انجمن پزشكان عمومي كشور هشدار داد: خروج پزشكان عمومي از ايران

۱۳۸۹/۰۲/۲۹ - ۱۷:۵۱ - کد خبر: 19855
انجمن پزشكان عمومي كشور هشدار داد: خروج پزشكان عمومي از ايران
به گزارش سلامت نیوز ، آژير قرمز اين اتفاق را« مسعود مسلمي‌فرد» نايب رئيس انجمن پزشكان عمومي كشوردر گفت‌وگو با ايلنا به صدا درآورد. او مي‌گويد: متاسفانه بسياري از پزشكان كه در آزمون دستياري شركت كرده و موفقيت حاصل نكرده‌اند، به دليل بي‌اعتمادي به آزمون سال آينده يا سخت‌تر شدن آن به سفارتخانه‌ها مراجعه كرده‌اند تا از كشور خارج شوند.
در سال‌هاي اخير، افزايش شمار دانش آموختگان پزشکي عمومي و افت شرايط کاري و اجتماعي پزشکان عمومي، کار را به آنجا رسانده است که بسياري از ايشان، حتي در سن بالا و به‌رغم مشغله‌هاي کاري و خانوادگي، براي تغيير وضع معيشتي چاره‌اي جز شرکت و تلاش براي ادامه تحصيل و پيوستن به جرگه متخصصان نمي‌بينند. اما رقابت فشرده ميان داوطلبان اين آزمون بسياري از آنها را به صرافت استفاده از راه‌هاي کوتاه تر و ساده‌تر براي راهيابي به دوره‌هاي تخصصي مي‌اندازد که يکي از آنها تقلب و خريد تعداد يا تمام سوال‌هاي آزمون است.
مسلمي‌فر مي‌گويد: اگر براي اين دسته از پزشكان كه به‌دنبال تحقق آرزوهاي خود به خارج از كشور سفر مي‌كنند برنامه‌اي نداشته باشيم ضربه سنگيني به نظام سلامت كشور وارد مي‌شود.چرا كه زحمات زيادي كشيده شده تا اين گروه به درجه پزشكي عمومي رسيده‌اند.
او مي‌گويد: هنوز شفافيت‌سازي در برگزاري آزمون دستياري مرحله دوم انجام نشده، اما در اين ارتباط با نمايندگان مجلس و وزارت بهداشت همكاري تنگاتنگي داشته‌ايم البته وقوع چنين اتفاقاتي در امتحانات ممكن است در هر جايي رخ دهد و ناراضي و راضي داشته باشد اما آنچه مهم است دلايل هجوم پزشكان عمومي به سمت چنين آزمون‌هايي است.
او در پاسخ به اين سوال كه چرا پزشكان عمومي كشور تا اين اندازه مايل براي گذراندن دوره تخصصي شده‌اند؟ مي‌گويد: نبايد پزشكان عمومي كشور به دلايلي غير از مسائل علمي آنچنان به آزمون دستياري هجوم بياورند كه خود و خانواده‌هايشان را دچار نگراني و چالش كنند.

نگهبان سلامت
او مي‌گويد: در همه جاي دنيا پزشك عمومي نگهبان سلامت در قالب پزشك خانواده است و از نظر علمي و مادي در امنيت بالايي قرار دارد و براي رفتن به مراحل بعدي تحصيلي يا از ابتدا مسير تحصيلي آنها مشخص است يا در طرح پزشك خانواده كار مي‌كنند و بر اساس امتياز به تخصص روي مي‌آورند.
براساس آنچه مسلمي‌فر مي‌گويد: اما در ايران متاسفانه پزشكان عمومي بدون اينكه جايگاه خوبي براي آنها تعريف شده باشد، فعاليت كرده به‌طوري كه در سال‌هاي اخير ديگر كرسي‌هاي استادي در دانشگاه را نيز ندارند و ولع براي بازگرداندن آن، اين چنين هجومي را به آزمون‌ها به وجود
مي‌آورد.
مسلمي فرد موضوع مادي را از ديگر مسائلي مي‌داند كه باعث شده پزشكان عمومي براي پر كردن فاصله نجومي با پزشكان متخصص خود را به آب و آتش بزنند و در آزمون‌ها شركت كنند تا به آن جايگاه برسند در حالي كه بايد تنها دغدغه آنها تضمين سلامت خانواده‌ها باشد.
نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
0.13886s, 19q