سرطان گردن رحم، دومين علت مرگ زنان در دنيا

۱۳۸۹/۰۳/۳۰ - ۱۱:۰۱ - کد خبر: 19982
سرطان گردن رحم، دومين علت مرگ زنان در دنيا

دكتر قائم مقامي يك جراح و متخصص زنان و زايمان و فوق تخصص انكولوژي زنان در گفت‌وگو با ايسنا ، با تاكيد بر اين كه سرطان گردن رحم در كشورهاي در حال توسعه جزو شايع‌ترين سرطان‌ها در زنان به شمار مي‌آيد، اظهار كرد: اين سرطان در رده سني 15 تا 44 سال (سنين باروري) بروز مي‌كند، البته با غربالگري (پيشگيري ثانويه) مي‌توان از ميزان مرگ ناشي از آن كاست.

به گزارش سلامت نيوز ، وي با تاكيد بر اين كه 80 درصد مرگ ومير سرطان گردن رحم در كشورهاي در حال توسعه است، گفت: در كشورهاي توسعه يافته نظير كشورهاي اروپايي و غربي با انجام پاپ اسمير توانسته‌اند مرگ و مير ناشي از سرطان را به ميزان قابل توجهي (75 درصد) كاهش دهند.

رييس مركز تحقيقات سرطان زنان با تاكيد بر ضرورت تشخيص و درمان زودهنگام سرطان گردن رحم، افزود: براي تبديل يك سلول پيش سرطاني به نوع مهاجم 10 سال زمان نياز است.

دكتر قائم مقامي با بيان اين كه با تشخيص زودهنگام، امكان درمان جراحي و سرپايي سرطان گردن رحم وجود دارد، افزود: غربالگري، پيشگيري ثانويه و واكسيناسيون عليه ويروس زگيل تناسلي (يك عامل خطر براي ابتلا به سرطان گردن رحم) پيشگيري اوليه است.

وي با بيان اين كه هنوز تست پاپ اسمير با 20 تا 30 درصد موارد منفي كاذب جزو تست‌هاي تشخيصي به شمار مي‌آيد، گفت: البته نتايج اين تست مي‌تواند به علت تكنيك غلط نمونه‌برداري؛ اين كه بسياري از سلول‌هاي كنده شده به همراه آبسلانگ (وسيله نمونه گيري) دور ريخته شود و يا سلول به درستي بر روي لام كشيده نشود، يا ممانعت رويت سلول‌هاي اپي‌تليال به علت پوشش سلول‌هاي التهابي و خوني و نيز در نهايت دير ثابت كردن سلول‌هاي نمونه گيري نتيجه گزارش با نتيجه واقعي مي‌تواند مغايرت داشته باشد.

دكتر قائم مقامي به زنان در سنين باروري توصيه كرد: پس از داشتن نخستين تجربه تماس جنسي ساليانه (تا سه بار) با انجام پاپ اسمير از عدم ابتلاي خود به سرطان گردن رحم اطمينان حاصل كنند و چنانچه تا سه سال نتيجه تست منفي شد، بنابر نظر پزشك معالج هر سه سال يك بار اين تست تكرار شود.


رييس مركز تحقيقات سرطان زنان تست Liquid Base يا "تين پرپ" را روش ديگري براي تشخيص زودهنگام سرطان گردن رحم عنوان كرد و افزود: در اين روش با استفاده از Brush و با چرخش دوراني 360 درجه بر روي دهانه رحم سلول‌هاي اپي تليالي (پوششي) كنده و در داخل مايع غوطه‌ور مي‌شود و برخلاف پاپ اسمير هيچ سلولي از دست نمي رود.

وي با بيان اين كه در اين شيوه از نمونه گيري سلول‌هاي التهابي، خوني و حتي موكوس باعث محو شدن سلول‌هاي اپي تليالي (پوششي) دهانه رحم نمي‌شود، گفت: هر چند اين روش در ابتدا طرفداران بسياري داشت، اما مطالعات بعدي نشان داد كه نمونه‌گيري به اين روش ارجحيت زيادي نسبت به پاپ اسمير ندارد.

دكتر قائم مقامي با اشاره به مسايل فرهنگي، اخلاقي و شيوع بي‌بندوباري‌ها و افزايش روابط جنسي خارج از چارچوب خانواده، گفت: امروز شاهد افزايش ابتلاي افراد به زگيل‌هاي مقاربتي ( يك ريسك فاكتور) براي ابتلا به سرطان گردن رحم هستيم.

رييس مركز تحقيقات سرطان زنان با بيان اين كه هم‌اكنون كشورهاي غربي پيشگيري اوليه (واكسيناسيون) را مد نظر قرار داده‌اند، افزود: اگر سرطان گردن رحم به حال خود رها شود در سال 2010 ميلادي شيوع اين سرطان بيش از 45 درصد افزايش مي‌يابد كه بيشترين سهم آن مربوط به كشورهاي در حال توسعه است. (52 درصد كشورهاي در حال توسعه و 11 درصد كشورهاي غربي)

وي براي كاهش ميزان مرگ و مير ناشي از سرطان گردن رحم، پيشگيري ثانويه (غربالگري) و پيشگيري اوليه (واكسيناسيون) را الزامي بر شمرد و افزود: واكسن سه گانه زگيل مقاربتي در فاصله سني 9 تا 26 سال عليه چهار ويروس زگيل (18، 16، 6 و 11 ) تزريق و به ميزان 75 درصد از بروز سرطان دهانه رحم مي‌كاهد.

دكتر قائم مقامي نوبت واكسيناسيون HPV را به ترتيب صفر، دو ماه بعد و سپس 6 ماه بعد عنوان كرد و افزود: ويروس 16 و 18 تا 75 درصد و ويروس‌هاي 11 و 6 به ميزان كمتر در بروز سرطان گردن رحم دخالت دارند.

اين انكولوژيست زنان با تاكيد بر ضرورت تزريق اين واكسن در سال‌هاي پيش از ازدواج‌، يادآور شد: پاپيلوما ويروس (ويروس زگيل) حتي خطر بروز سرطان واژن، ولو، مقعد و پوست پرينه را افزايش مي‌دهد.

وي علت افزايش شيوع زگيل‌هاي مقاربتي را روابط جنسي ناكامل عنوان كرد و افزود: نخستين قدم براي شناسايي ضايعات مشكوك بر روي دهانه رحم، انجام كولپوسكپي (ديدن گردن رحم با ميكروسكوپ‌هاي سه بعدي و درشت نمايي 6 تا 16 برابر ) و در صورت تاييد با استفاده از محلول اسيداستيك سه تا پنج درصد، سلول‌هاي غيرطبيعي و پيش سرطاني به رنگ سفيد در‌مي‌آيد(اصطلاحا «استووايت») كه مي‌توان با تكه‌برداري مانع از پيشرفت سرطان شد.

اين انكولوژيست زنان با بيان اين كه با شناسايي ضايعات پره سرطاني و درمان جراحي سرپايي (تكه برداري ) مي‌توان جلوي پيشرفت بيماري را گرفت در پايان يادآور شد: در مراحل پيشرفته‌تر غدد لنفاوي و با دست‌اندازي و متاستاز ساير بافت‌ها درگير مي‌شوند.

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
نظرات
مهران
لطفا در خصوص آدرس مطب يا كلينيك دكتر قايم مقامي و يا اينكه شيوه نوبت دهي ايشان به اينجانب اطلاعاتي بدهيد.
با تشكر
1.22582s, 20q