد و تكامل جسمي و عصبي، عملكرد طبيعي مغز، سيستم عصبي، حفظ دماي بدن و توليد انرژي و سوخت و ساز تاثير بسزايي دارد.

به گزارش ايسنا به نقل از روابط عمومي وزارت بهداشت، دكتر صالحي درخصوص ميزان يد مورد نياز بدن انسان خاطرنشان كرد: هر فرد سالم روزانه به 150 ميكروگرم يد (به اندازه سر سوزن) نياز دارد كه اگر هر روز يد مورد نياز بدن تامين شود نياز بدن انسان به يد در طول زندگي، به اندازه يك قاشق چايخوري خواهد بود.

كارشناس مسئول اداره بهبود تغذيه جامعه درخصوص اهميت مصرف يد گفت: كمبود يد در دوران بارداري سبب سقط جنين، زايمان زودرس، تولد نوزاد مرده، اختلال رشد مغزي جنين، تولد نوزاد با عقب‌ماندگي ذهني، جسمي، كري و لالي مي‌شود و در دوران كودكي نيز سبب كاهش بهره‌هاي هوشي، عقب‌ماندگي ذهني، تأخير و يا توقف رشد، ناتواني جسمي، كم‌كاري تيروئيد، اختلالات عضلاني و تكلمي و شنوايي و تاخير رشد در اندام حركتي مي‌شود.

وي به اثرات سوء كمبود يد بر نوجوانان و دانش‌آموزان اشاره كرد و گفت: كمبود مصرف يد در نوجوانان و دانش‌آموزان، منجر به كم‌كاري تيروئيد، گواتر، كاهش رشد جسمي، اختلال در قدرت يادگيري و افت تحصيلي مي‌شود.

وي افزود: كمبود يد در كودكان تا 5/13 امتياز بهره هوشي آنان را كاهش مي‌دهد و خستگي زودرس و كاهش كارايي از ديگر پيامدهاي كمبود يد است.

دكتر صالحي در خاتمه به خانواده‌ها توصيه كرد: حتماً از نمك تصفيه شده يددار استفاده كنند و از مصرف نمك‌هايي كه به صورت فله‌اي در بسته‌بندي‌هاي غيراستاندارد در مغازه‌ها به فروش مي‌رسد، خودداري كنند.
نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
1.0033s, 18q