تشريح اقدامات احتياطي در پيشگيري از اثرات سوءگرد و غبار

۱۳۸۹/۰۴/۰۷ - ۱۶:۰۲ - کد خبر: 20010
تشريح اقدامات احتياطي در پيشگيري از اثرات سوءگرد و غبار
به گزارش سلامت نیوز به نقل از وزارت بهداشت،ه با توجه به تاثيرات سوء گرد و غبار بر سلامت افراد به ويژه افراد آسيب‌پذير مانند، نوزادان، كودكان و نوجوانان، سالخوردگان، افراد مبتلا به بيماريهاي تنفسي و بيماران قلبي، اقدامات احتياطي پيشگيرانه را در زمان بروز پديده گرد و غبار تشريح كرد.
در اين اطلاعيه به هم‌وطنان توصيه شده است كه در هنگام بروز پديده گرد و غبار از فعاليت در خارج از منزل اجتناب كرده و در صورت الزام به فعاليت در هواي آزاد، زمان آن را به حداقل ممكن كاهش دهند. از ورزش سنگين به ويژه در صورتي كه داراي مشكلات تنفسي و آسم هستند، خودداري كرده و در منازل خود بمانند و درها و پنجره‌ها را بسته نگاه دارند.
در اين اطلاعيه به افرادي كه داراي بيماري آسم يا نشانه‌هايي مانند كوتاهي تنفس، سرفه، خس‌خس كردن  و درد قفسه سينه هستند، توصيه شده است كه برنامه درماني خود را دنبال كنند و در صورتي كه نشانه‌ها و علايم برطرف نشد، با پزشك خود مشورت كنند.
وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشكي در اين اطلاعيه همچنين به تشريح چگونگي رعايت ايمني در شرايط بروز پديده گرد و غبار در هنگام رانندگي پرداخته و با بيان اين كه در زمان بروز پديده گرد و غبار، ميزان ديد به سرعت كاهش مي‌يابد، خاطرنشان كرده است: اگر هم‌وطنان در چنين شرايطي در جاده هستند، آهسته‌تر رانندگي كنند و در صورت لزوم با توجه كامل به علايم راهنمايي و رانندگي تا برطرف شدن شرايط حاد، اتومبيل خود را در نقطه امني متوقف نمايند و اگر اتومبيل داراي سيستم تهويه مطبوع است آن را در وضعيت چرخش مجدد هوا قرار داده تا گرد و غبار ورودي به اتومبيل كاهش يابد.
در ادامه اين اطلاعيه به ساير اثرات جانبي پديده گرد و غبار اشاره شده و آمده است: براي جلوگيري از آلودگي مواد غذايي و آشاميدني، استفاده از پوشش مناسب براي مواد غذايي آماده مصرف ضروري است و لازم است مواد غذايي قبل از نگهداري در يخچال از ذرات گرد وغبار زدوده شوند وهمچنين  براي كاهش تماس با گرد وغبار در محيط زندگي، نظافت روزانه توصيه ‌شده‌است.
پديده گرد و غبار رويدادي طبيعي است و در بخش‌هايي از جهان كه داراي مناطق خشك و بياباني وسيع هستند، ايجاد مي‌شود. وجود بيابان‌هاي وسيع در كشور عربستان، عراق، سوريه و ايران، نمونه‌هايي از اين مناطق هستند. دوره‌هاي خشكسالي طولاني مي‌تواند احتمال بروز اين پديده را افزايش داده، اين پديده كيفيت هوا را كاهش مي‌دهد، عمق ديد را به حدود 5 متر كاهش مي‌دهد و ممكن است اثرات سويي بر سلامت انسان به خصوص افراد داراي مشكلات تنفسي ايجاد كند.
نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
1.02677s, 19q