سرفه‌هاي بيش از3 هفته جدي گرفته شوند

۱۳۸۹/۰۲/۲۳ - ۱۱:۰۹ - کد خبر: 19808
سرفه‌هاي بيش از3 هفته جدي گرفته شوند
دكتر محمد مهدي گويا در گفت‌وگو با ايسنا، بيماري سل را مساله‌اي جهاني دانست و با تاكيد بر لزوم شناسايي به موقع مبتلايان به اين بيماري گفت: بيماري سل اگر به درستي مورد توجه قرار نگيرد و بيمار مبتلا به آن به موقع شناسايي نشود و يا درمان‌ها به صورت ناقص رها شود، ممكن است سل عادي كه با گروهي از داروها و درمان‌هاي كم عارضه طي شش ماه بهبود مي‌يابد به سل مقاوم به درمان تبديل شود.

وي گفت: در صورت تبديل شدن سل عادي به سل مقاوم به درمان ديگر شش ماه درمان كفايت نمي‌كند و ممكن است درمان سال‌ها به طول بيانجامد و بيمار ناچار ماه‌ها در بيمارستان بستري باشد. از طرف ديگر، داروهايي كه براي سل مقاوم به درمان مصرف مي‌شود، علاوه بر آن كه بسيار پرعارضه هستند، بسيار گران قيمت هم هستند. اين در حالي است كه برخي از سل‌هاي مقاوم به درمان نيز به هيچ دارويي پاسخ نمي‌دهند.

گويا در رابطه با وضعيت بيماري سل در كشور، گفت: موارد ابتلا به سل مقاوم به درمان در كشور پايين است؛ اما هميشه بايد در اين زمينه مراقب بود؛ چرا كه در صورت تعلل سيستم و افزايش موارد سل مقاوم به درمان به شدت در تنگنا قرار مي‌گيريم و علاوه بر آن كه تامين هزينه‌هاي درمان اين موارد بسيار سخت خواهد بود، بستري اين افراد نيز امكانات ويژه‌اي را مي‌طلبد.

وي با بيان اين كه بيماري سل در استان‌هاي سيستان و بلوچستان و گلستان به دليل ويژگي‌هاي اين مناطق از شيوع نسبتا بالاتري نسبت به ديگر مناطق برخوردار است، گفت: وزارت بهداشت براي اين استان‌ها برنامه‌هاي ويژه‌اي را تدارك ديده است.

رييس مركز مديريت بيماري‌هاي وزارت بهداشت به افراد مشكوك به بيماري سل توصيه كرد كه سريع به پزشك مراجعه كنند و ادامه داد: لازم است كه به منظور تشخيص به موقع سل، سرفه‌هاي بيش از دو تا سه هفته، تب شبانه، عرق ريزش و كم خون شدن مورد توجه جدي قرار گيرند؛ چرا كه سل اگر زود تشخيص داده شود يك بيماري كاملا قابل درمان است.

به گفته دكتر گويا، اكثريت قريب به اتفاق مبتلايان به سل با درمان 6 ماهه به صورت كامل مداوا مي‌شوند و در سل ريه نيز طي حداكثر دو هفته پس از شروع درمان، بيماري ديگر قابل سرايت به ديگران نيست.
نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
3.51929s, 18q