حجامت بخش كوچكي از طب سنتي است

۱۳۸۹/۰۴/۰۷ - ۱۵:۵۹ - کد خبر: 20009
حجامت بخش كوچكي از طب سنتي است
دكتر ميرغضنفري  با انتقاد از برخي سوءاستفاده‌ها از طب سنتي، گفت: طب سنتي ابتدا بر «اصلاح سبك زندگي» تاكيد دارد و استفاده از داروها و اعمال دستي در مرتبه‌هاي بعدي قرار دارند.

وي ادامه داد: اين كه به يكباره سراغ حجامت و يا اقدامات تهاجمي در طب سنتي رفت اقدام صحيحي نيست؛ چرا كه ممكن است در آن لحظه حجامت براي فرد مناسب نباشد. حجامت به آمادگي‌هايي نياز دارد و انجام حجامت براي برخي هر چند سال يك بار هم زياد است و براي برخي ديگر حتي سالي يك بار هم ممكن است اشكالي نداشته باشد. بنابراين بسيار مهم است كه حجامت با رويكرد منطقي صورت گيرد.

ميرغضنفري حجامت را يك شيوه پاكسازي بدن از مواد زايد عنوان كرد و گفت: اين موضوع در طب سنتي يك اصل است؛ چرا كه بسياري از بيماري‌ها به تجمع مواد زايد در بدن مربوط مي‌شود كه امروزه در پزشكي رايج چندان به آن توجه نمي‌شود. روش‌هاي زيادي براي دفع مواد زايد از بدن وجود دارد كه حجامت يكي از اين روش‌هاست.

به گفته وي، حجامت براي درمان برخي از جوش‌ها، مشكلات پوستي، برخي مشكلات عضلاني و سردردها مفيد است. همچنين حجامت براي هر فردي و در هر فصل و روزي مناسب نيست. كسي مي‌تواند حجامت را تجويز كند كه از اين اطلاعات برخوردار باشد.

ميرغضنفري در رابطه با افرادي كه صلاحيت انجام حجامت براي بيماران را دارند، گفت: موسسه تحقيقات حجامت طي هماهنگي‌هايي با وزارت بهداشت مجوز محدودي براي حجامت گرفته است و در آيين مربوطه مشخصات مكان، زمان و ... در مورد حجامت به صراحت بيان شده است.

وي ادامه داد: انجام حجامت معمولا براي افرادي مفيد است كه مزاج گرم دارند و معمولا زياد جوش مي‌زنند، در فصل بهار خواب آلودند، زياد عرق مي‌كنند و معمولا جثه‌هاي بزرگ وعضلاني دارند. اين افراد معمولا ته رنگ سرخ يا سرخ و سفيد دارند، احساس گزگز، راه رفتن مورچه زير پوست يا خارش دارند و با خوردن مواد غذايي «گرم» اذيت مي‌شوند.

مديرتوسعه علوم وخدمات طب سنتي كشور در پايان گفت: اگر انجام حجامت براي فردي مناسب نباشد، مي‌تواند سبب تجمع مواد زياد بيشتري در بدن فرد شود. هر چند ممكن است فرد با انجام حجامت تسكين موقت يابد اما پس از مدتي رسوب مواد زايد در بدن وي زياد مي‌شود. بنابراين اين افراد نبايد به تسكين‌هاي موقت پس از حجامت اعتماد كنند.
نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
نظرات
فرشاد سلیمانی
با سلام وخسته نباشید إحتراما" از شما تقاضا داشتم آدرس یا شماره تماسی از آقای دکتر میرغضنفری برای بنده إرسال نمایید سپاسگزارم
1.6513s, 20q