«حبه انگور» پاياني بر سكته‌هاي قلبي

۱۳۸۹/۰۳/۱۰ - ۰۹:۴۱ - کد خبر: 19894
«حبه انگور» پاياني بر سكته‌هاي قلبي
در اوایل دهه 80 که رویان با جدیت تحقیقات سلولی و مولکولی را کنار تحقیقات ناباروری وسعت بخشید دو پروژه سلول‌های بنیادی و شبیه سازی به صورت همزمان در این پژوهشگاه به عنوان اولویت دنبال شده است. در شبیه سازی آنها به دنبال اين هدف بودند كه بتوانند با این فناوری به تولید سلول‌های بنیادی کمک كنند که همسان با بافت های مورد نیاز باشد. این هدف‌گذاری آنها در شاخه شبیه سازی درمانی قرار مي‌گيرد. برای این کار باید از شبیه سازی تولید مثل آغاز می کردند. تولد «رويانا» آنها را به تحقق روياهايشان نزديك كرد و محققان رویان توانستند به عرصه فناوری شبیه‌سازی وارد شوند و همین امر ادامه شبیه‌سازی درمانی را منتفی کرد. بنابراين همان زمان تصمیم گرفته شد که از این نوع فناوری در حوزه تولید حیوانات تراریخته (ترنس ژن) استفاده شود. در این زمینه تولید این حیوانات با این هدف شکل گرفته که پروتئین دارویی در داخل شیر این نوع حیوانات استفاده شود. بنابريان پس از تخلیص شیر این حیوانات، فرآورده دارویی مورد نیاز آنها بدست آيد. قصه ادامه داشت و پازل‌ها با تولد شنگول و منگول بيشتر در دي ماه سال 88 حل مي‌شد.
«حبه انگور» تازه‌ترين مهمان مزرعه حيوانات تراريخته و شبيه‌سازي شده پژوهشگاه رويان است كه در پي تولد «شنگول» و «منگول» - بزهاي تراريخته حاوي ژن فاكتور 9 انعقادي- روز جمعه سوم ارديبهشت ماه امسال همراه با يك بزغاله تراريخته ديگر در پايگاه تحقيقاتي اصفهان پژوهشگاه رويان متولد شد. خبر تولد حبه انگور براي نخستين بار توسط گورابی، رئیس پژوهشکده رویان در اولین سخنرانی عمومی یازدهمین کنگره ژنتیک ایران اعلام شد. البته بزغاله همراه «حبه انگور» به علت نارسايي گوارشي پس از هفت روز تلف شد، اما اين بزغاله در سلامت كامل به سر مي‌برد و آزمايش‌هاي ژنتيكي كه طي اين مدت انجام شده، صحت تراريختگي آن و بزغاله تلف شده را تاييد كرده است. شاهرودي، معاون پژوهشي پژوهشگاه «رويان» جهاد دانشگاهي به ايسنا مي‌گويند: اين بزغاله تراريخته حاوي ژن «تي پي اي» انساني است. «تي پي اي» در واقع نوعي فاکتور نوترکيب است که در سکته‌هاي مغزي و قلبي به منظور از بين بردن لخته‌هاي ‌خوني و جلوگيري از آسيب‌هاي ناشي از سكته به كار مي‌رود. با توجه به آمار بالای سکته های قلبی ناشی از ایجاد لخته‌های خون در کشور، تولید پروتئین tPA که توان بالایی در حذف سریع لخته های خون دارد، با استفاده از فناوری جانوران تراریخته، از اولویت‌های تحقیقاتی پژوهشکده رویان بوده است. برای نیل به این هدف بزرگ، محققان طی تحقیقات دامنه دار خود در عرصه شبیه‌سازی توانستند، ضمن تولید انواع دام‌های شبیه‌سازی شده (رویانا، حنا، تامینا، بنیانا و...) گونه بز را به عنوان بهترین گونه براي تولید دام تراریخته انتخاب کنند. شاهرودي استفاده از حيوانات تراريخته در توليد tPA را يک روش ايمن با بازدهي بالا و قيمت كمتر مي‌داند. پروتئین نوترکیب tPA و چند گونه دیگر آن از پروتئین های مهمی هستند که در درمان سکته های قلبی و مغزی مورد استفاده قرار می‌گیرند. این داروها که در حال حاضر از طریق کشت سلولی تولید می‌شوند در سبد دارویی کشورهایی از جمله آمریکا با مبلغی در حدود 1500 دلار برای هر آمپول موجود هستند.محققان این پروژه با ابراز امیدواری نسبت به این که که تولد این حیوان راهگشای تولید انبوه این دارو جهت ورود آن به سبد دارویی کشورمان شود، اعلام مي‌كنند: برای رسیدن به این مقصود باید تعداد قابل توجهی از این گونه بزهای تراریخته تولید شوند که پس از بلوغ و ورود به دوره شیرواری بتوان از شیر این دام‌ها براي استحصال این پروتئین ارزشمند اقدام شود. براساس آنچه شاهرودي مي‌گويد تولد حبه انگور مساوي توليد فاکتور تي پي‌اي در كشور شروع شده است. شاهرودي همچنين اميدوار است كه بعد از گذشت يک سال از تولد اين بز که قطعا شير بدست آمده از آن حاوي پروتئين مورد نظر خواهد بود وارد مرحله شيردهي شود. براساس آنچه او مي‌گويد:تعداد کشورهاي دست‌يافته به اين ژن جديد معدود است که خوشبختانه پژوهشگاه رويان با بهره‌جويي از نوابغ پزشکي ايران موفق به دستيابي به اين علم جديد و به روز جهاني شده است. بايد توجه كنيم كه تاکنون در دنیا یک دارو حاصل از شیر حیوانات تراریخته وارد بازار دارویی شده و داروی دوم نیز در فاز سوم کارآزمایی بالینی است، امید می‌رود که کشور ما نیز به زودی به این مجموعه بپیوندد. نخستين راهبرد تولید داروهایی که از پروتئین نوترکیب انسانی ساخته می‌شوند، استفاده از باکتری‌های تراریخته بوده است که به علت ناهمخوانی بعضی از این پروتئین‌ها با سیستم انسانی هم اکنون از راهبرد دوم یعنی تولید این پروتئین‌ها از طریق کشت سلول‌های تراریخته استفاده می‌شود.
اما تولید میزان زیادی از این پروتئین‌ها مستلزم انکوباتورهای بزرگ کشت سلولی، تجهیزات و صرف هزینه‌های بالاست، بنابراين تولید حیوانات تراریخته از طریق شبیه‌سازی افق جدیدی در تولید داروهای نوترکیب از شیر پستانداران فراروی محققان گشوده است که این روش امروزه به عنوان یکی از بهترین گزینه‌ها براي تولید انبوه بسیاری از مواد بیولوژیک انسانی با کمترین هزینه ممکن برگزیده شده است.
نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
2.29796s, 19q