5 درصد مردم به آپانديسيت مبتلا مي‌شوند

۱۳۸۹/۰۴/۱۲ - ۱۲:۴۷ - کد خبر: 20024
5 درصد مردم به آپانديسيت مبتلا مي‌شوند
به گزارش سلامت نيوز ، شهرام آگاه در گفت‌وگو با فارس با بيان اينكه نقش اصلي آپانديس مشخص نيست ولي برخي مطالعات نشان مي‌دهد كه اين غده در سيستم ايمني بدن با توجه به سلول‌هاي قندي دفاعي،نقش داشته باشد اظهار داشت: آپانديس زائده كرمي شكل به طول متفاوت در قسمت روده كور است كه نقش اصلي آن مشخص نيست اما برداشتن آن ابتلا به برخي از بيماري‌هاي روده را افزايش مي‌دهد.

وي افزود: معمولاً آپانديس انتهاي محدود دارد و در صورتي كه چيزي وارد آن شود و آن را ببندد يا بعضاً بدون بسته‌شدن مسير لوله آپانديس، ممكن است عفونت آپانديس، ايجاد التهاب كند كه به آن آپانديسيت مي‌گوييم و مكانيسم ايجاد آن مشخص نيست.

اين فوق تخصص گوارش با بيان اينكه علت آپانديسيت مي‌تواند بزرگ‌شدن غده‌هاي لنفاوي موجود در آپانديس باشد تصريح كرد: معمولاً سن شايع ابتلا به آپادنيسيت دهه دوم و سوم زندگي است اما همه سنين را ممكن است مبتلا كند. آپانديسيت شايعترين علت بيماري حاد شكمي غير ترومايي است كه نياز به جراحي دارد.

آگاه يادآور شد: علائم اين عارضه ابتدا به صورت بي‌اشتهايي است و سپس به صورت درد شكم كه معمولاً از ناحيه قسمت فوقاني و وسط شكم شروع مي‌شود بعد درد به ناف منتقل مي‌شود و سرانجام به ناحيه‌اي كه آپانديس وجود دارد يعني قسمت تحتاني و سمت راست شكم درد متمركز مي‌شود.

وي ادامه داد: مشخصه اين درد اين است كه با لمس‌كردن محل آپانديس درد موضعي ايجاد مي‌شود و وقتي دست به طور ناگهاني برداشته مي‌شود درد تشديد مي‌شود. از نظر تشخيص ممكن است با التهاب قسمت انتهايي روده باريك، بزرگ شدن غدد لنفاوي اين ناحيه، بيماري‌هاي دستگاه تناسلي خانم‌ها و به ندرت با سنگ هاي ميزناي كه در قسمت وسطي و تحتاني ميزناي قرار دارند اشتباه گرفته شود.

آگاه گفت: معمولاً وقتي بيمار با علائم باليني مراجعه مي‌كند براي تشخيص، سونوگرافي و سي‌‌تي اسكن استفاده مي‌شود اما تشخيص قطعي آن با شرح حال باليني است. در مواردي كه پزشك با شرح حال باليني به تشخيص قطعي مي‌رسد بدون نياز به دارويي يا آنتي بيوتيك جراجي توصيه مي‌شود. در مواردي كه تشخيص باليني قطعي نيست پزشك موارد ديگر را هم بررسي مي‌كند.

وي اضافه كرد: در مواردي ممكن است آپانديس پاره شود كه در اين صورت التهاب و عفونت كل شكم ايجاد مي‌شود در اين موارد غير از آنتي‌بيوتيك درماني، ممكن است در جراحي تخليه چرك داخل شكم لازم باشد. شيوع آن در سنين مختلف متفاوت است 5 درصد آپانديس‌ها در طول زندگي دچار آپانديسيت شوند.
نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
2.70772s, 19q