آزبست موجود در هواي تهران ناشي از لنت‌هاي ترمز چيني است

۱۳۸۹/۰۴/۱۵ - ۱۷:۰۵ - کد خبر: 20052
آزبست موجود در هواي تهران ناشي از لنت‌هاي ترمز چيني است
به گزارش سلامت نيوز  معصومه ابتكار در دويست و نود و ششمين جلسه علني شوراي اسلامي شهر تهران در جريان گزارش رعايت استانداردهاي اجباري مصالح ساختماني در مراحل توليد، توزيع، مصرف و اقدامات انجام شده در اين زمينه، اظهار داشت: يكي از مشكلاتي كه مانع از تحقق قوانين و سياست‌هاي اعمال استاندارد در مصالح مي‌شود موضوع آموزش، فرهنگ‌سازي و اطلاع‌رساني است.

وي با بيان اينكه ‌اگر اطلاع‌رساني به خوبي انجام شود بسياري از مسائل حل خواهد شد، گفت: اگر مؤسسه استاندارد بتواند با قدرت بيشتري اطلاع رساني را انجام دهد و مردم آگاهي پيدا كنند، كالاهاي غير استاندارد خود به خود از گردونه توليد و مصرف خارج مي‌شوند.

ابتكار ادامه داد: در مصالح ساختماني بحث زيست محيطي آزبست بسيار جدي است و ممنوعيت آن در شوراي حفاظت محيط زيست تصويب شده ولي كماكان از آن استفاده مي‌شود؛ متأسفانه اخيراً در هواي تهران آزبست نيز شناسايي شده و پس از بررسي مشخص شد كه منشاء آن، لنت‌هاي ترمز چيني وارداتي است.

وي تصريح كرد: در بحث برنج‌، گوشت، سوسيس و كالباس غير استاندارد نيز مؤسسه استاندارد نمي‌تواند اطلاع‌رساني جامعي انجام دهد و كالاهايي كه استاندارد نيستند بايد توسط موسسه استاندارد اعلام شود.

رئيس كميته محيط زيست شوراي شهر تهران گفت: بدين ترتيب از واردات كالاهاي خارجي غيراستاندارد نيز جلوگيري مي‌شود هر چند كه ميزان قاچاق بالا است.

مهدي پورهاشم، مدير كل سازمان استاندارد و تحقيقات صنعتي استان تهران، خطاب به ابتكار با بيان اينكه در كنترل‌هاي خود دقت داريم، گفت: قرار بود شوراي اسلامي شهر تهران كمك كند تا برخي از بيلبورد و تابلوهاي شهري براي اطلاع‌رساني در اختيار موسسه استاندارد قرار گيرد؛ از شهرداري بخواهيد براي دريافت پول در اين زمينه، دندان گردي نكند.

وي با بيان اينكه اگر شوراي شهر علاقه‌مند باشد حاضر هستيم در برخي موارد حساس توضيحات مفصلي ارائه دهيم، گفت: موضوع استاندارد حق‌الناس است چرا كه مردم بسياري از سلامت و استاندارد برخي مسائل بي‌اطلاع هستند و از طريق دولت به ما پولي داده مي‌شود تا در اين زمينه مدافع حقوق مردم باشيم.

پورهاشم خاطر نشان كرد: وظيفه خود را تا جايي كه توانسته‌ايم انجام داده‌ايم؛ شوراي شهر نيز به ما كمك كند.

محمد‌علي نجفي، عضو كميسيون برنامه و بودجه شوراي اسلامي شهر تهران در ادامه اظهارات پورهاشم به كتابي كه در رابطه با واحدهاي توليدي به چاپ رسيده است اشاره كرد و گفت: به عقيده بنده اين كتاب كه براي آگاه كردن مردم از آنچه كه در ساخت يك ساختمان به كار مي‌رود به چاپ رسيده، ناقص است ضمن اينكه برخي شركت‌ها نيز در اين كتاب تبليغ شده‌اند.

پورهاشم خطاب به نجفي، گفت: كتابي كه به چاپ رسيده براي شهر تهران است و نام برخي از مصالح كه توليد‌كنندگان آن داخل تهران نيستند در آن درج نشده اميدواريم در آينده نزديك موسسه استاندارد اين مجموعه را براي كل كشور تدوين كند و در اختيار مردم قرار دهد.

حمزه شكيب، رئيس كميسيون توسعه و عمران شوراي اسلامي شهر تهران با بيان اينكه قصد صحبت كردن در جلسه امروز را نداشتم، اظهار داشت: بايد تكليفمان را به گونه‌اي انجام دهيم كه نتيجه خاصي داشته باشد.

وي افزود: عمر مفيد كار‌هاي عمراني در بخش زيرساخت‌، واحدهاي عمومي و خصوصي بايد افزايش داشته باشد و هزينه نگهداريشان كاهش يابد.

محمدعلي نجفي، عضو كميسيون برنامه و بودجه شوراي اسلامي شهر تهران، اظهار داشت: سازمان استاندارد جزء سازمان‌هاي محبوب نيست چرا كه امر نظارتي بر عهده دارد و مانند سازمان محيط زيست ايراد و اشكال مي‌گيرد.

وي افزود: دستگاه‌هاي نظارتي بايد از اين نوع سازمان‌ها حمايت و پشتيباني كنند؛ به عقيده بنده لازم است هر چند ماه يك بار گزارشي به شورا داده شود و به نوعي حمايت شورا در امر استاندارد‌سازي در جامعه القاء شود.

مهدي چمران، رئيس شوراي اسلامي شهر تهران نيز در اين‌باره گفت: به طور قطع از چنين سازماني حمايت مي‌كنيم چرا كه پيشرفت‌هاي خوب و قابل تقديري داشته ولي به نقطه‌ايي كه مدنظر است نرسيده‌ايم.
نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
0.58385s, 19q