كم‌توجهي به جايگاه ماماها موجب رشد آمار سزارين در كشور شده است

۱۳۸۹/۰۲/۲۳ - ۱۱:۳۵ - کد خبر: 19817
كم‌توجهي به جايگاه ماماها موجب رشد آمار سزارين در كشور شده است
دكتر محمدحسين سرمست در آيين گراميداشت روز جهاني ماما كه در اهواز برگزار شد، اظهار داشت: در چند سال اخير در نظام سلامت توجه ويژه‌اي به اهميت مامايي شده و اين توجه در هيچ دوراني به اين شكل نبوده است.

وي افزود: ماما عضو اصلي تيم سلامت محسوب مي‌شود كه اين مساله نقش بسيار مهم او را نشان مي‌دهد.

سرمست تصريح كرد: توجه به افزايش توانمندي و اخلاق حرفه‌اي در رشته‌ مامايي از اهميت ويژه‌اي برخوردار است و مادر باردار زماني كه در ميان مجموعه مامايي قرار مي‌گيرد بايد تحت پوشش كامل باشد.

وي خاطرنشان كرد: همچنين توجه به مسايل پيشگيرانه و نقش آن در رشته مامايي از اهميت برخوردار است و اكنون مراقبت، پيشگيري و نگاه سلامت‌محور ركن اصلي مجموعه سلامت را به خود اختصاص مي‌دهد.

رييس دانشگاه علوم پزشكي جندي‌شاپور اهواز اظهار كرد: كم‌توجهي به مامايي از دلايلي است كه موجب رشد آمار سزارين در كشور شده كه بايد در اين زمينه نيز فعاليت شود.

سرمست گفت: براي كاهش ميزان سزارين در جامعه و افزايش تمايل براي انجام زايمان فيزيولوژيك بايد فرهنگ‌سازي شود و در كنار آن نيز شرايط مناسب براي انجام زايمان طبيعي فراهم شود.

وي افزود: مركز رسمي انجام زايمان فيزيولوژيك در اهواز بيمارستان سينا است كه بايد توسعه مورد نياز براي آن در نظر گرفته شود.

رييس دانشگاه علوم پزشكي جندي‌شاپور اهواز تصريح كرد: بحث استقلال ماماها نيز از مواردي است كه در زمينه مامايي مطرح است. ماماها بايد به گونه‌اي مسئوليت خود را انجام دهند كه بتوانند به راحتي در برابر قانون، پاسخگوي كارهاي خود باشند و سرعت و دقت را با هم در كار رعايت كنند.

سرمست خاطرنشان كرد: همچنين زماني كه ماما در كنار متخصص زنان و زايمان قرار مي‌گيرد، نقش مهمي برعهده دارد كه با همكاري مناسب مي‌تواند مكمل استقلال مامايي باشد.

وي اظهار كرد: ميزان مرگ و مير مادر و كودك از مهمترين شاخص‌هاي بهداشتي در 20 سال اخير بوده است. خوشبختانه اكنون ميزان مرگ و مير نسبت به قبل كاهش يافته ولي هنوز هم، جا براي كاهش وجود دارد.

رييس دانشگاه علوم پزشكي جندي‌شاپور اهواز گفت: ماما در كاهش ميزان مرگ و مير مادر و كودك نقش بسيار مهمي برعهده دارد و مي‌تواند با انجام مراقبت از مادر، ميزان مرگ و مير مادر و كودك را بيش از اين كاهش دهد.
نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
0.91405s, 18q