تك‌خوري و رژيم غذايي نامناسب به سوء تغذيه منجر مي‌شود

۱۳۸۹/۰۴/۰۷ - ۱۵:۵۶ - کد خبر: 20006
تك‌خوري و رژيم غذايي نامناسب به سوء تغذيه منجر مي‌شود
دكتر برليانت بزرگمهر در گفت وگو با ايسنا، افزود: برخي افراد تنها يك ماده غذايي را مصرف مي‌كنند و به عبارت ديگر تك خوري مي‌كنند؛ اين در حاليست كه بر اساس توصيه متخصصان، افراد بايد از 5 گروه غذايي اصلي شامل شير و لبنيات، نان و غلات، سبزي‌ها و ميوه‌ها، گوشت و حبوبات و مغز دانه‌ها و تخم مرغ تغذيه كنند البته امكان دارد كه گروهي را جانشين گروه ديگر كرد اما نبايد آنها را از برنامه غذايي حذف كرد.

وي تاكيد كرد: غذاي افرادي كه تك خوري مي‌كنند، تنوع غذايي ندارد اين در حاليست كه يكي از عوامل بيماري و سوء تغذيه، نداشتن تنوع غذايي است.

مسوول کميته آموزش همگاني انجمن تغذيه ايران با بيان اينكه متابوليسم برخي مواد مغذي با مواد غذايي ديگر كامل مي‌شود، گفت: مواد پروتئيني بايد با كربوهيدرات‌ها مصرف شوند تا تاثير لازم را بر بدن داشته باشند يا آهن با مواد اسيدي بهتر جذب مي‌شود بنابراين رژيم‌هاي مبتني بر تك خوردن نه تنها نياز بدن را تامين نمي‌كند بلكه باعث ايجاد دلزدگي و در نتيجه حرص و ولع براي مصرف غذاهاي مختلف مي‌شود.

وي با بيان اينكه رژيم‌هاي كم كالري نيز نياز بدن را تامين نمي‌كند، اظهار كرد: ‌اين گونه رژيم، بدن را دچار سوء تغذيه مي‌كند چون بدن به متابوليسم پايين عادت مي‌كند و غذاهاي معمولي تكافوي نياز بدن را نمي‌كند.

بزرگمهر با اشاره به رژيم آب درماني گفت: اين رژيم هم به سوء تغذيه منجر مي‌شود. علاوه بر آن، ورم سلولي ايجاد مي‌كند به گونه‌اي كه آب داخل سلول زياد مي‌شود و مي‌تواند عوارضي چون كوري و حتي مرگ را به دنبال داشته باشد.

اين مشاور تغذيه و رژيم درماني با اشاره به برخي رژيم‌ها كه مبتني بر قطع مصرف كربوهيدراتهاست، اظهار كرد: اگر قند و نشاسته از برنامه غذايي حذف شود، سوخت به سلولهاي عصبي نمي‌رسد در نتيجه فرد به عوارضي چون كاهش تمركز، ضعيف شدن حافظه و عصبي شدن دچار مي‌شود.

بزرگمهر در پايان در پاسخ به اين پرسش ايسنا كه آيا افرادي كه موضعي چاق هستند مي‌توانند نقاط مشخصي از بدن خود را لاغر كنند، اظهار كرد: رژيمهاي لاغري غلط باعث سوختن پروتئين به جاي چربي مي‌شود در نتيجه اندامهايي مانند صورت لاغر مي‌شود بنابراين به منظور لاغر كردن نقاط خاصي از بدن، بايد زير نظر رژيم شناس و متخصص تغذيه، رژيم گرفت
نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
0.78808s, 19q