آبياري مزارع سبزيجات با فاضلاب همچنان ادامه دارد

۱۳۸۹/۰۴/۱۲ - ۱۲:۵۰ - کد خبر: 20025
آبياري مزارع سبزيجات با فاضلاب همچنان ادامه دارد
دكتر حميد محمودي در گفت‌وگو با ايسنا، با بيان اينكه طي ساليان گذشته در برخورد با مزارع و كشتزارهاي سبزي آبياري شده با فاضلاب در حومه تهران به دستور فرماندار، اين مناطق شخم زده شدند، اظهار كرد: اين دسته از افراد يا بايد نوع كشت را تغيير دهند و يا از آب چاه سالم استفاده كنند.

وي با اشاره به اظهارات كشاورزان مبني بر سالم بودن آب مصرفي آنها طي يك‌صد سال گذشته، گفت: هم اكنون است كه در نواحي بالا دستي مردم با ريختن آشغال آب را آلوده مي‌كنند.

سرپرست گروه بهداشت محيط و حرفه‌اي دانشگاه علوم پزشكي تهران ادامه داد: كشاورزان عنوان مي‌كنند بر روي هر سند زمين دو ساعت سهم آب و حق آب دارند از اين رو اين كارشناسان بهداشتي بايد نسبت به آلوده نشدن منابع آبي اقدام كنند.

مهندس محمودي از عوارض آبياري سبزيجات با فاضلاب را عوامل بر آلودگي ميكروبي، آلودگي‌هاي شيميايي به علت جذب فلزات سنگين در گياهان برشمرد و افزود: شايد آلودگي ميكروبي پس از شست و شو و ضد عفوني كردن برطرف شود اما آلودگي شيميايي جذب شده در گياه قابل رفع نيست.


وي با بيان اينكه هرچند در صورت شناسايي چنين مزارع و كشتزارهايي به دادگاه معرفي و طبق دستور قاضي تخريب از بهره برداري جلوگيري و حتي شخم زده مي‌شوند، گفت: البته برخي از اين زمين‌ها با تغيير كاربري، مسكوني شدند و يا با حفر اضافي چاه آب سالم مورد نياز را تامين كرده‌اند.

سرپرست گروه بهداشت محيط و حرفه‌اي دانشگاه علوم پزشكي تهران ادامه داد: با وجود همه اين اقدامات هنوز شاهد آبياري برخي از مزارع و كشتزارها با آب فاضلاب هستيم.
نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
1.42254s, 19q