دارندگان كارت اهداي عضو در دريافت عضو پيوندي در اولويت خواهند بود

۱۳۸۹/۰۳/۰۸ - ۰۹:۲۴ - کد خبر: 19883
دارندگان كارت اهداي عضو در دريافت عضو پيوندي در اولويت خواهند بود

به گزارش لامت نيوز به نقل از ايسنا ، دكتر ولايتي، رييس جمعيت حمايت از پيوند اعضاي ايرانيان ــ در هفتمين جشن «نفس» كار پيوند اعضا در ايران و دنيا را كاري نو دانست و گفت: ايران در زمينه‌ پيوند اعضا به لحاظ تكنيك با دنيا برابري مي‌كند، اما به لحاظ تعداد اعضاي پيوندي متناسب با زمان آغاز پيوند اعضا در كشور نيستيم.

وي افزود: ايران به لحاظ انجام پيوند كليه جزو كشورهايي است كه حرف اول را در دنيا مي زند و كار پيوند كليه در كشور به روز است. تاكنون بيش از 20 هزار پيوند كليه در كشور صورت گرفته است.

رييس بيمارستان مسيح دانشوري با اشاره به انجام پيوند قلب در كشور، بيان كرد: پيوند قلب از سال‌هاي گذشته در كشور آغاز شد و اخيرا سرعت بهتري يافته است. بيمارستان مسيح دانشوري تاكنون 49 پيوند قلب را انجام داده و پنجاهمين پيوند قلب در اين مركز در دست انجام است، همچنين ميزان زنده ماندن و سلامت فرد پس از دريافت قلب اهدايي با كشورهاي پيشرفته دنيا قابل مقايسه است.

وي، پيوند ريه را از جمله مشكل‌ترين پيوندهاي اعضا عنوان كرد و ادامه داد: به دليل مشكل بودن اين پيوند تعداد كمي از كشورهاي دنيا آن را انجام مي‌دهند ، از سوي ديگر نگهداري ريه اهدايي به ويژه در هفته‌هاي اول پيوند بسيار مشكل است، مركز مسيح دانشوري در زمينه‌ پيوند ريه منحصر به فرد است و تا به حال 35 پيوند در اين مركز صورت گرفته است. اين در حالي است كه پيوندهاي اخير دو ريه‌اي بوده است، همچنين پيوند دو ريه و يك قلب در دختري 12 ساله در مركز درماني مسيح دانشوري با موفقيت انجام شد، هر چند كه تكنيك پيوند دو ريه و يك قلب بسيار پيچيده است و كار آساني نيست.

ولايتي تاكيد كرد: از 35 پيوند ريه و 49 پيوند قلب صورت گرفته در مركز مسيح دانشوري حتي يك مورد هم وجود نداشته كه بيمارستان مسيح دانشوري پولي از بيمار دريافت كند. پيوندها در بيمارستان مسيح دانشوري در بسياري از اوقات ساعت 7 يا هشت شب آغاز و چهار يا پنج صبح پايان مي‌يابد و متخصصان تنها حقوق خود را دريافت مي‌كنند، بنابراين تقريبا نفع مادي در اين ميان مطرح نيست. در ايران هر پيوند قلب حدود 40 ميليون تومان و هر پيوند ريه حدود 70 ميليون تومان هزينه به دنبال دارد كه بخش كوچكي از اين هزينه‌ها را وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشكي و بخشي را خيرين مي‌پردازند، از طرف ديگر داروهاي پس از پيوند نيز ، داروهاي گران قيمتي هستند.

دكتر ولايتي با تاكيد بر لزوم ترويج فرهنگ اهداي عضو در كشور، بيان كرد: با فتواي امام (ره) و همچنين مقام معظم رهبري مي توان عضو فردي را كه عملا دچار مرگ مغزي شده است و امكان بازگشت وي نيست را به فرد محتاج آن عضو اهدا كرد. اهداي عضو نياز به فرهنگسازي دارد و همايش «نفس» وسيله اي است براي فرهنگسازي در اين زمينه.

رييس جمعيت حمايت از پيوند اعضاي ايرانيان با اشاره به كارت‌هاي اهداي عضو، گفت: افرادي كه اين كارت‌ها را پر مي‌كنند، زماني كه نياز به دريافت عضو داشته باشند، در اولويت هستند و همچنين زمان رحلت از اين دنيا اين اجازه را از قبل داده‌اند تا نيازمندان از اعضاي آنها استفاده كنند، آمار ثبت‌نام متقاضيان دريافت كارت اهداي عضو از 14 هزار و 954 نفر در سال 84 به 120 هزار و 407 نفر در سال 88 افزايش يافته است كه اين امر نشان دهنده ارتقاي فرهنگ «اهدا» است كه اميدواريم اين امر انساني بيش از اين ترويج شود.

وي با مقايسه آمار اهداي عضو در دنيا و ايران، خاطر نشان كرد: اسپانيا با 3/34 درصد در ميليون جمعيت بالاترين آمار اهداي عضو را دارد كه اين رقم در ايران 4/2 درصد در ميليون است در اين زمينه ايران نسبت به گذشته بسيار پيشرفت كرده است. منحني مربوط به تعداد افرادي كه مرگ مغزي شده و شناسايي شده‌اند و رضايت خانواده‌ آنها براي اهداي عضو جلب شده است، رو به صعود است و از رقم 7/1 مورد اهداي عضو در ماه در سال 83 به چهار تا پنج اهداي عضو در ماه رسيده‌ايم كه اين رقم سه برابر شده است.

به گزارش ايسنا، رييس بيمارستان مسيح دانشوري يادآور شد: تعداد ارگان‌هاي قابل استفاده از شخص دهنده نيز از سال 83 تا سال 88 افزايش يافته كه اين امر نشان دهنده بالا رفتن قابليت متخصصان در حفظ عضو شخص دهنده است.

وي ادامه داد: رقم ريه قابل استفاده در مركز مسيح دانشوري از پنج درصد سال‌هاي گذشته به حدود 21 درصد سال 88 رسيده است.

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
3.84929s, 19q