افزايش كمپ‌هاي درمان اجباري معتادان پرخطر

۱۳۸۹/۰۴/۱۳ - ۱۳:۳۶ - کد خبر: 20033
افزايش كمپ‌هاي درمان اجباري معتادان پرخطر
به گزارش سلامت نيوز ، قائم‌ مقام دبير كل ستاد مبارزه با مواد مخدر مي‌گويد: «توسعه كمپ‌هاي اختصاصي درمان اجباري معتادان پرخطر براي كاهش بيماري‌ها كه تهديدي براي خانواده اين معتادان محسوب مي‌شود در دستور كار است.
در حال حاضر مسئله‌اي كه موجب نگراني در كشور شده است آفتي است كه در افغانستان آمده است. آفت باعث شده توليد 50 درصد مزارع افغانستان از بين برود يعني محصول كشاورز كم شود و قيمت ترياك بالا برود و به‌دنبال آن ترياك انبارشده جايگزين شده و كار به جايي رسيد كه الان قيمت 40 تا 60 دلاري ترياك به
130 دلار رسيده است. در واقع در شرايط جديد مافياي مواد مخدر ضرري نكرده است اما ضرر به حوزه مصرف مي‌آيد يعني كسي كه مبتلا به مصرف ترياك بوده است الان بايد ترياك را با سه برابر قيمت بخرد و چون پول ندارد مجبور مي‌شود به جاي استنشاق و تدخين ترياك، به سمت تزريق برود و ما اين خطر را احساس مي‌كنيم.»
طاها طاهري ادامه مي‌دهد: «در گذشته هم،وقتي قيمت مواد مخدر بالا رفته است تزريق آن بيشتر شده است. به همين دليل بايد تمام مراكز درماني را آماده كنيم كه وقتي اين شرايط ايجاد شد معتاد قبل از اينكه به سمت تزريق برود به سمت درمان سوق دهيم و به نوعي تهديد را به فرصت تبديل كنيم و توسعه بخش درمان از برنامه‌هاي اصلي ستاد مبارزه با مواد مخدر است كه با شرايط ايجادشده آن را جزو اولويت‌هايمان قرار داده‌ايم. در حال حاضر در تمام مراكز دانشگاهي علوم پزشكي كشور مراكز درماني داريم البته در كنار آن بايد بخش‌هاي خصوصي و سازمان‌هاي مردم‌نهاد را فعال كنيم. براي درمان اجباري بايد كمپ اختصاصي ايجاد كنيم كه در تهران شروع كرديم و تا چند روز پيش 400 نفر را پذيرش كرديم و تا دو هزار نفر سقف پذيرش داريم.»
او به نكات جالب تر ي هم اشاره مي‌كند: «كلانشهرهاي پرخطر را در دستور كار قرار داديم كه استانداران موظف شدند اين مراكز درمان اجباري را با در اختيار قراردادن تسهيلات لازم براي ايجاد كمپ درمان اجباري ايجاد و تقويت كنند.»
نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
2.0981s, 19q