اجراي آزمايشي طرح پزشك خانواده در 4 استان كشور

۱۳۸۹/۰۲/۱۸ - ۱۱:۳۲ - کد خبر: 19770
اجراي آزمايشي طرح پزشك خانواده در 4 استان كشور
دكتر امامي رضوي در گفت وگو با ايسنا، گفت: به منظور اجراي آزمايشي طرح پزشك خانواده در 4 استان كشور، هماهنگي‌هاي لازم ميان معاونت‌هاي بهداشت و درمان وزارت بهداشت و وزارت رفاه و سازمان‌هاي بيمه‌گر صورت گرفته است.

وي دليل تاخير در گسترش طرح پزشك خانواده به شهرها را عدم هماهنگي ميان دستگاه‌هاي ذيربط عنوان كرد.

دكتر امامي رضوي با اشاره به اجراي پزشك خانواده در شهرها و روستاهاي زير 20 هزار نفر گفت:‌ اجراي طرح پزشك خانواده و نظام ارجاع و گسترش آن به شهرها در جهت كاهش بسياري از هزينه‌هاي درماني مردم و افزايش رضايت‌مندي آنها بسيار موثر خواهد بود.

معاون درمان وزارت بهداشت در ادامه با اشاره به لزوم فرهنگ سازي در زمينه كاهش زايمان سزارين و ترويج زايمان به روش طبيعي، در رابطه با هزينه‌هاي بالاي اعمال سزارين در مراكز خصوصي به ايسنا گفت: گزارشات غيررسمي در اين زمينه به دست ما مي‌رسد. اگر افرادي از اين موضوع شكايت دارند بايد به معاونت‌هاي درمان دانشگاه‌ها مراجعه كنند تا اين موضوع در كميسيون ماده 11 رسيدگي شود. پس از رسيدگي‌هاي انجام شده در صورت تاييد اين موضوع، هزينه‌هاي افراد به آنها برگردانده مي‌شود و جراح متخلف نيز جريمه مي‌شود.

وي ادامه داد: در زمينه اعمال سزارين و هزينه‌هاي بالاي اين امر در مراكز خصوصي، مشكل عمده آن است كه اين موارد چندان به شكايت منجر نمي‌شود و به نظر مي‌رسد كه از قبل توافق دو طرفه ميان مادر و پزشك صورت گرفته است كه اين توافق‌ها از نظر ما توافق‌هاي صحيحي نيست؛ چرا كه هزينه‌هاي واقعي سزارين در بخش دولتي و خصوصي كاملا مشخص است.

دكتر امامي رضوي از توافقاتي با نظام پزشكي به منظور رسيدگي جدي به اعمال سزارين در مراكز خصوصي خبر داد و گفت: امسال رسيدگي به اين موارد جدي مي‌شود. به اين منظور نظارت فعال بر اعمال سزارين در نظر گرفته مي‌شود. تاكنون نظارت‌ها بر اين امر غيرفعال و منوط به مراجعه و شكايت مردم بوده است اما از اين پس با همكاري انجمن‌هاي علمي تخصصي مامايي و زنان و زايمان، بازرسان اين اعمال را در بيمارستان‌ها زير نظر مي‌گيرند.
نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
0.88624s, 18q