ورود ايران به عرصه توليد واكسن آنفلوانزا و مننژيت

۱۳۸۹/۰۲/۱۸ - ۱۱:۵۳ - کد خبر: 19772
ورود ايران به عرصه توليد واكسن آنفلوانزا و مننژيت
دكتر مرضيه وحيد دستجردي كه در حاشيه مراسم تاييد بين‌المللي صلاحيت نظارت ايران بر توليد واكسن و در جمع خبرنگاران با بيان اينكه ايران اولين كشور خاورميانه است كه به اين تاييديه دست يافته است، اظهار كرد: در حال حاضر 10 واكسن در كشور توليد مي‌شود كه شامل ب.ث.ژ، ديفتري، كزاز، سياه سرفه و هپاتيت است و براي كشور خودمان مصرف مي‌شود كه با اين تاييديه مي‌توان آنها را صادر كرد؛ چرا كه امكان توليد بيشتري در اين واكسن‌ها داريم و90 سال است كه در كشور واكسن توليد مي‌كنيم.

به گفته‌ وزير بهداشت 90 سال پيش انستيتو پاستور با واكسن هاري و آبله وارد اين وادي شد و پس از آن نيز موسسه‌ رازي وارد عرصه واكسن سازي شد.

وي ادامه داد: اين دو مركز در حال حاضر10 واكسن را توليد مي‌كنند اما انتظار ما اين است كه واكسن‌هاي بيشتري را توليد كنند.

دستجردي تصريح كرد: انتظار ما اين است كه اين دو مركز وارد توليد واكسن آنفلوانزا و مننژيت هم شوند.

وزير بهداشت خاطرنشان كرد: واكسن با توجه به پيشگيري، سطح ارتقاء سلامت مردمي را دارد و حتما كسب تاييديهي بين‌المللي، افتخار بزرگي براي ايران در دنياست. علاوه بر اين، اين تاييديه مي‌تواند براي كمك‌هاي بشردوستانه نيز خبر بسيار خوبي باشد. همچنين قطعا با توليد دارو و واكسن و صادرات آنها از نظر اقتصادي بركات بيشتري را براي ايران به ارمغان خواهد آورد.

دستجردي اظهار كرد: با توجه به اينكه تمام اين واكسن‌ها را ما سالهاست كه توليد مي‌كنيم، بنابراين امكان افزايش و صادرات آنها را داريم. البته ما بايد به دنبال واكسن‌هاي نوپديدي مثل آنفلوانزا باشيم و واكسن‌هايي مثل هموفيلوز آنفلوانزاي B جزو دستورات كار ما هستند كه به سمت توليد آنها حركت مي‌كنيم و اميدواريم به زودي خبر توليد آنها را اعلام كنيم.

وي خاطرنشان كرد: در كنار توليد بايد سيستم بازرگاني خود را براي صادرات تقويت كنيم؛ چرا كه با توجه به اينكه توليد خوبي داريم مشكلي از بابت مسائل علمي، توليدي و صنعتي نداريم.

وزير بهداشت در خصوص وضعيت توليد واكسن آنفلوانزاي ايراني گفت: در انستيتوپاستور بر روي توليد واكسن آنفلوانزا فعاليت صورت مي‌گيرد و دوستان ما تلاش‌هاي زيادي را هم انجام دادند البته خبرهايي هم به من داده‌اند اما تا زماني كه خودم آنها را نبينم نمي‌توانم خبري را اعلام كنم.

وي در خصوص آغاز پزشك خانواده در شهرها نيز گفت: در آينده نزديك، جلسه‌اي با مهندس محصولي وزير رفاه و تامين اجتماعي در اين رابطه خواهيم داشت و شروع رسمي پزشك خانواده در شهرها را اعلام مي‌كنيم. بناي ما بر اين است با توجه به اينكه بايد نظام ارجاع هم مستقر شود، كاري كنيم از خانه بهداشت در روستا تا بيمارستان تخصصي و فوق‌ تخصصي پراكنده شود بنابراين احتمال اينكه اين طرح استاني انجام شود بيشتر است.

دستجردي در خصوص رشد توليدات علمي پزشكي نيز گفت: در زمينه توليدات علمي امسال، رشد بسيار خوبي داشتيم. اگر به همين طريق پيشرفت كنيم طي ده سال آينده رتبهي اول توليدات علمي منطقه را كسب خواهيم كرد.

وي تصريح كرد: براي مسائل تغذيه‌اي مانند قند و نمك و شكر، فروشندگان دوره گرد و در كل ساماندهي مسائل سلامت، معاون اول رئيس جمهور دستوراتي را فرمودند كه با انجام آنها انقلابي در اين حوزه ايجاد خواهد شد.

همچنين دكتر رحيمي معاون اول رئيس جمهور در جمع خبرنگاران خاطرنشان كرد: حدود 25 ستاد و شوراي عالي در كشور وجود دارد كه من در آنها شركت مي‌كنم كه يكي از اين شوراها، شوراي عالي سلامت است كه قرار شد يك ساله برخي از بيماريها در كشور ريشه كن شود.
نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
4.36053s, 18q