سالانه 30 ميليون نفر به اورژانس‌هاي بيمارستاني مراجعه مي‌كنند

۱۳۸۹/۰۴/۱۵ - ۱۷:۱۱ - کد خبر: 20053
سالانه 30 ميليون نفر به اورژانس‌هاي بيمارستاني مراجعه مي‌كنند
مرضيه وحيد دستجردي، در اولين نشست با مديران ارشد اين وزارتخانه افزود: تمام پيشنهادهاي اين وزارتخانه در خصوص امنيت غذايي مردم، عوامل اجتماعي موثر بر سلامت، ضرورت تغيير سبك و شيوه زندگي مردم با توجه به تغيير سيماي بيماري‌ها در كشور و ضرورت انجام ورزش و پياده‌روي براي سلامت افراد جامعه، ميزان مصرف نمك و مواد قندي براي سلامت و ديگر پيشنهادها در شوراي عالي امنيت غذايي كشور كه 8 وزير و 3 معاون رئيس جمهوري عضو اين شورا هستند به تصويب رسيد.

وي افزود: اين مصوبات در جلسه گذشته هفته دولت نيز راي آورد و براي اجرا به دستگاه هاي مختلف ابلاغ شد.

وحيد دستجردي موفقيت در تصويب پيشنهادهاي وزارت بهداشت را مرهون تعامل خوب معاونان و مديران با دستگاه‌هاي مختلف عنوان كرد و گفت: اين تعامل‌ها به گونه‌اي است كه دستگاه‌ها و سازمان‌هاي ديگر تشويق به همكاري در زمينه‌هاي مختلف با وزارت بهداشت مي‌شوند.

وزير بهداشت، درمان و آموزش پزشكي در بخش ديگري از سخنان خود به تشريح چگونگي طراحي و تصويب ساختار جديد وزارت بهداشت اشاره كرد و گفت: در ابتداي تحويل گرفتن وزارت بهداشت اين وزارتخانه تنها وزارتخانه‌اي بود كه براساس قانون خدمات كشوري ساختار خود را به تصويب نرسانده بود و با تعامل خوب و همكاري مطلوب مديران ارشد در ارائه نظرات خود در اين خصوص ساختار جديد به 25 اداره كل و 5 معاونت طراحي و به معاونت نيروي انساني رئيس جمهوري ارائه شد كه به گفته معاونت توسعه مديريت و سرمايه انساني رياست جمهوري، وزارت بهداشت بهترين ساختار را در مقايسه با ساير دستگاه ها طراحي كرده است.

وي گفت: نو شدن برخي از بخش‌ها، مجزا شدن برخي از حوزه‌ها، به روز شدن برخي از تشكيلات جزء را بخشي از كارهاي بزرگي دانست كه در ساختار جديد لحاظ شده است.

وحيد دستجردي به ايجاد جايگاه سازماني قائم مقام وزير در امور گسترش شبكه ملي سلامت اشاره كرد و گفت: با توجه به اهميت نظام شبكه در سلامت كشور اين جايگاه در ساختار جديد پيش‌بيني شده است.

وي همچنين ايجاد جايگاه‌هاي جديد سازماني مشاور وزير در امور بخش خصوصي، مشاور وزير در امور آموزش مداوم جامعه پزشكي، آموزش عمومي، ارتقاء و تعيين كننده سلامت، مشاور وزير در امور فناوري اطلاعات، مشاور وزير در امور اخلاق، آداب و ميراث پزشكي و مشاور وزير در امور پرستاري را از جمله نوآوري‌هاي ساختار جديد وزارت بهداشت عنوان كرد.

وحيد دستجردي همچنين از آماده شدن اساسنامه سازمان غذا و دارو خبر داد و گفت: يكي از مهمترين خواسته‌هاي جامعه داروسازان و دانشگاه‌ها تبديل معاونت غذا و دارو به سازمان غذا و دارو بود كه با تلاش‌هاي صورت گرفته از سوي معاونت غذا دارو اين موضوع در شوراي عالي اداري كشور به تصويب رسيد و در حال حاضر اساسنامه سازمان غذا و دارو آماده شده است.

وي جدا شدن معاونت درمان از معاونت بهداشت را از ديگر ثمرات و بركات ساختار جديد عنوان كرد و گفت: اين جداسازي براي ارتقاي ارائه خدمات در بخش درمان و بهداشت نظام سلامت بسيار مفيد ارزيابي شده است.

*ساماندهي امور اورژانس‌ها بزرگترين اقدام معاونت درمان

وزير بهداشت، درمان و آموزش پزشكي همچنين ساماندهي امور اورژانس‌ها و ابلاغ آن به دانشگاه‌هاي علوم پزشكي سراسر كشور را از مهم‌ترين و بزرگترين اولويت‌ها و اقدامات معاونت درمان عنوان كرد و گفت: يكي از مهمترين مشكلات نظام سلامت ميزان رضايتمندي مردم در زمان مراجعه به بيمارستان‌هاست.

وحيد دستجردي با اشاره به حساس بودن اورژانس‌ها با بيان اين مطلب كه سالانه حدود 30 ميليون نفر جمعيت در سراسر كشور به اورژانس 800 بيمارستان كشور مراجعه مي‌كنند گفت: در ساماندهي امور اورژانس‌ها، يك كميته، تكليف بيماران بستري را تعيين مي‌كند. در اين طرح، پزشك متخصص طب اورژانس يا پزشك متخصص جراحي يا پزشك متخصص داخلي مسئوليت رتق و فتق امور اورژانس و نهايتاً انتقال بيماران را به عهده دارد.

وزير بهداشت سطح‌بندي مراقبت‌هاي مادر و نوزاد را از ديگر اولويت‌هاي معاونت درمان برشمرد و گفت: بر اساس اين سطح‌بندي مشخص مي‌شود بيماران و زنان باردار بايد به چه سطوحي مراجعه كنند.

وي افزود: با اجراي اين سطح بندي حداقل 50 درصد از عوارض مادران و مرگ و مير نوزادان كاسته مي‌شود.

وزير بهداشت، درمان وآموش پزشكي اجراي برنامه پزشك خانواده و نظام ارجاع در شهرهاي زير 50 هزار نفر در 3 استان سيستان و بلوچستان، خوزستان و چهارمحال و بختياري را از ديگر موفقيت‌هاي نظام سلامت عنوان كرد.

بر اساس اين گزارش در اولين نشست وزير بهداشت، درمان و آموزش پزشكي 14 نفر از مديران ارشد اين وزارتخانه به بيان نظرات و اقدامات و مسائل مربوط به حوزه خود پرداختند.
نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
0.16223s, 19q