هشدار برای تاثيرات سوء نمك در افزايش بيماريهاي قلبي

۱۳۸۹/۰۳/۱۹ - ۱۴:۳۹ - کد خبر: 19923
هشدار برای تاثيرات سوء نمك در افزايش بيماريهاي قلبي
به گزارش سلامت نیوز ؛  دكتر سيد شهاب الدين صدر در افتتاحيه دوازدهمين كنگره ساليانه تازه‌هاي قلب و عروق با بيان اينكه بر اساس همين تخمين، شمار قربانيان براثر ابتلا به كانسر از 4/7 ميليون نفر به 8/11 ميليون نفر در سال 2030 مي‌رسد، اظهار كرد: همچنان سه عامل بيماري‌هاي قلب و عروق، سوانح و حوادث و سرطان‌ها علت اصلي مرگ ايرانيان در بيش از 80 درصد موارد است.

وي با اشاره به وجود يك ‌هزار و 700 متخصص قلب و عروق در كشور از ميان يك ‌صد و 10 هزار پزشك و 30 هزار پزشك متخصص و فوق تخصص در ادامه نقش اين متخصصان را در عرصه سلامت حائز اهميت برشمرد و افزود: طي چندين دهه گذشته شاهد تغيير روند بيماري‌ها از واگير به غيرواگير در ايران و جهان بوده‌ايم.

نايب رييس مجلس شوراي اسلامي با بيان اينكه به استناد آمارهاي داخلي و سازمان بهداشت جهاني هم اكنون درصد فراواني از مرگ و ميرها متوجه بيماري‌هاي غيرواگيري چون قلب وعروق، ديابت و سرطانهاست، گفت: اگرچه در اين دسته از بيماري‌ها برخي عوامل غيرقابل كنترل است؛ اما براي عوامل قابل كنترل بايد با برنامه ريزي صحيح مسايل تبيين و سرمايه گذاري شود.

دكتر صدر در خصوص آنچه كه از آن به عنوان سلامت ياد مي‌شود، فقط در 25 درصد موارد سيستم‌ها و نظام‌هاي بهداشتي از قبيل ميزان مهارت تجهيزات پزشكي مناسب را در تامين آن موثر دانست و گفت: در 50 درصد موارد عوامل اجتماعي نظير فقر، فساد، عادات غلط اجتماعي در بحث سلامت دخيل هستند كه البته عوامل ژنتيكي و رفتاري هم 25 درصد ديگر تامين و ارتقا سطح سلامت جوامع را برعهده دارند.

وي با اشاره به فرمايشات مقام معظم رهبري مبني بر توجه به رويكرد انسان سالم در برنامه ريزي‌هاي كلان سلامت در تدوين برنامه پنجم توسعه، گفت: همچنين دنيا شعار انسان سالم محور توسعه پايدار را مبناي كار خود قرار داده است.

رييس سازمان نظام پزشكي كشور با تاكيد بر ضرورت همكاري‌هاي درون و بين بخشي براي تامين و ارتقا سطح سلامت در ادامه تشكيل شوراي عالي سلامت در برنامه چهارم توسعه را قدم مباركي در اين راستا دانست تا به سلامت از جايگاه بالاتري نگريسته شود و افزود:‌ در اين شورا همه دستگاه‌ها با همفكري با يكديگرهمكاري بين بخشي دارند.

دكتر صدر توجه به برنامه‌هاي صدا و سيما، ‌تغيير ذائقه مردم از روغن جامد به مايع، ‌كاهش مصرف نوشابه‌هاي گازدار، قند و شكر را از فوايد مصوبات اين شورا برشمرد و يادآور شد: انجمن آترواسكلروز ايران هم مي‌تواند برنامه مدوني را براي فعاليت كاري دستگاه‌هاي مختلف با هدف كاهش ميزان چربي و فشار خون به اين شورا ارايه كند.

رييس كميسيون بهداشت و درمان مجلس شوراي اسلامي به استعمال دخانيات و مرگ ناشي از آن اشاره كرد و افزود: سيگار نه تنها براي قلب بلكه براي كليه ارگان‌ها و دستگاه‌هاي حياتي بدن اعم از ريه و‌عروق آسيب رسان است.


وي با بيان اينكه افراد با ديدگاه و نگرش سطحي صرفا بر روي درآمدزايي توليد داخل سيگار متمركز مي‌شود، گفت: البته اين درآمدزايي چندين ده برابر هدررفت هزينه در قالب هزينه درمان و مرگ زودهنگام ناشي از سيگار را در پي دارد.

رييس سازمان نظام پزشكي كشور با تاكيد بر ضرورت نهادينه سازي فرهنگ ضداستعمال دخانيات، ‌اصلاح سبك و شيوه زندگي، افزايش تحرك جسماني با ترويج ورزش همگاني، ‌جلوگيري از اضافه وزن و چاقي را در كاهش ميزان بروز بيماري‌هاي قلب و عروق موثر دانست و افزود: در برنامه مدوني براي كنترل بيماري‌هاي قلب و عروق عنوان شده است با انجام پنج اقدام دست كم 50 درصد از ميزان بروز اين بيماري‌ها كاسته مي‌شود.

دكتر صدر ترك استعمال دخانيات و محصولات دخاني،‌ افزايش ميزان مصرف ميوه،‌ سبزي و ماهي،‌ كاهش مصرف نمك براي كنترل فشار خون، ‌داشتن فعاليت فيزيكي مناسب و كاهش مصرف چربي و كنترل وزن را از جمله عوامل موثر در كاهش بروز بيماري‌هاي قلبي برشمرد و در پايان يادآور شد: براثر اقداماتي كه در 20 سال گذشته براي كنترل كمبود يد در كشور انجام شد؛ ناخواسته با تبليغ مصرف نمك يددار مصرف نمك افزايش يافت كه مي‌تواند عارضه پرفشاري خون را به همراه داشته باشد.
نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
1.29444s, 20q