پديده زير ميزي ازعوارض تعرفه‌هاي غيرواقعي دولتي است

۱۳۸۹/۰۴/۲۰ - ۱۵:۲۳ - کد خبر: 20056
پديده زير ميزي ازعوارض تعرفه‌هاي غيرواقعي دولتي است
دكتر صلاح الدين دلشاد در گفت‌وگو با ايسنا، با بيان اينكه پزشك بر مبناي قرارداد منعقد شده با مراكز درماني دولتي و خصوصي موظف به ارايه خدمات بر مبناي تعرفه‌هاي از پيش تعيين شده است، اظهار كرد: اما اين در حالي است كه در مراكز درماني دولتي به ويژه شهرهاي كوچك اطراف تهران و حتي كرج به علت غيرواقعي بودن تعرفه‌هاي دولتي شاهد دريافت زيرميزي توسط پزشكان از بيماران هستيم.

اين جراح كليه و مجاري ادرار به اختلاف فاحش تعرفه‌هاي ويزيت سرپايي پزشكان در كشورهاي همسايه اشاره كرد و افزود: به عنوان مثال در حالي كه ويزيت پزشكان متخصص در ايران 10 دلار است، اين ويزيت براي پزشكان تركيه‌اي 170، در پاكستان 150 و در دبي 200 دلار است.

دكتر دلشاد با بيان اينكه تعيين تعرفه پزشكي در بخش خصوصي به معناي پرداخت سوبسيد از سوي جامعه پزشكان است، افزود: اما در مراكز درماني دولتي با وجود آن كه حقوق و دستمزد پرسنل توسط دولت پرداخت مي‌شود به علت غيرواقعي بودن تعرفه‌ها، مراكز درماني توان اداره خود را ندارند.

اين عضو هيات علمي دانشگاه علوم پزشكي با بيان اينكه در دهه 60، اختلاف تعرفه دولتي و خصوصي فقط دو برابر بود، گفت: اما هم اكنون به علت غيرواقعي‌تر شدن تعرفه‌هاي دولتي و حتي سرانه درمان اين اختلاف به 30 برابر رسيده است.


دكتر دلشاد سلامت را مقوله‌اي مهم براي جامعه و محور توسعه علمي و اقتصادي برشمرد و افزود: بايد در همه برنامه‌ريزي‌ها، سلامت اين بزرگترين نعمت الهي مدنظر قرار گيرد اما اين در حالي است كه هنوز دولت در بسياري از برنامه‌ها نظير بهداشت روان به وظيفه خود به درستي عمل نكرده است.

وي درمان را منحصر در سه حوزه دولتي، خصوصي و خيريه عنوان كرد و افزود: تعرفه مراكز خيريه در حد دولتي و يا حتي كمتر از حد دولتي است.


اين عضو هيات علمي دانشگاه علوم پزشكي با اشاره به اين كه با وجود پرداخت حقوق و دستمزد كاركنان و پرسنل دولتي توسط دولت اين مراكز درماني با ميزان درآمد حاصله از خدمات ارايه شده و تعرفه‌هاي تعيين شده قادر به اداره مركز درماني نيستند،‌ گفت: در مراكز درماني بخش خصوصي فرد سرمايه‌گذار بايستي افزون بر اداره مركز درماني به سود حاصل از آن نيز بينديشد كه در صورت غيرواقعي بودن تعرفه‌ها اين امر محقق نمي‌شود.
نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
3.67483s, 19q