آرامش والدين موثرترين نقش را در بهبود کابوس هاي شبانه کودکان دارد

۱۳۸۹/۰۲/۲۰ - ۱۲:۲۲ - کد خبر: 19795
آرامش والدين موثرترين نقش را در بهبود کابوس هاي شبانه کودکان دارد
دکتر ناصر کلانتري، متخصص کودکان در گفت وگو با ایسنا گفت: کابوس‌هاي شبانه در سبک‌ترين قسمت خواب اتفاق مي‌افتند و کودک را با اضطراب و پريشاني و گاه با فرياد و جيغ‌هاي مکرر بيدار مي‌کند که به والدين توصيه مي‌شود با شنيدن جيغ کودک سريعا به سراغ وي رفته، به کودک اطمينان دهند که محافظ و همراه او هستند.

وي افزود: صداي ملايم والدين با کودک به وي آرامش و امنيت مکاني مي دهد و بهتر است پدر يا مادر تا زماني که کودک آرام نشده وي را تنها نگذارند.

کلانتري تصريح کرد: توصيه مي شود اگر کودک کاملا بيدار نشده و به نظر مي رسد هنوز کابوس مي بيند او را بيدا نکنيد و کنار او باشيد تا با صداي خودش بيدار شود. ضمن اينکه اجازه ندهيد کودک بعد از کابوس به اتاق خواب شما بيايد زيرا نه تنها اين کار به شکل عادت در مي آيد بلکه به کودک اين احتمال را مي دهد که رختخواب خودش جاي امني نيست.

وي خاطر نشان کرد: بعضي کودکان در خواب وحشت شبانه دارند که متفاوت از کابوس است و در عميق ترين مرحله خواب(در چهار ساعت اوليه بعد از به خواب رفتن) اتفاق مي افتد که اگر چه نادر است ولي اکثرا در سنين چهار تا پنج سالگي رخ مي دهد و با بالا رفتن سن وقوع آن کمتر مي شود.

با توجه به اينکه وحشت شبانه در زمان هايي که کودک خيلي خسته است اتفاق مي افتد سعي کنيد کودک در طول روز استراحت کافي داشته باشد.
نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
4.77799s, 18q