وزارت كشور 6ماه است، مصوبه جمع‌آوري قليان‌ها را به پليس ابلاغ نكرده است

۱۳۸۹/۰۳/۰۸ - ۱۰:۴۸ - کد خبر: 19885
وزارت كشور 6ماه است، مصوبه جمع‌آوري قليان‌ها را به پليس ابلاغ نكرده است
به گزارش سلامت نيوز ، حسن امامي رضوي در گفت‌و‌گو با فارس، افزود: بر اساس قانون جامع كنترل دخانيات قرار بود استفاده از قليان در اماكن عمومي كم و محدود شود اما به دلايل مختلف اين كار هنوز انجام نشده است، كميسيون فرهنگي دولت نيز 6ماه پيش بر اين اساس مصوبه را مبني بر جمع آوري قليان‌ها تصويب كرد اما اكنون متجاوز از 6 ماه است كه وزارت كشور اين مصوبه را به نيروي انتظامي ابلاغ نكرده است.
وي گفت: وزارت بهداشت منتظر ابلاغ اين مصوبه به نيروي انتظامي است تا مراكز مجاز عرضه قليان شناسايي شود و مراكزي كه پروانه عرضه قليان ندارند، جمع آوري شوند ولي متأسفانه نه تنها شاهد اجراي اين مصوبه دولت نيستيم بلكه روز به روز مراكز عرضه قليان در كشور بيشتر مي‌شود.
معاون وزير بهداشت همچنين درباره اجراي ساير مفاد قانون جامع كنترل دخانيات كه بيش از 2 سال پيش در مجلس تصويب شد، گفت: عمده‌ترين بخث درباره اجراي اين قانون ناهماهنگي بين دستگاه‌هاي مجري است.
وي افزود: بر اساس مصوبه ستاد كشوري كنترل دخانيات شركت دخانيات موظف شد با همكاري وزارت بازرگاني عوامل مجاز فروش سيگار را شناسايي و كدبندي كند و به هر يك از مراكز مجاز سهميه مشخص سيگار بدهد و موارد قاچاق را شناسايي و با همكاري نيروي انتظامي جمع آوري كنند اين مصوبه 6 ماه پيش ستاد كشوري كنترل دخانيات است كه متأسفانه اجرا نشد.
امامي رضوي گفت: متأسفانه علت اصلي اجرا نشدن اين مصوبه نيز ناهماهنگي بين شركت دخانيات و وزارت بازرگاني است در حالي كه هر كدام تقصير را به گردن ديگري مي‌اندازند اما در هر صورت قانوني كه مصوبه مجلس است به علت همين ناهماهنگي‌ها اجرا نشده است.
معاون وزير بهداشت افزود: با توجه به اين اوضاع به طرف اين مي‌رويم كه موارد سيگار قاچاق در كشور روز به روز بيشتر مي‌شود، زيرا مصوبات قانوني اجرا نشده است و البته لطمه اصلي آن به مردم وارد مي‌شود.
وي گفت: با اجراي قانون جامع كنترل دخانيات بايد شاهد كاهش تقاضاي سيگار در جامعه بوديم و خطرات سيگار بايد به مردم گوشزد مي‌شد تا به تدريج مصرف سيگار در كشور كم شود ولي اين اتفاق در كشور ما نيفتاده است.
نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
نظرات
jafari
سلام . من از شما خواهش مي‌كنم يه كاري كنيد كه ديگه قليان كشيدن ممنوع اعلام بشه در مكان‌هاي عمومي . به خدا من حريف شوهرم نمي‌شم به خدا داره سلامتي خودش و من را به خاطر قليان كشيدن از دست مي‌ده. باور كنيد قليان كشيدن مسئلة جنجالي خيلي از زوج هايي كه نگران زندگيشون هستند. تروخدا يه كاري كنيد. ديگه حتي نمشه به رستوران هاي سنتي رفت چون از دود قليان آدم خفه ميشه در ضمن همين قليان خيلي به بي‌بندوباري خانم‌ها دامن زده و واقعاً در يك كشور اسلامي اين طور در محافل عمومي قليان كشيدن خانم ها با آن اوضاع وجيع قابل بحث نيست. تروخدا به داد جوانها برسيد الان همه دختربچه‌هاي مدرسه‌اي هم به قليان رو آوردند اين واقعا آزار دهنده است
7.00622s, 20q