پرداخت كامل هزينه پيوند كليه از اول مرداد از سر گرفته مي‌شود

۱۳۸۹/۰۴/۱۵ - ۱۴:۱۱ - کد خبر: 20049
پرداخت كامل هزينه پيوند كليه از اول مرداد از سر گرفته مي‌شود
ابراهيم متوليان در گفت‌و‌گو با خبرنگار بهداشت و درمان فارس، افزود: از گذشته با هماهنگي هيئت امناي ارزي با بيمه‌هاي پايه، هيئت امناي ارزي علاوه بر سهم خود در هزينه‌هاي پيوند كليه سهم بيمه‌ها را هم پرداخت مي‌كرد تا پزشك و تيم پيوند در همان ماه كه عمل پيوند را انجام مي‌دهند دستمزد خود را بگيرند و بعد سهم بيمه را دريافت مي‌كرد.

وي گفت: اين روند مانند گذشته با سازمان تأمين اجتماعي و بيمه خدمات درماني نيروهاي مسلح ادامه دارد و هيچ مشكلي با اين بيمه‌ها نداريم اما در چند ماه گذشته به علت بي تجربگي مدير قبلي سازمان بيمه خدمات درماني، مدير قبلي اين سازمان همكاري را قطع كرد و گفت ما خودمان اين هزينه را به بيمارستان‌ها و مراكزي كه پيوند كليه انجام مي‌دهند، پرداخت مي‌كنيم كه باعث مشكلاتي براي بيماران پيوندي و تيم پيوند شد.با اين وجود هيئت امناي ارزي وزارت بهداشت براي جلوگيري از بروز مشكل براي بيماران اين هزينه را تا پايان سال 88پرداخت كرد كه هنوز از بيمه خدمات درماني به خاطر اين پرداخت‌ها مطالبه داريم.

رئيس هيئت امناي ارزي وزارت بهداشت ادامه داد: اما در سال جاري به علت ناهماهنگي مدير قبلي سازمان بيمه خدمات درماني بيماراني كه در انتظار پيوند كليه بودند دچار مشكل شدند كه متعاقب آن با تغيير رئيس سازمان بيمه خدمات درماني، يكشنبه گذشته تفاهمنامه جديد بين هيئت امناي ارزي وزارت بهداشت با سازمان بيمه خدمات درماني امضا شد و مشكل حل شد و به روال سابق برگشتيم.

متوليان گفت: به اين ترتيب هيئت امناي ارزي كل هزينه پيوند كليه را در همان ماهي كه عمل پيوند انجام مي‌شود. مي‌پردازد و بعد سهم بيمه را از بيمه خدمات درماني دريافت مي‌كند تا جراح، تيم پزشكي و تيم پرستاري در همان ماه هزينه عمل خود را دريافت كنند و تأخير بيمه‌ها جبران شود. در واقع اين كار تشويقي براي كادر پزشكي براي انجام عمل پيوند كليه است تا درگير سيكل چرخش مالي بيمه خدمات درماني و اسناد و مدارك پزشكي نمي‌شوند.

قائم مقام وزير بهداشت افزود: به طور معمول هزينه يك عمل پيوند كليه در ايران حدود يك ميليون تومان است كه در صورتي كه لاپاراسكوپي شود 100هزار تومان به هزينه آن اضافه مي‌شود و 50 هزار تومان هم براي تعرفه خدمات پرستاري است.

وي اضافه كرد: هيئت امناي ارزي وزارت بهداشت اكنون هزينه‌هاي عمل پيوند كليه، كبد، مغز استخوان، قلب و ريه را در كشور پرداخت مي‌كند. در مورد پيوند قلب و ريه كه كل مبلغ را هيئت امناي ارزي وزارت بهداشت پرداخت مي‌كند چون تحت پوشش بيمه نيست و اصطلاحاً ستاره‌دار است.

رئيس هيئت امناي ارزي وزارت بهداشت گفت: پيشنهاد ما اين است كه با تصويب شوراي عالي بيمه اين عمل‌هاي پيوند هم تحت پوشش بيمه‌ها بروند و از حالت ستاره دار خارج شوند به همين خاطر با هماهنگي معاونت درمان وزارت بهداشت در حال تدوين تعرفه اين پيوندها هستيم كه به بيمه‌ها ابلاغ كنيم تا بيمه‌ها نيز سهمشان را در عمل پيوند قلب و ريه نيز بپردازند.

متوليان اضافه كرد: در صورتي كه بيمه‌ها سهم خود را براي عمل‌هاي پيوند قلب و ريه بپردازند باز هم كمك‌هاي هيئت امناي ارزي قطع نمي‌شود چون اين عمل‌ها به دستگاه‌ها و تجهيزاتي نياز دارند كه نمايندگي در كشور ندارند و اگر تأمين نشوند، كل اين عمل‌ها در كشور متوقف مي‌شود چون هيئت امناي ارزي اين تجهيزات را به صورت پروازي از كشورهاي ديگر وارد مي‌كند.

وي گفت: يك نمونه از اين مواد، محلول پيوند است كه هر ليتر آن 400هزار تومان است و براي هر پيوند به 6 ليتر آن نياز هست.

وي اضافه كرد: با اين وجود هزينه پيوند در ايران ارزان است به طوري كه يك عمل پيوند كبد در آمريكا 250 ميليون دلار هزينه دارد كه هزينه آن در ايران فقط 50 ميليون تومان است.
نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
3.0143s, 19q