روش جديد كاشتني پيشگيري پنج ساله از بارداري،امسال به برنامه كشور اضافه مي‌شود

۱۳۸۹/۰۳/۱۵ - ۱۳:۳۴ - کد خبر: 19912
روش جديد كاشتني پيشگيري پنج ساله از بارداري،امسال به برنامه كشور اضافه مي‌شود
به گزارش سلامت نیوز به نقل از ایسنا دكتر محمد اسلامي، با اشاره به لزوم متنوع بودن روش‌هاي پيشگيري از بارداري به منظور گسترش دامنه انتخاب گيرندگان خدمات تنظيم خانواده گفت: هر چه تعداد روش‌هاي پيشگيري از بارداري متنوع‌تر باشد، سلايق مراجعه‌كنندگان بيشتر تأمين مي‌شود؛ چرا كه نياز افراد با يكديگر متفاوت است.

وي با اشاره به بررسي‌هاي انجام شده از اواسط سال 87 تا اواخر سال 88 به منظور اضافه كردن يك روش كاشتني پيشگيري از بارداري در سيستم تنظيم خانواده كشور، گفت: نتايج اين مطالعه به زودي منتشر مي‌شود. تعداد زيادي از اروپاييان و كشورهاي پيشرفته از اين روش كاشتني پيشگيري از بارداري استفاده مي‌كنند اما اين روش در ايران جديد است.

به گفته دكتر اسلامي، اين روش كاشتني پنج ساله است و با روش قبلي كه شش كپسوله بود تفاوت دارد و دو كپسوله است و روي پوست بازو كاشته مي‌شود. اين روش كاشتني 24 ساعت پس از قرار گرفتن روي پوست بازو، پيشگيري را به مدت پنج سال برقرار مي‌كند. اما در صورت تمايل گيرنده خدمت، مي‌توان پس از يك سال آن را خارج كرد. اما سعي مي‌شود اين روش پيشگيري براي افرادي استفاده شود كه حداقل سه سال قصد بارداري نداشته باشند تا به اين ترتيب بحث الگوي مصرف هم رعايت شود.

معاون اداره تنظيم خانواده وزارت بهداشت افزود: به دنبال بررسي‌هاي انجام شده، در پي آن هستيم كه تعدادي از اين روش كاشتني پيشگيري وارد كشور شود. در مجموع اين روش كاشتني امسال در كشور به كار گرفته مي‌شود و اولويت با مناطقي است كه مردم استقبال بيشتري از آن دارند. اميدواريم اين روش پيشگيري از بارداري تا يك سال آينده كاملا در كشور گسترش يابد.

دكتر اسلامي تعداد روش‌هاي پيشگيري از بارداري در كشور را 11 روش عنوان كرد و گفت: با اضافه شدن اين روش كاشتني جديد تعداد روش‌هاي پيشگيري از بارداري به 12 نوع افزايش مي‌يابد. از روش‌هاي پيشگيري از بارداري موجود در كشور دو روش دائمي و 10 روش موقت هستند.

وي با بيان اين كه عمده اقداماتي كه اداره تنظيم خانواده وزارت بهداشت انجام مي‌دهد در جهت ارتقاي كيفيت خدمات است، گفت: بر اساس آخرين بررسي انجام شده پوشش خدمات تنظيم خانواده در كشور 60 درصد است و 40 درصد باقي مانده مربوط به افرادي است كه قصد بچه‌دار شدن دارند (21 درصد) و حدود 18 درصد از افراد نيز از روش‌هاي سنتي استفاده مي‌كنند.
نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
2.34107s, 19q