بايد از استعمال دخانيات در مجامع عمومي جلوگيري شود

۱۳۸۹/۰۳/۰۸ - ۰۹:۲۰ - کد خبر: 19882
بايد از استعمال دخانيات در مجامع عمومي جلوگيري شود

به گزارش سلامت نيوز ، عنايت اله کريميان در گفت‌وگو با ايسنا با بيان اينکه در بسياري از ممالک براي رفع نياز افراد سيگاري در خارج از منزل مناطق خاصي وجود دارد، اظهار کرد: بهتر است در کشور ما نيز چنين اماکني با امکان تهويه در نظر گرفته شود تا نياز افراد سيگاري بدون ايجاد آسيب براي اطرافيان برطرف گردد.

وي با اشاره به نقش سيگار در بروز بسياري از بيماري‌ها از جمله بيماري هاي قلبي و عروقي، خاطر نشان کرد: با توجه به تعداد زياد مواد مضر و سرطان زاي موجود در دود سيگار، اثرات استعمال سيگار به صورت مستقيم و غير مستقيم بر عروق قلبي اثبات شده است.

عضو هيات علمي دانشگاه علوم پزشکي زنجان، آسيب به عروق قلبي از طريق افزايش چربي هاي مضر را از جمله اثرات غير مستقيم و مضر سيگار برشمرد و تشريح کرد: استعمال سيگار با افزايش ميزان چربي هاي مضر، موجب رسوب آنها در جداره عروق قلبي شده و به تبع آن منجر به تصلب شرائين، گرفتگي و تنگي رگ‌هاي قلبي و در نتيجه اين امر ايجاد سکته هاي قلبي، دردهاي سينه و نارسايي قلبي مي گردد.

کريميان افزود: همچنين سيگار به صورت مستقيم موجب وارد آمدن آسيب به ديواره عروق قلبي و در نتيجه تنگي و انسداد آنها مي شود.

وي با بيان اينکه اثبات شده به همان ميزان که افراد سيگاري از کشيدن سيگار متضرر مي گردند، اطرافيان نيز دچار آسيب مي شوند، متذکر شد: گاهي غلظت دود ناشي از مصرف سيگار در يک محيط براي افرادي که عادت به مصرف و دود سيگار ندارند، بيش از خود مصرف کننده آسيب زا است.

اين پزشک متخصص از افزايش تعداد زنان سيگاري در جوامع مختلف از جمله جامعه ايراني ابراز تأسف کرد و يادآور شد: طي دهه هاي اخير ميزان استعمال دخانيات توسط زنان رشد روز افزوني داشته است؛ به طوري که در جوامع اروپايي و آمريکايي تعداد زنان و مردان سيگاري تقريباً در حال برابر شدن و در جامعه ما نيز به طور مشهودي در حال افزايش است.

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
5.175s, 19q