افراد با پوست‌هاي روشن وموهاي تيره بهترين كانديد ليزرموهاي زايد هستند

۱۳۸۹/۰۳/۲۵ - ۱۰:۰۱ - کد خبر: 19958
افراد با پوست‌هاي روشن وموهاي تيره بهترين كانديد ليزرموهاي زايد هستند

طبق اعلام مرکز تحقيقات ليزر پزشکي جهاد دانشگاهي علوم پزشکي تهران، هيرسوتيسم يا پرمويي به رشد بيش از اندازه مو در  برخي از مناطق صورت و بدن زنان که باعث ايجاد الگوي مردانه مو شده گفته مي‌شود.

زنان به طور طبيعي مي‌توانند موهاي کمرنگ و نازک در اين نواحي داشته باشند، اما رشد زياد مو با الگوي مردانه به صورت موهاي ضخيم و تيره طبيعي نيست. در پرمويي فوليکول (پياز) مو توسط هورمون‌هاي مردانه بيش از اندازه تحريک شده و به رشد زياد مو تظاهر مي‌کند.

اين هورمون‌ها معمولا در زنان به مقدار کم وجود دارد اما به واسطه برخي شرايط جسمي، بيماري‌ها و مصرف داروها، سطح هورمون‌هاي مردانه در زنان افزايش يافته و منجر به تظاهرات هيرسوتيسم يا پرمويي مي‌شود. در برخي از موارد نيز عليرغم سطح طبيعي هورمون‌ها به واسطه افزايش حساسيت فوليکول‌هاي مو به هورمون‌هاي مردانه، رشد بيش از حد موها روي مي‌دهد.

تشخيص و درمان هيرسوتيسم بر اساس علل بوجود آورنده آن صورت مي‌گيرد. در ابتدا بيماران بايد توسط پزشک بررسي شده و در صورت وجود بيماري زمينه‌اي، درمان مناسب انجام مي‌شود. در گذشته براي حذف مو، از روش‌هاي دستي و مکانيکي از جمله تراشيدن، الکتروليز، کندن مو، استفاده از موم و کرم‌هاي از بين برنده مو استفاده مي‌شد. اما امروزه با ورود فناوري ليزر، انقلابي در زمينه درمان هيرسوتيسم به وجود آمده است.

طبق اعلام مرکز تحقيقات ليزر پزشکي جهاد دانشگاهي علوم پزشکي تهران، در حال حاضر روشي وجود ندارد که بتواند بطور دائمي از رشد مو جلوگيري کند. با اين وجود، سيستم‌هاي ليزري در مقايسه با ديگر روش‌ها مي‌توانند به مدت طولاني‌تري از رشد مو جلوگيري کنند. ليزر موهاي ناخواسته، بيشترين تاثير خود را بر روي موهايي که در فاز رشد فعال (آناژن) قرا دارند مي‌گذارد. با هر تابش ليزر، انرژي پرتوي ليزر توسط رنگدانه‌هاي مو جذب و باعث تخريب فوليکول مو مي‌شود بدون آن که به پوست اطراف آسيبي وارد شود. اين فوليکول‌هاي موي آسيب ديده، توانايي رشد موي مجدد را نخواهند داشت.

کانديداي ايده‌آل براي ليزر موهاي ناخواسته کساني هستند که پوست روشن و موهاي تيره دارند. اما با پيشرفت‌هاي جديد در فناوري ليزر، اين امکان به وجود آمده است که از اين سيستم‌ها در بيماراني که پوست تير‌ه‌تري دارند نيز استفاده کرد. موهاي سفيد، قرمز و خيلي روشن به ليزرها پاسخ نمي‌دهند؛ چرا که رنگدانه‌هاي تيره مناسب براي جذب انرژي ليزر در فوليکول‌هاي مو وجود ندارد.

هميشه نمي توان ميزان پاسخ به درمان ليزر را دقيقا پيش بيني کرد و يا مدت زمان پاسخ به ليزر را حدس زد؛ چرا که تمام موهاي تحت درمان در فاز رشد فعال (آناژن) قرار ندارند. بنابراين لازم است طي چند جلسه درماني، اين فرصت را به تمام موهاي محل درماني داد که در فاز رشد قرار گيرند. از طرفي ديگر، نتايج درمان ليزر در افراد مختلف متفاوت است.

در هر فرد با توجه به سن و وضعيت هورموني، رشد ساير موهاي ناحيه درمان تفاوت دارد. در صورت رشد مجدد مو در ناحيه درمان شده، اين موها اغلب نازک‌تر و روشن‌تر از قبل خواهد بود. بطور متوسط 3 تا 6 جلسه درماني ليزر لازم است. مسلما در کساني که دچار بيماري‌هاي هورموني، تخمداني و يا ساير بيماري‌هاي زمينه‌اي هستند تعداد جلسات درماني بيشتر خواهد بود.

شش هفته قبل از ليزراستفاده از ترکيبات ضد آفتاب و حفاظت نواحي مورد نظر از آفتاب ضروري است. بيمار نبايد طي 4 تا 6 هفته قبل از ليزر از روش‌هايي که با کندن و درآوردن مو از ريشه همراه است (مثل موم، بند انداختن، موچين و ...) استفاده كند. طي اين مدت بيمار مي‌تواند براي از بين بردن مو، از تراشيدن و کوتاه کردن استفاده کند.

3 تا 1 روز قبل از انجام ليزر، موهاي ناحيه بايد با کمترين تحريک، تراشيده شوند. در صورت وجود سابقه تب خال به منظور پيشگيري از عود تبخال، درمان خوراکي آسيکلووير (يا داروهاي مشابه) به دستور پزشک از يک روز قبل از ليزر بايد شروع شود. روز تابش ليزر، منطقه تحت درمان قبل از انجام ليزر بايد تميز و عاري از هر گونه مواد آرايشي از جمله کرم‌هاي ضد آفتاب باشد.

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
0.12062s, 19q