نیمكت های غیر استاندارد / ناهنجاري‌ قامتي برای 45درصد دانش‌آموزان

۱۳۸۹/۰۳/۲۵ - ۱۰:۱۰ - کد خبر: 19960
نیمكت های غیر استاندارد / ناهنجاري‌ قامتي برای 45درصد دانش‌آموزان

مجيد ابهري درباره تأثير محيط مدارس در روحيه دانش‌آموزان گفته: اين مطلب در روان‌شناسي يك واقعيت اثبات شده است كه رنگ‌هاي به كار برده شده در محيط آموزش در شادسازي روحيه و يادگيري دانش‌آموزان موثر است. رنگ‌هاي گرم و شاد، غدد دروني كودكان و نوجوانان را به ترشح وادار كرده و از افسردگي آنان جلوگيري مي‌كند؛ علاوه بر رنگ، نور مناسب محيط كلاس‌ها هم در اين روند موثر است. به عنوان نمونه كاربرد تخته سياه و گچ كه سال‌ها به شكل سنتي در كشور ما رايج بوده است علاوه بر ايجاد مشكلات ريوي و تنفسي به لحاظ روان‌شناسي و رنگ آن بر يادگيري اثر منفي خواهد داشت.
او درباره تأثير محيط و تجهيزات مدارس و عدم انطباق اين تجهيزات با نيازهاي جسمي و روحي دانش‌آموزان اعلام كرد: از آنجا كه دانش‌آموزان در سن رشد استخواني هستند به خاطر ميز و نيمكت‌هاي نامناسب دچار مشكل مي‌شوند. اين استاد دانشگاه گفته:50 درصد ناهنجاري‌هاي قامتي دانش‌آموزان به علت تغذيه نامناسب ميان وعده آنان و 40 درصد نيز به خاطر همين ميز و نيمكت‌هاي نامناسب است. در واقع حدود 8 ميليون دانش‌آموز اين مشكل را دارند. فشردگي محل نشستن دانش‌آموزان نيز در بعضي مدارس از عوامل ديگري است كه مي‌تواند موجب اختلال جسمي و روحي دانش‌آموزان شود؛ فقدان نور كافي كلاس‌ها نيز از مشكلات ديگري است كه مي‌تواند ضعف بينايي دانش‌آموزان را در پي داشته باشد. علاوه بر رنگ و نور، عوامل ديگري مانند گرما و سرماي محيط، وضعيت آبخوري‌ها و سرويس‌هاي بهداشتي مدارس به لحاظ انتقال بيماري‌هاي واگيردار در وضعيت جسمي و روحي دانش‌آموزان موثر است.
اين متخصص علوم رفتاري درباره راهكار‌هاي بهبود وضعيت روحي دانش‌آموزان از طريق مناسب‌سازي فضاي مدارس هم گفته: كاربرد نقاشي‌هاي زيبا در حياط مدارس، به كارگيري وسايل بازي براي دانش‌آموزان مقطع دبستان و استفاده از فضاي سبز در محيط مدرسه مي‌تواند در تقويت روحيه دانش‌آموزان موثر باشد و انگيزه درس خواندن را در آنان تقويت كند ولي با امكانات فعلي متأسفانه به علت محدود بودن فضاي مدرسه عملاً دانش‌آموزان ساعت ورزش خود را در كلاس‌ها به بطالت مي‌گذرانند بنابراين رسيدگي به اين مسائل بايد از طرف آموزش‌وپرورش و اولياي دانش‌آموزان در اولويت قرار گيرد.
اين روان‌شناس و استاد دانشگاه شهيد بهشتي درباره طرح شاداب‌سازي و محرم سازي آموزش‌وپرورش هم گفت: اخيراً آموزش‌وپرورش با اين طرح براي مدارس دخترانه گام جديد و حركت نويي را آغاز كرده است. با توجه به اينكه اكثر فرزندان ما در خانه‌هاي آپارتماني كوچك زندگي مي‌كنند و در جامعه نيز همواره پوشش و حجاب را دارند، مدارس بايد زمينه‌هاي لازم براي اين‌گونه دانش‌آموزان را فراهم كند زيرا به‌ويژه دانش‌آموزان دختر در سن بلوغ نياز دارند خود را آراسته كنند و اگر اين فرصت را براي آنان فراهم نكنيم، متأسفانه آنان اين كار را در كوچه و خيابان انجام خواهند داد و مشكلات رفتاري، پيامد اين قضيه خواهد بود.
آموزش‌وپرورش قبل از اجراي هر طرح و هر گام بايد در اين رابطه با كارشناسان ديني و علما مشورت كرده و سپس از روان‌شناسان، رفتارشناسان و جامعه‌شناسان نظرخواهي كند و در اين زمينه فضاي شاد براي فرزندان اين جامعه ايجاد كند چرا كه اگر دختران در سن رشد نكات اساسي در مورد عفاف و حجاب را آموزش ببينند كمتر حاضر مي‌شوند در خيابان‌ها و معابر عمومي خود را بيارايند يا برخلاف معيارهاي اخلاقي و ديني ظاهر شوند.

 

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
0.65985s, 19q