بررسي امواج دكل‌هاي تلفن همراه با درخواست مردم

۱۳۸۹/۰۳/۳۰ - ۱۱:۰۵ - کد خبر: 19983
بررسي امواج دكل‌هاي تلفن همراه با درخواست مردم

به گزارش سلامت نيوز ؛ سيدحسن سيدموسوي، مديركل دفتر تحقيقات و مطالعات راهبردي شركت ارتباطات سيار در مورد اقدامات انجام‌شده براي اندازه‌گيري انرژي تشعشعي ناشي از سايت‌هاي BTS به مهر گفت: مطالعات مقادير اندازه‌گيري شده با حدود استاندارد بايد در بدترين شرايط از نظر فاصله از سايت‌ها و ارتفاع قرارگيري و شرايط آب و هوايي صورت گيرد.

وي افزود: همراه اول نيز هم‌اكنون با دراختيار داشتن دستگاه‌هاي متعدد، اندازه‌گيري پارامترهاي الكترومغناطيسي شبكه و مقايسه آنها با حدود استاندارد ICNIRP را انجام مي‌دهد. اين اپراتور اقدامات لازم را براي انجام اندازه‌گيري‌هاي اختصاصي شبكه تحت پوشش خود انجام داده و حسب درخواست شهروندان آماده انجام اندازه‌گيري در مكان‌هاي مورد نظر است.

با وجود اينكه مسئولان ارتباطات سيار در كشور معتقدند اين تشعشعات كمترين تاثير را بر سلامتي انسان‌ها دارند اما كارشناساني در كشور با اين امر مخالف هستند تا جايي كه شوراي شهر تهران نيز اين موضوع را در دست بررسي دارد.

از سوي ديگر دكتر منيره پورجواد، رئيس بيمارستان ام‌البنين مشهد در گفت‌وگو با ايسنا گفت: مطالعات انجام شده روي امواج الكترومغناطيسي نشان داده است كه اين امواج، طيف وسيعي از بيماري‌ها، از آسيب DNA تا انواع ناهنجاري‌هاي مادرزادي و سرطان‌ها را باعث مي‌شود.

به‌گفته وي تشعشعات تلفن همراه روي 100 گونه از پروتئين‌هاي موجود در سلول‌هاي رشد يافته در آزمايشگاه كه از خون شناور انسان گرفته شده است، اثر مي‌گذارد.

پورجواد اضافه كرد: پزشكان توصيه كرده‌اند كه زنان باردار روزانه بيشتر از 8 ساعت در معرض امواج الكترومغناطيسي كه در رايانه، تلفن همراه، دستگاه‌هاي مايكروويو و به ميزان بسيار كم در تلويزيون وجود دارد، قرار نگيرند زيرا اين امواج ممكن است روي رشد جنين تاثير‌گذار باشد.

اين متخصص زنان، با اشاره به خطرات ناشي از تشعشعات تلفن همراه بر سلامتي انسان اظهارداشت: بررسي‌ها نشان مي‌دهد كه استفاده از تلفن همراه و تشعشعات ناشي از آن خطرات فراواني دارد از جمله اينكه خطر افزايش فعاليت‌ مغز را طي اوايل خواب با حركات چشمي آهسته دو برابر مي‌كند،

همچنين سرطان مغز و ايجاد تومورهاي مغزي در سمتي كه بيشتر از تلفن همراه استفاده مي‌شود، زياد شده و به اعصاب دور گوش آسيب‌هاي جدي وارد مي‌كند و نيز تومورهاي اعصاب شنوايي در استفاده‌كنندگان از تلفن همراه حدود 3 برابر افزايش مي‌يابد.

وي افزود: بعد از 35 دقيقه قرارگيري در معرض تلفن همراه، ضربان قلب، فشار خون سيستولي، دياستولي و جريان مويرگي افزايش مي‌يابد. استاد گروه زنان و مامايي دانشگاه علوم پزشكي مشهد در ادامه به خطر تلفن همراه براي كودكان اشاره كرد و گفت: نتايج برخي مطالعات حاكي از آن است كه كودكاني كه از تلفن همراه استفاده مي‌كنند در معرض خطر ابتلا به صرع، كاهش حافظه و اختلالات خواب و مشكلات ديگر سلامتي هستند.

وي با اشاره به اثرات زيانبار امواج الكترومغناطيسي شامل امواج رادار، مايكروويو و... روي سلامتي خاطرنشان كرد: بيشترين اثرات حياتي امواج الكترومغناطيسي ناشي از امواج ماكروويو، سيستم‌هاي راداري، امواج راديويي روي نظاميان و افرادي است كه در نزديكي ايستگاه‌ها زندگي مي‌كنند.

همشهري آنلاين

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
1.44454s, 19q