آيين‌نامه جديد داروخانه‌ها ابلاغ شد

۱۳۸۹/۰۴/۰۶ - ۱۷:۱۴ - کد خبر: 20003
آيين‌نامه جديد داروخانه‌ها ابلاغ شد
 دكتر شانه‌ساز در حاشيه افتتاح شركت داروسازي اكتوور با بيان اينكه آيين نامه جديد داروخانه‌ها طي يك هفته گذشته ابلاغ شده است، گفت: اين آيين نامه رويكردهاي جديدي دارد و بر اساس اين آيين نامه جنبه خدمات در داروخانه‌ها بسيار پررنگ شده است.

وي با اشاره به درنظر گرفتن مباحث تشويقي و تنبيهي براي داروخانه‌ها در آيين نامه جديد ابلاغ شده به داروخانه‌ها ادامه داد: به اين ترتيب امتيازاتي براي داروسازان در نظر گرفته مي‌شود. همچنين بحث ارزشيابي و درجه‌بندي داروخانه‌ها نيز در آيين نامه جديد در نظر گرفته شده است. به اين ترتيب بحث‌هاي تجاري و اقتصادي در داروخانه‌ها كمتر مي‌شود. علاوه بر آن، مجازات‌ها نيز در داروخانه‌ها تشديد مي‌شود و حتي تا لغو پروانه نيز پيش مي‌رود. اين آيين نامه قطعا در ارتقا كيفيت خدمات داروخانه‌ها بسيار تاثير دارد.

وي با بيان اينكه بر اساس آيين نامه جديد ابلاغ شده به داروخانه‌ها، دارو رساني در مناطق محروم تفاوت خواهد كرد، گفت: تاكنون داروهاي بيماران خاص تنها در داروخانه‌هاي هلال احمر و داروخانه‌هاي وابسته به دانشگاه‌ها توزيع مي‌شد كه بر اساس آيين نامه جديد، امكان تاسيس داروخانه توسط بخش خصوصي نيز فراهم شده است. به اين ترتيب در نقاطي از كشور كه داروخانه‌هاي هلال احمر و يا دانشگاهي حضور ندارند، تعاوني‌هاي تخصصي مي‌توانند داروخانه تاسيس كرده و داروهاي بيماران خاص را در حداقل فاصله زماني و مكاني به دست بيماران برسانند.

وي در ادامه در رابطه با جايگاه صنعت داروسازي ايران در منطقه گفت:‌ صنعت داروسازي ايران در منطقه حرف اول را مي‌زند. همچنين ايران در عرصه توليد داروهاي با فناوريهاي بالا در منطقه پيشگام است.

وي در رابطه با نارضايتي برخي از بيماران از داروهاي توليد داخل و بويژه بيماران خاص گفت: كيفيت داروهاي توليد داخل مطابق مراجع بين‌المللي است. دارو استاندارد ملي ندارد و از استاندارد بين‌المللي برخوردار است. به همين دليل مقايسه دارو با داروهايي صورت مي‌گيرد كه در سطح دنيا توليد مي‌شوند.

وي به تست داروهاي توليد داخل در بازار اشاره كرد و گفت: به عنوان مثال، سال 87 حدود 300 مورد دارو از سطح بازار جمع آوري و در آزمايشگاه‌ مرجع وزارت بهداشت مورد بررسي قرار گرفتند. از اين 300 مورد دارو تنها 5 مورد اشكال داشتند كه اين آمار خوبي است. از طرف ديگر با كنترل‌هاي جديدي كه در حال اعمال است، مطمئنيم در آينده نزديك اين آمار بسيار كمتر خواهد شد.

دكتر شانه ساز ادامه داد: برخلاف بسياري از تبليغات، رضايت‌مندي از داروهاي توليد داخل بسيار بالاست. در اين باره بايد گفت كه نارضايتي برخي از بيماران خاص از داروهاي توليد داخل مي‌تواند به دو علت باشد ابتدا آن كه بيمار به استفاده از يك دارو عادت كرده و تغيير دارو مي‌توان از نظر روحي رواني براي وي ممكن نباشد. از طرف ديگر، تجربه داروسازان كشور در عرصه توليد داروهاي با فناوري‌هاي بالا در داخل روز به روز بالا رفته و كيفيت داروهاي خود را افزايش مي‌دهند.
نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
0.22606s, 19q