پرونده الكترونيك سلامت امسال براي تمام ساكنان 3 استان ايجاد مي‌شود

۱۳۸۹/۰۳/۱۹ - ۱۴:۵۸ - کد خبر: 19928
پرونده الكترونيك سلامت امسال براي تمام ساكنان 3 استان ايجاد مي‌شود
به گزارش سلامت نیوز ، ابوالحسن مقبل در گفت‌و‌گو با  فارس، افزود: طرح پرونده الكترونيك سلامت ايرانيان از سال گذشته در 15 بيمارستان كشور تحت پوشش 5 دانشگاه علوم پزشكي و خدمات بهداشتي،درماني ايران، شهيد بهشتي، شيراز و همدان اجرا شد از ابتداي امسال هم اين طرح در بيمارستان نكويي قم اجرا شد و نشان داد كه قابلبت اجرا دارد و مي‌توان به صورت online اطلاعات بيماران را ثبت و مشاهده كرد.
وي ادامه داد: با توجه به اينكه اولويت وزارت بهداشت اجراي طرح پزشك خانواده است و قرار است امسال اين طرح در 3 استان خوزستان، سيستان و بلوچستان و چهارمحال و بختياري اجرا شود، همزمان با آن طرح پرونده الكترونيك سلامت نيز براي تمام ساكنان اين 3 استان تا آخر سال تشكيل مي‌شود.
وي اضافه كرد: زير ساختهاي فني لازم از جمله ايجاد فيبرنوري براي اجراي طرح پرونده الكترونيك سلامت با همكاري مخابرات فراهم شده و به زودي كار اجرايي آن آغاز مي‌شود، مشكلي كه قبلاً وجود داشت اين بود كه به علت موازي كاري سرعت كار كم بود اما با مديريت جديد وزارت بهداشت و تعريف ارتباط بين بخشهاي مختلف اين وزارتخانه سرعت كار بالا رفته است.
مدير كل دفتر فناوري اطلاعات وزارت بهداشت گفت: با اجراي اين طرح براي هر فرد ساكن اين 3 استان يك پرونده الكترونيك سلامت تشكيل مي‌شود و تمام بيمارستان‌ها، مراكز بهداشتي و درماني و حتي مطب‌ها به اين شبكه متصل مي‌شوند و براي تأمين امنيت اين سيستم دسترسي بيمار، پزشك، بيمارستان و مراكز مجاز ديگر تعريف مي‌شوند و البته ستاد مركزي وزارت بهداشت به كل اين سيستم دسترسي دارد.
مقبل افزود: مطابق اين طرح پرونده الكترونيك سلامت بايد براي تمام آحاد جمعيت كشور و فعلاً جمعيت اين 3 استان تا دورترين نقاط صعب العبور تشكيل شود و تمام خدمات بهداشتي و درماني كه در اين استانها به افراد ارائه مي‌شود در پرونده الكترونيك آنها ثبت مي‌شود.
وي ادامه داد: اقدامات لازم براي تأمين امنيت اين سيستم و جلوگيري از نشت اطلاعات آن به خارج از سيستم انجام شده است، اين سيستم تحت اينترنت نيست بلكه تحت شبكه داخلي اينترانت است و محرمانه بودن اطلاعات سلامت افراد حفظ مي‌شود.
وي گفت: مطابق اين طرح در تمام مطب‌هاي پزشكان نيز يك وسيله ارتباط با اين شبكه قرار مي‌گيرد و با استفاده از كارت پرونده الكترونيك كه در اختيار بيمار است و با كشيدن آن و ورود رمز پزشك مطب به بخشي از اطلاعات كه مورد نياز وي است دسترسي پيدا مي‌كند و اگر به اطلاعات بيشتري نياز داشت مي‌تواند وارد سايت شود و اطلاعات مورد نياز مجاز را دريافت كند.
مقبل افزود: با اجراي طرح پرونده الكترونيك سلامت ايرانيان علاوه بر انتقال سريع اطلاعات مردم خدمات ديگري از جمله انتقال اطلاعات دارويي در آينده، انتقال اطلاعات مورد نياز نظام پزشكي، تعرفه‌ها، صدور و تمديد پروانه مراكز بهداشتي و درماني و حتي صدور گواهي تولد و فوت نيز به صورت online انجام مي‌شود.
نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
6.69577s, 19q