314 خانه سلامت در تهران راه‌اندازي شد

۱۳۸۹/۰۴/۱۲ - ۱۲:۵۴ - کد خبر: 20027
314 خانه سلامت در تهران راه‌اندازي شد
به گزارش سلامت نيوز ؛ محمد هادي ايازي امروز در مراسم هم انديشي سلامت اجتماعي در تالار حركت شهرداري تهران، افزود: سازمان جهاني بهداشت سال 2010 ميلادي را به نام سال شهرنشيني و سلامت نامگذاري كرده است به همين علت ما مسئولان شهرداري نيز وظيفه خود مي‌دانيم اقداماتي را براي ارتقاي سلامت شهروندان كه در واقع همان سلامت اجتماعي است انجام دهيم.

وي ادامه داد: براي انجام اين وظيفه از افراد صاحبنظر دعوت كرده‌ايم كه اتاق فكر سلامت شهري تهران را تشكيل دهند، اين اتاق فكر به رياست عليرضا مرندي، وزير سابق و عضو كميسيون بهداشت مجلس تشكيل شده و افراد صاحبنظر ديگري از جمله حسن امامي رضوي، معاون وزير بهداشت، مسعود پزشكيان، وزير سابق بهداشت و عضو كميسيون بهداشت مجلس، حسين ملك افضلي، استاد دانشگاه و معاون سابق وزارت بهداشت در اين شوراي سياستگذاري سلامت شهري حضور دارند.

ايازي گفت: در بند سوم قطعنامه اجلاس كلانشهرهاي آسيا نيز كه دبيرخانه آن در شهرداري تهران است آمده است كه تنوع تهديد كننده‌هاي سلامت در شهرها و نياز به كنترل آنها مستلزم همكاري دستگاه‌هاي دولتي، شهرداري‌ها و بخش خصوصي است لذا سلامت رواني و اجتماعي شهروندان و برقراري زندگي سالم براي مردم و همكاري همه دستگاه‌هاي اجرايي در اين زمينه مورد تأكيد است بر اين اساس يكي از موضوعاتي كه در اجلاس آتي شهرداران كلانشهرها در استانبول مطرح مي‌شود موضوع سلامت شهري است.

معاون اجتماعي شهرداري تهران اضافه كرد: شهرداري تهران براي توسعه سلامت شهري كه همان سلامت اجتماعي است، توسعه ساختارهاي فيزيكي براي سلامت مردم در 374 محله را مورد تأكيد قرار داده و تلاش مي‌كند شهرداري از يك نهاد خدماتي به يك نهاد اجتماعي تبديل شود.
وي گفت: براي اين كار در تمام محلات تهران هيئت امناي محله متشكل از اعضاي شوراياري محله، 2 نفر از نهادهاي مردم نهاد، 2 نفر از دستگاه‌هاي دولتي و يك نفر از شهرداري تشكيل شد كه 6 كارگروه دارد و يكي از كارگروه‌هاي آن كارگروه بهداشت و محيط زيست است. علاوه بر آن كانون پزشكان محلات را تعريف كرده‌ايم كه تاكنون 2 هزار و 395 پزشك در تهران عضو اين كانون‌ها شده‌اند.

ايازي افزود: علاوه بر آن براي 600 هزار سالمند بالاي 60 سال تهران كارت منزلت صادر شد كه با استفاده از آن مي‌توانند از استخرها و مجموعه هاي ورزشي شهرداري به طور رايگان استفاده كنند ضمن اينكه استفاده از اتوبوس و مترو نيز براي آنان رايگان است.

وي اضافه كرد: 294 كانون‌ مادر و كودك نيز در محلات ايجاد شده است كه موضوع سلامت خانواده با حضور زنان در اين مراكز مورد توجه است، همچنين تاكنون 190 خانه اسباب بازي در محلات محروم تهران براي خانواده‌هايي كه فضاي كافي براي بازي فرزندانشان ندارند ايجاد شده است و اين مراكز گسترش مي‌يابد.

معاون اجتماعي شهردار تهران گفت: علاوه بر آن مراكز فرآموز كودكان و نوجوانان نيز براي آگاهي آنها از خطرات مصرف دخانيات، مواد مخدر و ونداليسم و جلوگيري از سوق يافتن آنها به اين كارها ايجاد شده است.

ايازي اضافه كرد: در 314 خانه سلامت شهر تهران 511 مشاوره سلامت جسمي و رواني حضور دارند كه به مراجعه كنندگان و خانواده‌ها اطلاع رساني مي‌كنند.

وي گفت: بر اساس اطلاعات موجود در شهر تهران از هر 4 ازدواج يكي به طلاق مي‌انجامد، اعتقاد ما اين است كه مي‌تواند با آموزش قبل از ازدواج بعد از ازدواج و بعد از متاركه از اين مسائل و آسيب‌هاي اجتماعي ناشي از آن جلوگيري كنيم. همچنين مي‌دانيم كه حدود يك ميليون و 200 هزار معتاد در كشور داريم كه از ظرفيت خانه‌هاي سلامت شهرداري براي كاهش اعتياد و عوارض آن در شهر تهران استفاده مي‌كنيم.

وي گفت: پروژه جامعه ايمن نيز در تهران با منطقه 22 آغاز شده است و گسترش مي‌يابد، علاوه بر آن پروژه سنجش عدالت در شهر نيز در تهران اجرا مي‌شود كه اميدواريم در آينده به عنوان يك پروژه الگوي ايراني از سوي سازمان بهداشت جهاني معرفي شود.
نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
نظرات
negin talebi
با سلام من وکیل دادگستری هستم و مایلم با خانه سلامت محل زندگی ام همکاری کنم علامه جنوبی سعادت اباد
1.20063s, 20q