در اجراي برنامه پزشك خانواده شهري تاخيري صورت نگرفته است

۱۳۸۹/۰۴/۰۹ - ۱۲:۴۵ - کد خبر: 20019
در اجراي برنامه پزشك خانواده شهري تاخيري صورت نگرفته است

به گزارش سلامت نيوز  دكتر مرضيه وحيد دستجردي در مراسم امضاي توافق‌نامه نظام ارجاع و پزشك خانواده در شهرها، در رابطه با تدابير در نظر گرفته شده در برنامه پزشك خانواده شهري براي سلامت روان و اعتياد جامعه به ايسنا، گفت: سلامت روان براي ما بسيار مهم است و در بسته‌هاي خدمتي پزشك خانواده به اين موضوع پرداخته شده است. در برنامه پزشك خانواده يك پزشك متولي سلامت دو هزار و 500 نفر است. پزشكان عمومي آمادگي‌هاي لازم را براي توجه به سلامت روان جمعيت تحت پوشش خود دارند.

وي در اين باره ادامه داد: براي آموزش پزشكان خانواده در زمينه سلامت روان، برنامه ريزي‌هاي لازم صورت گرفته است. بحث سلامت روان در برنامه‌هاي mph پزشكان خانواده به شدت پررنگ ديده شده است و در صورتي كه نياز به ارجاع به مراتب بالاتر روانپزشكي باشد، هماهنگي‌هاي لازم صورت مي‌گيرد. در مجموع در برنامه پزشك خانواده علاوه بر مسئله درمان، مسئله بهداشت بسيار مورد توجه قرار گرفته است و به اين منظور كارشناسان بهداشت عمومي در تيم سلامت مستقر هستند.

دستجردي در رابطه با علت تاخير در اجراي برنامه پزشك خانواده در شهرها به ايسنا، گفت: اجراي پزشك خانواده در سه استان خوزستان، سيستان و بلوچستان و چهار محال و بختياري بر اساس اصل قانون صورت گرفته است. به اين ترتيب در فاز اول پزشك خانواده در اين سه استان تكميل و سپس به ديگر شهرها گسترش داده مي‌شود؛ چرا كه اگر اين برنامه طي مدت كوتاهي در شهرها اجرا مي‌شد و اهداف آن به طور كامل فراهم نمي‌شد، شايد مردم حلاوت اين كار را درك نمي‌كردند. علت آن كه اين برنامه ابتدا در سه استان اجرا مي‌شود آن است كه در شهرها و روستاها بدون نقص اجرا شود.

وي با بيان اينكه تاخيري در اجراي برنامه پزشك خانواده در شهرها صورت نگرفته ادامه داد: براي اجراي برنامه پزشك خانواده در شهرها بايد هماهنگي‌هاي لازم از نظر طراحي برنامه و تامين اعتبار با بخش‌هاي مختلف صورت گيرد. اين اقدام به زمان نياز داشت. از زمان حضور مهندس محصولي در وزارت رفاه كار فشرده‌اي توسط معاونين دو وزارتخانه براي استقرار نظام ارجاع و پزشك خانواده در شهرها صورت گرفت.

دستجردي اجراي برنامه پزشك خانواده در شهرها را اقدامي مشترك از سوي وزارتخانه‌هاي بهداشت و رفاه عنوان كرد و گفت: منابع بودجه‌اي اين برنامه نيز به صورتي مشترك از سوي وزارتخانه‌هاي رفاه و بهداشت تامين مي‌شود؛ به اين ترتيب كه 65 درصد هزينه‌هاي اين برنامه از بودجه‌هاي بيمه‌اي وزارت رفاه و 35 درصد آن از بودجه‌هاي مربوط به سيستم شبكه وزارت بهداشت تامين مي‌شود. كاستي‌هاي مربوط به هزينه‌هاي اين طرح را دولت تامين مي‌كند. معاونت برنامه ريزي و نظارت راهبردي رياست جمهوري در ستاد ملي برنامه پزشك خانواده حضور داشته و در صورت كسري منابع، مشاركت‌هاي لازم را انجام مي‌دهد.

وي گفت: براي اجراي پزشك خانواده در شهرها خريد خدمت از وزارت بهداشت صورت مي‌گيرد. در اين زمينه ساز و كارهاي مناسبي در نظر گرفته شده است.

وزير بهداشت در ادامه تاكيد كرد كه فرهنگ ارجاع بايد در جمعيت شهري نهادينه شود و گفت: اكنون بيش از 22 ميليون نفر جمعيت روستايي با پزشك خانواده و نظام ارجاع آشنا هستند.

دستجردي در پايان در رابطه با ايجاد جاذبه‌هاي كافي براي ماندگاري پزشكان در برنامه پزشك خانواده، گفت: برنامه‌ريزي‌هاي لازم صورت گرفته تا جاذبه‌هاي كافي براي ماندگاري پزشكان در مناطق محروم فراهم شود. به اين ترتيب هرچه منطقه محروم‌تر باشد مزايا براي پزشكان بيشتر خواهد بود. براي آموزش پزشكان خانواده نيز تدابير لازم در نظر گرفته شده است.

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
5.75592s, 19q