مجلس تشكيل سازمان پيوند اعضاي ايران را تصويب كند

۱۳۸۹/۰۳/۲۳ - ۱۰:۳۱ - کد خبر: 19946
مجلس تشكيل سازمان پيوند اعضاي ايران را تصويب كند
به گزارش سلامت نيوز ، ناصر سيم فروش، در گفت‌و‌گو با فارس، افزود: مسئله اين است كه بحث پيوند از جسد يك موضوع ملي و بسيار با اهميت است و با توجه به كثرت افرادي كه براي دريافت عضو پيوندي در نوبت هستند چه در ايران و چه در جهان، دنبا با بحران دهنده عضو پيوندي مواجه است و در آينده اين مسئله پيچيده‌تر نيز مي‌شود.
اين فوق تخصص اورولوژي ادامه داد: در زمان حاضر براي پيوند كليه در ايران مدل ايراني را داريم كه بر اساس آن مي‌توانيم كليه را از فرد زنده نيز بگيريم و در مورد كليه مسئله حادي نداريم، سالانه حدود 1800 پيوند كليه در كشور انجام مي‌شود كه بيش از 85درصد آن از دهنده زنده است و با اين مدل اكثر افرادي كه به كليه نياز دارند به كليه مي‌رسند.
وي اضافه كرد: اما در مورد ساير پيوندها مانند پيوند ريه، پانكراس، كبد، قلب، قرنيه و مغز استخوان به شدت در كشور با مشكل و بحران مواجه هستيم و اولويت ما با توجه به اين نيازها پيوند از جسد است و سيستم قوي، منسجم كاملي كه بتواند به موقع مرگ مغزي را شناسايي كند و فرد دهنده را براي اهدا آماده كند در كشور نداريم.
وي گفت: اهميت اهداي عضو از انتقال خون كمتر نيست، زيرا خون فقط يك ارگان است كه براي بيماران نيازمند اهدا مي‌شود اما در بحث پيوند با ارگانهاي متعددي رو به رو هستيم كه هر كدام از آنها نيازمند برنامه‌ريزي مفصل و تأمين تجهيزات، امكانات فني و پرسنل كارآزموده است و در حالي كه ما در بحث پيوند كليه در جهان پيشتاز هستيم در مورد ساير پيوندها كه از جسد است. بسيار ضعيفيم و بسياري از موارد مرگ مغزي در كشور اساساً گزارش نمي‌شود در حالي كه قانوناً تمام موارد مرگ مغزي بايد گزارش شود.
سيم فروش افزود: موضوع پيوند اعضا در كشور بودجه و سرپرست و به طور خلاصه يك ولي مي‌خواهد و اداره آن به يك اداره كوچك در وزارت بهداشت مشكل كشور را حل نمي‌كند.
وي گفت: اداره رسيدگي به امور پيوند به طور مرتب در وزارت بهداشت كوچك مي‌شود و الان واحدي در اداره كل بيماري هاي خاص است كه بايد به تمام بيماريهاي خاص مانند ام اس و سرطاني هم رسيدگي كند.
وي افزود: درست است كه دولت به فكر كوچك كردن بدنه خود است و وزارت بهداشت اجازه گسترش تشكيلات اداري خود را ندارد اما با توجه به اهميت موضوع پيوند، و مانند ساير كشورها مجلس مي‌تواند وارد عمل شود و بودجه و اعتبار لازم را براي رفع مشكل بيماران نيازمند پيوند فراهم كند زيرا سالانه عده زيادي از اين بيماران به علت نبود دهنده جان خود را از دست مي‌دهند در حالي كه عده زيادي از افراد دچار مرگ مغزي بدون اينكه از ارگانهاي آنها براي نجات يك انسان استفاده شود به خاك سپرده مي شوند.
وي گفت: بحث پيوند يك بحث بسيار مفصل است كه مسائل مربوط به دهنده، گيرنده، اطرافيان آنها، تيم پيوند اعضا، هزينه‌ها و امكانات فني همه در آن مطرح است.
چهره ماندگار پزشكي ايران ادامه داد: در بسياري از كشورها موضوع پيوند اعضا توسط يك سازمان مستقل زير نظر بالاترين مقام اجرايي كشور اداره مي‌شود كه آمريكا( خصوصي)، اسپانيا (به صورت دولتي) و حتي عربستان نمونه‌هايي از آن هستند كه سازمان پيوند اعضا زير نظر شخص ملك فهد اداره مي‌شود در كشور ما نيز مي‌توان سازمان ملي پيوند اعضا را زير نظر وزير بهداشت با تصويب مجلس تشكيل داد.
سيم فروش گفت: تشكيل اين سازمان هم به رفع مشكلات بيماران نيازمند پيوند كمك مي‌كند و هم بار اقتصادي دولت را به علت مديريت آن كاهش مي‌دهد و به عنوان مثال نياز كشور را به بخش‌هاي دياليز كه غير اقتصادي است و ناراحتي‌هاي زيادي را براي بيمار به وجود مي‌آورد، كم مي‌كند. به همين علت ما نيازمند يك سازمان پيوند اعضا در كشور هستيم كه مانند سازمان انتقال خون مستقل باشد؛ هيئت مديره و بودجه مصوب مجلس داشته باشد بنابراين بايد اين سازمان مصوب مجلس باشد و دولت به تنهايي نمي‌تواند اين كار را بكند.
اين فوق تخصص اورولوژي ادامه داد: تشكيل اين سازمان همچنين مي‌تواند ارتباط مالي بين دهنده و گيرنده را از بين ببرد، البته در زمان حاضر نيز ارتباط مالي بين دهنده و گيرنده كليه در كشور هيچ ارتباطي با تيم پزشكي ندارد.
وي گفت: يك جراح كليه در نهايت براي يك پيوند بين 350 هزار تا 400 هزار تومان دريافت مي‌كند كه هزينه زيادي نيست و حتي هزينه يك ختنه در بخش خصوصي هم نمي‌شود در شرايطي كه براي يك عمل پروستات در بخش خصوصي 5 ميليون تومان مي‌گيرند.
وي گفت: درباره اين موضوع كه خريد و فروش كليه در كشور بازار سياه درست كرده نيز گر چه اين موضوع ناراحت كننده است اما چون از آن طرف جان يك انسان نجات مي‌يابد و درد يك بيمار دردمند كه مرتب بايد دياليز شود از بين مي‌رود و هزينه داروها كم مي‌شود، قابل گذشت است.
وي تأكيد كرد: بايد توجه داشت كه فقط با اهداي كليه از فرد مرگ مغزي نمي‌توان مشكل افراد دياليزي و نيازمند پيوند كليه را در كشور حل كرد ولي در هر حال اولويت با پيوند از جسد است كه مي‌توان با تشكيل سازمان پيوند ايران اين موضوع را ساماندهي كرد.
وي افزود: بحث انتطار براي عضو پيوندي اكنون در آمريكا و انگلستان تبديل به يك بحران اجتماعي شده است. 70 هزار نفر اكنون در آمريكا در ليست انتظار كليه هستند اما در كشور ما ليست انتظار كليه نداريم و حتي يك بچه اگر نارسايي كليه داشته بعد از 3 ماه قبل از اينكه به دياليز برسد مي‌تواند كليه بگيرد.
وي تأكيد كرد: موضوع پيوند كليه از زنده براي پزشكان و پرستاران يك كار انتفاعي نيست و تيم پزشكي هيچ دخالتي در رد و بدل شدن پول بين دهنده و گيرنده ندارند. هر چه هست بين خودشان است اما به هر حال فروش كليه از ورود به كار قاچاق مواد، فحشا و كارهاي ناشايست بهتر است. البته هر كاري عوارض خودش را دارد. عوارض اين كار هم اين است كه عده‌اي با آگهي فروش كليه اين كار بزرگ انساني را تحقير مي‌كنند اما آن طرف كار نجات جان يك انسان است به همين علت و چون تيم پزشكي وارد معاملات بين دهنده و گيرنده نمي‌شود، اين برنامه قابل دفاع است.
وي گفت: با اين وجود اولويت با پيوند از مرگ مغزي است و بايد همه تلاش خود را بكنيم كه پيوند از مرگ مغزي گسترش پيدا كند تا دچار بحران نشويم در مواردي كه امكان پيوند از جسد نيست مجبوريم از كليه فرد زنده استفاده كنيم.
سيم فروش گفت: در كشور ما قانون، اجازه فروش كليه به خارجي‌ها را نداده است و فقط در زمان حاضر به شكل بسيار محدود از افغانستان و آذربايجان چون تيم پزشكي پيوند و امكانات لازم براي پيوند كليه ندارند در صورتي كه دهنده و گيرنده هر دو از اين كشور باشند، براي آنها در ايران پيوند كليه انجام مي‌شود كه اين مسئله نيز به زودي با ايجاد خدمات پيوند كليه در اين كشورها جمع مي‌شود.
نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
نظرات
shayan
سلام مي خاستم بدونم براي فروش كليه بايد به كجا مراجعه كرد؟ بعد ميخاستم بدونم با 1 كليه ورزش كردن واسه ادم مشكلي به وجد نمياره ؟ ممنون
4.50779s, 20q