زيرميزي‌هاي چند ميليوني عامل لغو اختيار تعرفه‌گذاري نظام پزشكي شد

۱۳۸۹/۰۳/۳۰ - ۱۵:۰۱ - کد خبر: 19984
زيرميزي‌هاي چند ميليوني عامل لغو اختيار تعرفه‌گذاري نظام پزشكي شد
عليرضا مرندي در گفت‌و‌گو با فارس، افزود: كميسيون بهداشت مجلس با پيشنهاد نمايندگان مجلس در تنظيم برنامه توسعه پنجم مصوب كرد كه اختيار تعرفه‌گذاري خدمات پزشكي از سازمان نظام پزشكي گرفته شود و به دولت و وزارت بهداشت برگردد. مهمترين علت اين تصميم نيز اين بود كه با مقوله دريافت زيرميزي از بيماران در بيمارستان‌ها به خصوص بيمارستان‌هاي خصوصي برخورد جدي نشده است.
رئيس فرهنگستان علوم پزشكي كشور ادامه داد: دريافت مبالغ گزاف ميليوني و چندين ميليوني از بيماران به صورت غير قانوني و زير ميزي در بيمارستانهاي دولتي و خصوصي و عمدتاً‌ خصوصي واقعاً اسفبار است و پزشكان به هر دليل و با فراهم شدن زمينه براي آنها از سوي مسئولان مبالغ گزافي را علاوه بر تعرفه‌هاي مصوب در بخش دولتي و خصوصي از بيماران دريافت مي‌كنند.
وي گفت: متأسفانه اين مسئله مهم كه همواره مورد بحث و اعتراض مردم و نمايندگان مجلس بوده است، مورد توجه و رسيدگي مسئولان چه در سازمان نظام پزشكي و چه در وزارت بهداشت قرار نگرفته است و اين اولين باري نيست كه مجلس نسبت به اين موضوع اعتراض مي‌كند.
مرندي افزود: با اين وجود مجلس تصميم گرفت كه دولت را در اين زمينه مسئول واحد اعلام كند و مسئوليت تعرفه‌گذاري خدمات پزشكي چه در بخش خصوصي و چه دولتي به عهده دولت باشد تا نظارت متمركزي بر اين موضوع اعمال شود با اين حال اين مصوبه نافي مسئوليت سازمان نظام پزشكي نيست.
عضو كميسيون بهداشت و درمان مجلس اضافه كرد:‌ متأسفانه بيمارستانهاي دولتي هم از اين نظر وضع اسفباري دارند و البته به علت پرداخت‌هاي دير هنگام با تأخير 8 تا 10 ماهه حقوق و كارانه پزشكان در بيمارستانهاي دولتي كه ناشي از پرداخت ديرهنگام مطالبات بيمارستانها از سوي بيمه خدمات درماني و به خصوص سازمان تأمين اجتماعي است پزشكان تمام وقت هم از بيمارستانهاي دولتي به بيمارستانهاي خصوصي رو مي‌آورند.
مرندي تأكيد كرد: در زمان حاضر هيچ نظارتي بر مسئله دريافت‌هاي زير ميزي در بيمارستانهاي كشور وجود ندارد و دريافت‌هاي گزاف خارج از تعرفه به شدت در بيمارستانهاي دولتي و خصوصي رواج دارد، حتي افراد مسئول در اين مراكز هم به اين موضوع آگاهند و در برخي موارد براي اين كار زمينه مي‌دهند و دريافت اين مبالغ گاه چندين ميليوني خسارتهاي زيادي را به مردم وارد كرده است.
وزير اسبق بهداشت، درمان و آموزش پزشكي گفت: وزارت بهداشت و سازمان نظام پزشكي تاكنون انتظاري را كه از آنها براي كنترل اين مسئله مي رفت برآورده نكرده اند و اين نوع برخوردها آبروي جامعه پزشكي را هم از بين مي‌برد.
وي افزود: البته هيچ تضميني نيست كه جا به جايي مسئول تعيين تعرفه‌هاي پزشكي بخش خصوصي و واگذاري مجدد آن به وزارت بهداشت اين مسئله را حل كند اين تصميم شايد بيشتر به معناي اعتراض به وضع موجود است و اميدواريم در آينده وزارت بهداشت در اين زمينه بيشتر مسئوليت پذير باشد و همكاري نزديكتري نيز بين وزارت بهداشت و سازمان نظام پزشكي برقرار شود.
نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
3.36115s, 19q