وزارت بهداشت: آلودگي برنج‌ها را نه تأييد و نه رد مي‌كنيم

۱۳۸۹/۰۳/۱۰ - ۱۰:۰۴ - کد خبر: 19895
وزارت بهداشت: آلودگي برنج‌ها را نه تأييد و نه رد مي‌كنيم

اين در حالي است كه احمد شيباني معاون غذا و داروي وزارت بهداشت كه چندي پيش از سوي وزير بهداشت وعده داده شده بود ايشان گزارشي در باره وضعيت برنج‌هاي آلوده ارائه خواهد داد، در نشستي خبري اعلام كرد: آلوده بودن برنج‌هاي وارداتي را نه تأييد و نه رد مي‌كنم؛ چرا كه احتياج به بررسي بيشتر دارد. چنانچه 8نمونه آلوده را مجلس در اختيار ما بگذارد يك بار ديگر آنها را آزمايش مي‌كنيم.

نشست خبري معاون وزير بهداشت

پس از اعلام آلوده بودن 8نوع برنج وارداتي و معرفي اسامي آنها از سوي مجلس شوراي اسلامي، وزارت بهداشت در نشستي خبري اعلام كرد كه اين 8 نوع برنج بدون وجود ناظر از سوي اين وزارتخانه آزمايش شده است و به همين دليل آلودگي اين برنج‌ها هنوز به اثبات نرسيده است.

به گزارش ايلنا، احمد شيباني معاون غذا و داروي وزارت بهداشت افزود: در مورد اين 8 نمونه برنج وارداتي نمي‌توانيم به صراحت بگوييم كه آلوده هستند؛ در اين خصوص بحث شخصي ندارم بلكه تخصصي است و تفاوت اعلام شده به‌دليل وجود روش‌هاي مختلف آزمايشگاهي و نمونه‌برداري‌هاي گوناگون است.

وي ادامه داد: در گذشته 70نمونه برنج وارداتي، آلوده به سم آرسنيك اعلام شد اما بعد از آن به 13نوع و هم‌اكنون به 8نوع برنج آلوده تنزل يافته است؛ به‌نظر مي‌رسد روش‌هاي متفاوت، اختلاف‌نظر را ايجاد كرده است.

معاون غذا و داروي وزارت بهداشت گفت: اگر برنج‌ها آلوده باشند ما مسئول هستيم و نمي‌خواهيم در اين ارتباط سياسي‌كاري كنيم. ما هم خانواده داريم كه از اين برنج‌ها استفاده مي‌كنند. اين يك مسئله اخلاقي است و قبل از ورود من به مجموعه وزارت بهداشت آلوده بودن برنج‌ها مطرح شده و از سوي من پيگيري مي‌شود.

شيباني افزود: ابتدا آلوده بودن به سم آرسنيك را مطرح كردند و رقمي تعيين شد كه تاكنون نيز كنترل دقيقي از اين وضع در كشور دنبال نمي‌شده است. در حال حاضر اگر متوجه شويم كه محصول آلوده است جلوي آن مي‌ايستيم و پشت‌مان به جايي گرم نيست. اختلاف‌نظر وجود دارد و چيزي پشت پرده وجود ندارد.

وي گفت: بحث من رد نظر مجلس مبني بر آلوده بودن برنج‌ها نيست اما بحث تخصصي است و آزمايشگاه مرجع وزارت بهداشت و دانشگاه‌هاي علوم پزشكي هنوز برايشان ثابت نشده كه اين برنج‌ها قابل مصرف نيست؛ ممكن است در آينده بگوييم آلوده هستند اما اين قضيه هنوز به اثبات نرسيده است.

تعداد برنج‌هاي آلوده وارداتي، بين8 تا 10 نوع

سيد اكبر رنجبرزاده، عضو كميسيون بهداشت مجلس در گفت‌وگو با ايلنا در رابطه با آخرين اعلام وضعيت برنج‌هاي آلوده وارداتي در مجلس افزود: اين موضوع در كميسيون بررسي شده و نماينده وزارت بهداشت، رئيس مؤسسه استاندارد و نماينده كميسيون بهداشت مجلس با ارزيابي‌هايي كه انجام داده‌اند مشخص شده كه چند نوع از برنج‌ها داراي ميزان آرسنيك و فلزاتي بوده‌اند كه بيش از حد استاندارد تعريف‌شده در وزارت بهداشت است.

وي ادامه داد: بنابراين قرار شده نظارت بيشتري بر مبادي ورودي كشور براي آن دسته از برنج‌هايي كه استاندارد وزارت بهداشت را ندارند ايجاد و همچنين تغييراتي در حد متعارف براي برنج‌هاي جديد تعيين شود.

عضو كميسيون بهداشت مجلس تعداد برنج‌هاي آلوده وارداتي را بين8 تا 10 نوع عنوان كرد و گفت: اين تعداد از ميان 60نوع برنج وارداتي آزمايش شده است كه فلزات بالا و سم آرسنيك را داشته‌اند. رنجبرزاده اضافه كرد: به‌دليل ميزان مصرف بالاي برنج در كشور اثراتي كه سم موجود در اين برنج‌ها مي‌گذارد نيز به‌مراتب بيشتر مي‌شود؛ بنابراين بايد مصرف برنج را تا حدودي كاهش داد.

وي در رابطه با اينكه هم‌اكنون اين برنج‌ها در فروشگاه‌ها عرضه مي‌شود، گفت: توصيه بهداشتي خاصي براي مصرف‌كنندگان نداريم و شايد پلمب شدن انبارهاي برنج كار سختي باشد بنابراين بايد تدبيري انديشيده شود كه برنج‌هاي ديگري وارد كشور شود يا با انواع برنج‌هاي سالم مخلوط شوند.

عضو كميسيون بهداشت و درمان مجلس عنوان كرد: به هر حال به‌نظر مي‌رسد بهترين روش در حال حاضر اين است كه مصرف‌كنندگان تا حدودي مصرف اينگونه برنج‌ها را در برنامه روزانه خود كاهش دهند

همشهري

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
0.71428s, 19q